Ana Sayfa Popüler Bilim Mısır’da Yeni Bir Piramit ve Yüzlerce Mumya Keşfedildi

Mısır’da Yeni Bir Piramit ve Yüzlerce Mumya Keşfedildi

0
Mısır’da Yeni Bir Piramit ve Yüzlerce Mumya Keşfedildi

İnsanlık tarihinin en büyük ve gizemli uygarlıklarından olan Antik Mısır dönemine ilişkin yeni keşiflere imza atıldı. Arkeologlar, Mısır firavunu Tutankhamun’un mezarının çabucak dibinde yeni mumyalara ilişkin birçok tabut ve tüneller gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıyeten yeni bir piramit de keşfedildi.

Keşfedilen çok sayıdaki mumyanın Tutankhamun’un en yakın generallerine ve danışmanlarına ilişkin oldukları kestirim ediliyor. Keşfedilen mumyalar hakkında da ayrıntılı açıklamalar paylaşıldı.

Tabutların sayısı toplam 300 adet:

Mısır'Da Yeni Bir Piramit Ve Yüzlerce Mumya Keşfedildi - Yerli Portal

  • Zahi Hawass, yeni keşfedilen mumyaların yanında.

Live Science’a konuşan ve hafriyatta misyon yapan Mısır bilimci Zahi Hawass, yeni keşifte uzunluğu 9-18 metre ortasında değişen tüneller ve toplam 300 adet tabut bulunduğunu açıkladı. Bu tabutların her biri Antik Mısır’da MÖ 1500 ile MÖ 1070 yılları ortasında süren ‘Yeni Krallık’ devrine aitti.

Bulunan tabutların her birinde birbirinden farklı yüzler yer alıyor, bayan ve erkek ayrımı görülüyor ve her biri Antik Mısır cenaze metni ‘Book of the Dead’i tasvir eden dekorasyonlarla süslenmiş durumdaydı. Bununla birlikte her bir tabutta içindeki kişinin ismi, kimilerindeyse kişiyi mumyalaştıran kişinin ismi yer alıyordu.

Mumyayı açan arkeologlar, tekrar şaşırtan bir şeyle karşılaştı. Mumyalar, öteki mumyalara nazaran oldukça uygun korunmuşlardı. Bununla birlikte tabutların içinde çeşitli eşyalar, figürler ve heykelcikler de bulunuyordu.

Keşfin şaşırtan yanı, bu alanda bugüne kadar kelam konusu periyoda ilişkin bir şeye rastlanılamayacağının düşünülmesiydi. 

Yepyeni bir piramit de keşfedildi:

Mısır'Da Yeni Bir Piramit Ve Yüzlerce Mumya Keşfedildi - Yerli Portal

Yeni hafriyatlarda daha evvel kimliği bilinmeyen ve hiç duyulmayan bir kraliçeye ait piramit de keşfedildi. Arkeologlar, kraliçenin isminin Neith olduğunu, bu ismin bugüne kadarki hiçbir arşivde geçmediğini belirtti. Ama bundan öteki yeni bilgi paylaşılmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz