Ana Sayfa Popüler Bilim Hayvanlara Şiddet Uygulayanlar Hakkında Bilimsel Gerçekler

Hayvanlara Şiddet Uygulayanlar Hakkında Bilimsel Gerçekler

0
Hayvanlara Şiddet Uygulayanlar Hakkında Bilimsel Gerçekler

Dünyada ve Türkiye’de hayvanlara şiddet olaylarıyla karşılaşabiliyor, karşılaştığımız imgelerle derin bir ıstırap içine giriyoruz. Şahısların soğukkanlılıkla hayvanları yaralamasını yahut öldürmesini anlamlandıramıyoruz.

Fakat bilim, her bahiste olduğu üzere bu cani davranışa da bir açıklama getirmeye çalışıyor. Bugüne kadar yapılan onlarca bilimsel çalışma, hayvanlara uygulanan her cinsten şiddetin ciddi bir zihinsel rahatsızlığın belirtisi olabileceğini ortaya koydu.

Bilim, hayvanlara şiddet uygulayanlar hakkında ne diyor?

Hayvanlara Şiddet Uygulayanlar Hakkında Bilimsel Gerçekler - Yerli Portal

Hayvanlara yönelik şiddet aksiyonları, bilim dünyasında kendisini hayvanlara eziyet etmekle sınırlamayan tehlikeli bir psikopatinin göstergeleri olarak uzun müddettir kabul görüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, korkutucu sonuçlar ortaya çıkardı. Kelamı hiç uzatmadan, sonuçlara geçelim.

 • Northeastern Üniversitesi ve Massachusetts SPCA tarafından yürütülen bir araştırma, hayvanları taciz eden şahısların insanlara karşı şiddet hataları sürece mümkünlüğünün beş kat daha fazla olduğunu buldu. Ayrıyeten bu şahısların
  • mülkiyet kabahatleri sürece mümkünlüğünün 4 kat,
  • sarhoş ve sistemsiz kabahatlere karışma mümkünlüğünün 3 kat daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
 • Cinsel tatmin emeliyle cinayet işleyen katillerin yaklaşık üçte birinin çocukluk ve/veya ergenlik periyodunda hayvanları taciz ettiğine işaret etti.
  • “Cinsel güdüyle hareket eden 36 katilden 28’i, hayvan zulmü de dahil olmak üzere muhakkak çocukluk karakteristikleri açısından değerlendirildi. Bu bireylerin %36’sı çocukken hayvanlara eziyet etmiş, %46’sı ergenlik çağında hayvanlara eziyet etmiş ve %36’sı yetişkinliklerinde hayvanlara karşı zalimce davranışlarda bulunmuştu.”
 • Zoosadistik aksiyonların erkek ergenler ortasındaki ergenlik ve erkekliği kanıtlama problemleriyle irtibatlı olabileceği öne sürüldü.
 • FBI, tecavüzcülerin ve seri katillerin kayıtlarında tertipli olarak görülen özelliklerden birinin hayvanlara karşı zulüm olduğunu açıkladı.
  • Bununla birlikte FBI için seri katillerin profillerini oluşturan Robert K. Ressler, katillerin çoklukla çocukken hayvanları öldürerek ve onlara azap ederek bu yola girdiklerini belirtmişti.
 • Çoğu araştırma, bilhassa cinsel kabahat sürece eğilimiyle ilgili en kıymetli “uyarı işaretlerinden” ve risk faktörlerinden birinin hayvanlara cinsel ilgi olduğunu ortaya koydu.

32 çalışmayı tahlil eden araştırma da benzeri sonuçlara yer verdi:

Hayvanlara Şiddet Uygulayanlar Hakkında Bilimsel Gerçekler - Yerli Portal

1995 ile Temmuz 2017 ortasında yayınlanan 32 araştırmayı inceleyen bilim insanları, genel olarak çocukluk ve ergenlik periyodundaki hayvan zulmü olaylarının öbür şiddet içeren ve antisosyal davranış biçimleriyle birlikte ortaya çıkma eğiliminde olduğunu gösterdi.

 • Hayvanlara yönelik zulüm; zorbalık, davranış meseleleri, istismar tecrübeleri (duygusal, fizikî ve cinsel) ve çocuksu suçluluk ile ilişkilendirildi.
 • Ayrıca, çocukluk ve ergenlik periyodunda tekrarlayan hayvan zulmü, gelecekteki yetişkinlerin kişilerarası şiddet uygulamalarının kıymetli bir göstergesiydi. 

Gerçek suçlularda bilimsel sonuçları destekleyen bulgular:

 • 7 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden, bıçaklayan ve sakat bırakan Earl Kenneth Shriner, mahallesinde köpeklerin rektumlarına havai fişek atan ve kedileri asan adam olarak biliniyordu.
 • San Diego’daki bir okula ateş açarak iki çocuğu öldüren ve dokuz kişiyi yaralayan Brenda Spencer, kedi ve köpekleri tekraren, çoklukla kuyruklarını ateşe vererek taciz etmişti.
 • Gençliğinde 13 bayanı öldüren, köpekleri ve kedileri meyve kasalarına hapseden ve kutuların içinden oklar atan “Boston Katili” Albert DeSalvo.
 • Suçlandığı 35 cinayetten beşi nedeniyle idam edilen Carroll Edward Cole, çocukken yaptığı birinci şiddet aksiyonunun bir köpek yavrusunu boğmak olduğunu söyledi.
 • 1987’de, üç Missouri lise öğrencisi, bir sınıf arkadaşını döverek öldürmekle suçlandı. Birkaç yıl öncesinden başlayarak tekrarlanan hayvan sakatlama hareketlerine dair geçmişleri vardı. Biri, sayısını unuttuğu kadar çok kedi öldürdüğünü itiraf etti. Anne ve babasını öldüren iki erkek kardeş, daha evvel sınıf arkadaşlarına bir kedinin başını kestiklerini anlatmıştı.
 • Seri katil Jeffrey Dahmer, köpeklerin başlarını, kurbağaları ve kedileri sopalara saplamıştı.
 • Daha yakın vakitlerde, Springfield, Ore.’deki 15 yaşındaki Kip Kinkel ve Pearl, Miss.’deki 16 yaşındaki Luke Woodham üzere lise katilleri, ateşli silahlara başlamadan evvel hayvanlara azap yaptılar.
 • Silahlarını kendilerine çevirmeden evvel 12 sınıf arkadaşını vurup öldüren Columbine Lisesi öğrencileri Eric Harris ve Dylan Klebold, arkadaşlarına hayvanları parçalamakla övündüler.

9 Temmuz 2021 tarihli “Hayvanları Müdafaa Yasası” ile hayvanlara şiddet uygulayanlara mahpus cezası öngörülmüştü:

“Bir mesken hayvanına yahut evcil hayvana azap eden yahut acımasız ve zalimce muamelede bulunan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar mahpus cezası alacak.”

1952 Nobel Barış Mükafatı sahibi Dr. Albert Schweitzer’ın kelamını hatırlatalım:

“Herhangi bir yaşayan canlının hayatını kıymetsiz görmeye kendini alıştırmış olan herkes, birebir vakitte ‘değersiz insan hayatı’ fikrine varma tehlikesiyle karşı karşıyadır.”

KAYNAKLAR

The Psychology of Animal Torture

The relationship between animal cruelty in children and adolescent and interpersonal violence: A systematic review

Human Abuse Linked to Cruelty to Animals

FBI – Tracking Animal Cruelty

FBI – The Link Between Animal Cruelty and Human Violence

Animal abuse and developmental psychopathology

Pets and Violence – MSPCA

Animal Abuse – Wildlfife Rescue & Rehabilitation

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz