Ana Sayfa Yaşam Miles&Smiles ile Trendyol İş Birliği Sona Erdi!

Miles&Smiles ile Trendyol İş Birliği Sona Erdi!

0
Miles&Smiles ile Trendyol İş Birliği Sona Erdi!

Bundan birkaç ay evvel sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, hükümetin üzerinde çalıştığı e-ticaret düzenlemesinden bahsetmiştik. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklikler yapılmış, bu değişikliklerle tüketicinin korunması ve rekabetin sağlanabilmesi için adımlar atılmış. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemedeki pek çok unsur, 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe girecekti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 8. unsurunun 3. fıkrasının a ve b bentlerinde, yıllık cirosu 30 milyon liranın üzerinde olan şirketler için kısıtlamalar yer alıyordu. Bu bağlamda reklam maliyetleri ile promosyon, ödül, puan, kupon, armağan çeki ve gibisi imkanların daraltılması gerekecekti. Yaşanan son gelişmelerse e-ticaret dünyasındaki yeni dönemin yavaş yavaş başladığını gözler önüne seriyor.

Trendyol ile Miles&Smiles iş birliği sona erdi!

Miles&Amp;Smiles Ile Trendyol İş Birliği Sona Erdi! - Yerli Portal

Türk Hava Yolları bünyesine kurulan Miles&Smiles programının iş birliği yaptığı markalardan bir tanesi, e-ticaret devi Trendyol’du. Fakat yapılan düzenleme, kelam konusu iş birliğini sürdürülemez hale getirdi. Hal bu türlü olunca da Miles&Smiles müşterilerine bir e-posta gönderildi ve bu e-postada, Miles&Smiles’tan kazanılan millerin, Trendyol’da ikram çeki olarak dönüştürülemeyeceği belirtildi. Tüketicilerin, bir an evvel aksiyon almaları gerektiğinin altı çizildi.

Gönderilen e-postada şu sözlere yer veriliyor:

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikler nedeniyle, web sitemizde e-ticaret bölümünde yer alan program ortağımız Trendyol ile iş birliğimize bir müddetliğine orta veriyoruz. Millerinizi, 14 Kasım Pazartesi günü saat 23:59’a kadar Trendyol İkram Çeki’ne dönüştürebilir, 30 Kasım tarihinde saat 23:59’a kadar Trendyol web sitesi ya da taşınabilir uygulamasında Trendyol Cüzdan’a yükleyip bakiyenizi harcayabilirsiniz.

Bu düzenlemedeki gaye, e-ticaret kesiminde tekelleşmenin önüne geçmekti…

Miles&Amp;Smiles Ile Trendyol İş Birliği Sona Erdi! - Yerli Portal

6563 sayılı kanundaki düzenleme ile e-ticaret kesiminde tekelleşmenin önüne geçilmesi amaçlanıyordu. Bu yanlışsız bir adım lakin geldiğimiz noktada uygulanan kısıtlamalar, ne yazık ki en çok da tüketiciyi etkileyecek gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen devirler, hangi iş birliklerinin sona ereceğinin habercisi olacak…

Buradaki irtibata tıklayarak, Resmi Gazete’deki düzenlemeye ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz