Ana Sayfa Otomobil Elon Musk, Tesla’ya ‘Steam’in Ne Vakit Geleceğini Açıkladı

Elon Musk, Tesla’ya ‘Steam’in Ne Vakit Geleceğini Açıkladı

0
Elon Musk, Tesla’ya ‘Steam’in Ne Vakit Geleceğini Açıkladı

2022 yılının başlarında, sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Tesla arabalara dünyanın en tanınan çevrimiçi oyun platformu Steam’in geleceğinden bahsetmiştik. Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarda, entegrasyon çalışmalarının devam ettiği ve Tesla’daki bilgi-eğlence ekranlarının Steam’deki tüm oyunları açabilecek potansiyelde olduğu tabir edilmişti.

Elon Musk, oyun tutkunu yetişkinlerin merakını çeken mevzuyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Steam entegrasyonu için çalışmaların tüm süratiyle devam ettiğinden bahseden Musk, Ağustos 2022‘yi işaret etti. Musk’a nazaran Tesla arabalar, çok büyük bir ihtimalle önümüzdeki ay prestijiyle Steam çalıştırmaya başlayacak.

Tesla neden bu türlü bir çalışma yapıyor?

Elon Musk, Tesla’ya ‘Steam’in Ne Vakit Geleceğini Açıkladı - Yerli Portal

Aslına bakacak olursak Tesla arabalarda kullanılan bilgi-eğlence ekranları, halihazırda oyun oynamaya imkan tanıyor. Bu bağlamda, Cuphead ve Sonic the Hedgehog 1 üzere oyunlar bu ekrana önyüklü olarak geliyor. Tesla sahipleri de araçları şarj halindeyken vakit geçirmek için oyun oynayabiliyorlar. Lakin olay bundan ibaret değil. Elon Musk, bir mühlet evvel yaptığı açıklamalarda Cyberpunk 2077 ve The Witcher üzere oyunların da Tesla arabalara geleceğini duyurmuştu. Özetle; Tesla arabalar, Steam’daki tüm oyunları çalıştırabilecek.

Elon Musk ve Tesla takımı, araç içi cümbüş sistemlerini önemsiyor. Fakat bilgi-eğlence ekranlarına oyun yüklemek ve bu oyunların oynanabilmesini sağlamak, hiç de kolay değil. İşte Steam, tam da bu noktada devreye girecek. Şirket, kendi bilgi-eğlence ekranlarına tek tek oyun yüklemek yerine, Steam’i entegre edecek. Bu sayede de aracı bir yazılım, Tesla’nın emeline ulaşmasını kolaylaştıracak. Ağustos 2022, Tesla’yı her zamankinden çok daha fazla konuştuğumuz bir periyot olabilir üzere görünüyor.

Tesla oyun açacak da donanım gücü ne kadar?

Tesla arabaların teknik özellikleri açısından PlayStation 5 ile tıpkı performansı verebilecek kadar güçlü. Örneğin Tesla Arcade’de AMD RDNA2 Navi 23 GPU yer alıyor. Bu GPU’nun gücü; 10 TFLOPS olarak kayıtlara geçti. PlayStation 5’in GPU gücü ise 10,28 TFLOPS. Şu an için net bir şey söylemek mümkün değil lakin Tesla, dünyanın en âlâ oyun konsollarına baş tutabilecek potansiyele sahip üzere görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz