Ana Sayfa Yaşam Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

0
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtisi olarak akla birinci gelen semptom adet gecikmesidir. Buna karşın adet döngüsünün tamamlanmasından evvel ortaya çıkan kimi belirtiler olabilir. Bu belirtiler kesin olarak hamileliğin habercisi olamayacağı üzere besin zehirlenmesi ya da hormon ilaçları üzere büsbütün farklı sebeplerden de gözlemlenebilir. Bu yazımızda sizlere erken hamilelik belirtileri ve erken hamilelik periyodu ile ilgili ayrıntıları aktaracağız.

Yumurtanın döllenmesinden sonraki ilk birkaç haftada gelişen hamilelik belirtilerinin yaşandığı periyot hamileliğin erken periyotlarıdır. Hamileliğin anlaşılmasında erken belirtiler değerli rol oynasa da kimi vakit baş karıştırıcı olabilir. Erken hamilelik belirtileri çoğunlukla adet öncesi belirtilerle birebirdir.

Erken hamilelik belirtileri ne vakit başlar?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamilelik çoklukla adetin birkaç gün gecikmesiyle anlaşılsa da erken hamilelik belirtileri adet gecikmesinin fark edilmesinden evvel de kendini gösterebilir. Birden fazla hamilelik belirtisi birkaç haftada ortaya çıkıyor olsa bile erken hamilelik belirtileri döllenmeden bir hafta sonrasına kadar gözlemlenebilir.

Bu belirtilerin şiddet ve tesirleri bünyeden bünyeye değiştiği üzere birtakım insanlarda hiç görülmez.

Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

  • Halsizlik
  • Bulantı ve kusma
  • İdrara çıkma muhtaçlığının artması
  • İnişli çıkışlı ruh hali
  • Vajinal akıntılar
  • Şişkinlik 
  • Bazı yiyeceklere aşerme
  • Bazı yiyeceklere yahut kokulara karşı hassasiyet 

Adet gecikmesi: Adet periyodunuzun olağan seyrinden uzaklaşması akla birinci olarak hamilelik kuşkusu düşürür. Bir hafta yahut daha uzun müddetli gecikmelerde bayanlar, gebe olabileceklerini düşünür. En yaygın belirtilerden bir tanesi olsa da adet gecikmesi, sistemsiz yumurtlama takvimine sahip bayanlar için aldatıcı bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra adet gecikmesinin mevsimsel ve ruhsal sebepleri de olabilir.

En erken hamilelik belirtileri ortasında göğüs hassasiyeti de yer alır. Hamilelikle birlikte değişen hormonlar göğüslerde şişkinlik ve ağrıya sebep olabilir. Bedenin kendisini hamileliğe hazırlamasından kaynaklanan bu durum, beden giderek artan hormonlara alıştıkça tesirini kaybeder.

Halsizlik

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamilelik durumunda beden, bebeğin anne karnında yaşayabilmesi için plasenta ve kordon üzere yapılar oluşturur. Bu yüzden de normal şartlarda harcanan güçten çok daha fazlası harcanır.

Yorgunluk ve halsizlik üzere belirtiler bu yüzden adet gecikmesinden evvel görülebilen birer erken hamilelik belirtisi olabilir. Halsizlik, hamileliğin birinci devirlerinde bayanların en çok karşılaştığı belirtilerden bir adedidir.

Bulantı ve kusma

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamileliğin erken habercilerinden olan bu ikili, çoğunlukla üçüncü aydan sonra devam etmez. Çoklukla sabah saatlerinde görüldüğüne inanılır fakat gün içinde rastgele bir saat diliminde gerçekleşebilir.

Dış etkenlere bağlı olarak gerçekleştiğinde yanlış alarm olarak kıymetlendirilebilir. Bu durumun tam zıddı de mümkün olabilir. Erken hamilelik belirtisi olarak kusma ve bulantı görülmese de sonuç olumlu çıkabilir.

İdrara çıkma muhtaçlığının artması

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Gebelikle birlikte bedendeki kan ölçüsü artar. Bu da böbreklerin daha fazla sıvı işlemesine neden olur. Rahmin büyümesi idrar kesesinin üzerindeki baskıyı artırır.

Bazı bayanlar hamilelik hormonunun sebep olduğu bu belirtiyi hamileliğin başından sonuna kadar yaşasa da sık sık boşaltım yapma gereksinimi erken hamilelik belirtileri ortasına girebilir.

İnişli çıkışlı ruh hali

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Kesin olarak hamilelik belirtisi olmayan ani ruh hali değişimleri de erken hamilelik belirtileri arasına girer. Bu durum da tekrar bedenin hamileliğe hazırlanması için gerekli hormonların salgılanmasından kaynaklanmaktadır.

Hamilelik boyunca devam eder. Ama bu ani his değişimleri PMS (Premenstrüel sendrom) olarak da bilinen adet öncesi sendroma hayli emsal ve hamilelik yerine yeni bir adet döngüsü başlangıcının habercisi olabilir. 

Vajinal akıntılar 

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

İmplantasyon devri olarak isimlendirilen ve embriyonun rahme tutunduğu süreçte beklenmedik lekelenme ve hafif seviyede daima olmayan vajinal kanamalar gerçekleşebilir. Adet öncesi lekelenmelerle karıştırılabilir.

Erken hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkan akıntıları adet devri akıntılarından ayırt eden en kıymetli özellik, akıntının açık renkli olmasıdır. 

Şişkinlik 

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Yine vücuttaki hormon artışlarına bağlı olarak hamileliğin birinci haftalarında şişkinlik hissi görülebilir.

Sebebi ise embriyonun tutunabilmesi için östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasıyla rahim duvarının kalınlaşmasıdır.

Bazı yiyeceklere aşerme 

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamileliğin birinci periyotlarının yanı sıra hamilelik müddeti boyunca karşılaşılabilen bir belirtidir. Pek çok kadın aşerme belirtisi gösterdiğinde gebe olabileceğini düşünür. 

Halk ortasında en yaygın hamilelik belirtilerinden biri olarak bilinmektedir.

Bazı yiyeceklere yahut kokulara karşı hassasiyet 

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamilelikte yiyecek aşermekten daha erken periyotlarda ortaya çıkan ve birtakım tat ya da kokulara karşı duyulan hassasiyet de erken hamilelik belirtilerindendir.

Hamilelik öncesinde sevdiğiniz yiyeceklere karşı birden hassasiyet geliştirebilirsiniz. Bu hassasiyet mide bulantısı ve kusmayı da tetikleyebilir.

Adet belirtileriyle erken hamilelik belirtileri nasıl ayırt edilir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Adet döngüsünün başlangıcından evvel hormonların tesiriyle bedende görülen değişikliklerle erken hamilelik belirtileri büyük çoğunlukla birebirdir ve birbiriyle karıştırılabilir. Bu karışıklığın ayırt edilmesini sağlayan en değerli belirti meme ucu etrafı renginin değişimidir.

Hamilelik durumunda bu bölge daha koyu bir renk alır. Yeniden de şimdiye kadar bilinen hiçbir hamilelik belirtisi kesin olarak hamileliği kanıtlayamaz.

Hamilelik hangi testler ile anlaşılır?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamilelik durumunu öğrenmenin en muteber yolu hamilelik testleridir. Şayet daha kesin bir sonuç isteniyorsa konutta yapılabilen hamilelik testleri yerine hastanelerde hamilelikte artan hormonlara bakılarak yapılan kan testleri tercih edilmelidir.

Bu testlerin de en gerçek sonucu verebilmesi için hekimler tarafından önerilen vakitte yapılması gerekmektedir.

Hamilelik testi ne vakit yaptırılmalı?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kesin yolu hamilelik testleridir. Ama bu testleri çok erken yaptırmanız durumunda gebe olsanız bile negatif sonuç alabilirsiniz.

Erken hamilelik belirtileriyle birlikte, yumurtlama tarihinden ortalama iki hafta sonra hamilelik hormonu idrar testinde çıkmaya başlar.

Kan testi yaptırmadan evvel konutta yapacağınız hamilelik testinden en hakikat sonucu, adet periyodunuzun başlama tarihinden bir hafta sonra alabilirsiniz.

Erken hamilelik belirtileri yanlışsız sonuç verir mi?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Yerli Portal

Erken hamilelik belirtileri çoğunlukla hamileliğe yorulsa da çok farklı sebepleri olabilir. Mevsim değişimi, uykusuzluk, depresyon, gerilim, yorgunluk ve vitaminsizlik de bu belirtilerin birçoklarının sebebi olabilir. Kullanılan ilaçlar, besin zehirlenmeleri veya adet gecikmesi üzere birçok erken hamilelik belirtisi birbirini tetikleyerek bir döngü oluşturabilir. Bu yüzden belirtilerden kesin bir sonuç çıkarılması mümkün değildir. 

Hamilelik belirtileri bireyden bireye nazaran değişmektedir. Birtakım belirtiler kesin sonuç verebilmektedir. Bu sebeple erken hamilelikten şüpheleniyorsanız uzman bir hekime başvurmanız önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz