Ana Sayfa Popüler Bilim İnsanlığın Daha Evvel Bilinmeyen ‘Hayalet’ Atası Keşfedildi

İnsanlığın Daha Evvel Bilinmeyen ‘Hayalet’ Atası Keşfedildi

0
İnsanlığın Daha Evvel Bilinmeyen ‘Hayalet’ Atası Keşfedildi

Anatomik olarak bugün bildiğimiz çağdaş insan tipleri, bundan 300.000 yıl evvel Afrika kıtasında ortaya çıktılar. Homo heidelbergensis yahut emsal bir tipten evrimleşti ve Afrika dışına göç eden beşerler yavaş yavaş mahallî arkaik insan popülasyonlarının yerini aldı yahut onlarla melezlendi.

Tam da bu melezlenme sırasında yaşamış olan genç bir kızın kalıntıları, bilim insanlarını şoka soktu. Keşfin akabinde bilim insanları, eski ve çağdaş insan genetik kodunu inceleyen derin öğrenme algoritmaları sayesinde uzun müddettir ortada olan bir teoriyi kısmen kanıtladı.

İnsanın daha evvel hiç keşfedilmemiş bir orta tıp atası keşfedildi

İnsanlığın Daha Evvel Bilinmeyen ‘Hayalet’ Atası Keşfedildi - Yerli Portal

Kimse bu genç kız kalıntılarının kime ilişkin olduğunu bilmiyordu fakat bir farklılık olduğu katiydi. Bu kalıntılar, 50.000 yıldan fazla bir mühlet öncesine ilişkin bir genç kıza aitti ve bilim insanlarının daha evvel görmediği, çağdaş insanların ‘melez’ bir atası üzere görünüyordu. Bilim insanları, bu kalıntıların ilişkin olduğu kişinin yalnız olmadığına dair ispatlar da buldular.

2019 yılında başlayan araştırmada bilim insanları, bir yapay zekânın yardımıyla çağdaş insanın Afrika’dan çıkıp Avrasya’ya yayıldığı büyük göç sırasında birbirine karıştığı türleri araştırdı. Kalıntılardaki genler ile çağdaş insan genlerini karşılaştıran yapay zekâ sayesinde 50.000 yıllık kalıntıların ilişkin olduğu kişinin tam da bu melezlenme sırasında ortaya çıkmış olan bir orta çeşit insan atası olduğu keşfedildi.

Bugüne adar bu göçte birbiriyle ilgiye giren türlerin Neandertaller ve Denisovalılar oldukları düşünülüyordu. Ancak bu çalışmada derin öğrenme algoritmaları sayesinde Avrasya DNA’sında uzun vakit evvel üçüncü bir eski tıbbın daha yaşadığı ortaya kondu. 

Araştırmacılar, Bayes çıkarımı ismi verilen istatistiksel bir teknik kullanarak, “geri melezleme” olarak isimlendirdikleri şeyin, bir başka deyişle çağdaş insanların Afrika göçü sırasında iç içe geçtiği “hayalet” arkaik bir popülasyonun kanıtını buldular.

Fakat bilim beşerlerine nazaran iş şimdi yeni başlıyor. Bu çeşit bir yapay zekâ tahlili uygulamak, insan soyu alanında yeni bir teknik ve uğraştığımız bilinen fosil ispatları son derece derece yetersiz olabilir. Öte yandan araştırmaya nazaran, takımın bulduğu şey sırf uzun vakittir unutulmuş bir içe dönüş sürecini açıklamakla kalmıyor, tıpkı vakitte bugün kim olduğumuz hakkında bilgi veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz