Ana Sayfa Sektörel e-fatura nedir? Nasıl e-fatura kesilir?

e-fatura nedir? Nasıl e-fatura kesilir?

0
e-fatura nedir? Nasıl e-fatura kesilir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile dijitalleşen ömür, pek çok şeyi değiştirdi. Beşerler evvelden, satın aldıkları eserlere ilişkin evraklardan tutun da resmi evraklara kadar çabucak her şeyi arşivlemek zorunda kalıyordu. Fakat gelişen teknoloji sayesinde şimdilerde çok daha farklı bir noktadayız. Bulut sistemler ve e-posta adresleri, insanların arşivleri haline geldi.

Dijital arşivler, en çok da faturalar noktasında hayatı kolaylaştırdı. Evvelce beşerler, satın aldıkları tüm eserlerin faturasını garanti mühleti boyunca saklıyorlardı. Şimdiyse buna gereksinim kalmadı. Çünkü e-posta adreslerine gönderilen e-faturalar, hesaplar çalınmadığı müddet boyunca saklanabiliyor. Üstelik bu durum ile satıcıların da işleri kolaylaşıyor. Gelin daima birlikte e-faturanın ne olduğuna, avantajlarına ve nasıl e-fatura mükellefi olunabileceğine bakalım.

e-fatura avantajları nelerdir?

E-Fatura Nedir? Nasıl E-Fatura Kesilir? - Yerli Portal

e-faturalar, resmi evraklardır ve tıpkı kağıt faturalar üzere resmi olarak geçerlidirler. e-fatura sistemine geçen bir satıcı, öbür her şeyden evvel kağıt, yani ağaç israfının önüne geçer. Ayrıyeten vakitten da tasarruf yapılmış olur. e-fatura programı ile kesilmiş bir fatura, anında alıcının e-posta adresine gönderilir. Ayrıyeten bir alıcı; e-faturası gecikmiş olan eserin ödemesini hiçbir formda geciktiremez. Tüm bunları bir kenara bıraktığımızda, bu sürecin aslında birtakım şirketler için zorunlu olduğunu unutmamak gerek. Resmi Gazete’deki ilgili bildiriye nazaran yıllık satış tutarı 3 milyon TL’nin üzerinde olan şirketler, e-faturaya zarurî olarak geçiş yapıyorlar.

e-fatura sisteminin avantajı bunlardan ibaret değil. e-fatura sistemini aktifleştiren bir satıcı, gelir-gider istikrarını çok daha yanlışsız bir halde kurabilir. Ayrıyeten kesilen bir e-fatura, satıcının Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB) hesabına direkt yansır. Böylece satıcı için ekstra iş yükü ortadan kalkmış olur. Tüm bunlara ek olarak; e-fatura entegrasyonu sayesinde tıpkı anda birden çok fatura kesilebilir, e-ticaret platformlarında yapılan satışlar için de tek tuşla fatura oluşturulabilir.

Peki e-fatura başvurusu nasıl yapılır?

  • Gelir Yönetimi Başkanlığı’na entegre olan Kamu Sertifikasyon Merkezi sisteminden fatura üzerinde şirketinize ilişkin mührün bulunması ismine öncelikle mali mühür müracaatınızı online ortamda yapmanız gerekmektedir.
  • Başvurunuzda temin edeceğiniz mühürün ömrüne karar vermeniz gerekmektedir. 1 yıllık, 2 yıllık ve 3 yıllık olarak kategorize edilen mühletleri tercih etme hakkınız olur. Mühür mühleti dolduğunda, yenileme yapılması gerekmektedir.
  • Bir flash bellek üzere düşünebileceğiniz dijital mühür için TÜBİTAK’a ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • Mühür tarafınıza ulaştıktan sonra da Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın internet platformunu kullanarak e-fatura başvurusu yapılması gerekmektedir.
  • e-fatura başvurusu onaylandıktan sonra ise bir e-fatura programı edinilmesi ve bu programın GİB ile entegre edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz