Ana Sayfa Popüler Bilim NASA SpaceX ile değerli bir mutabakata imza attı!

NASA SpaceX ile değerli bir mutabakata imza attı!

0

{iframe}

NASA, Dünya’ya gerçek gelen bir asteroitin tarafını hedeflenen yolundan saptırmak için DART ismi verilen misyonunu duyurdu. Bu misyon için NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık sözleşme imzaladı!

NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık kontrat imzaladı!

Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) ismi verilen vazife için kinetik çarpma aygıtı olarak bilinen bir teknik kullanılacak. Bir yahut daha fazla yüksek süratli uzay aracının Dünya’ya yaklaşan astereoite çarptırılması ile asteroitin yörüngesinin değiştirilmesi planlanıyor.

Başarılı olursa, roket asteroiti Dünya’nın yörüngesel yolundan saptıracak. Ayrıca NASA, 2005 yılında Deep Impact misyonuyla daha küçük bir ölçekte bunu başarabildiğini göstermişti. Hatta sonrasında bu durum farklı sinemalara de mevzu olmuştu.

Bu misyonun hedefi, bir uzay kayalığının büyük bir kente çarpma muhtemelliğine rağmen felaket yaratan bir tesirin önlenmesi için gereken tepki vaktini azaltmak. Şu anda, Ulusal Bilimler Akademisi, daha küçük bir asteroitin saptırılması için bile bir-iki yıl ortası bir ihtar mühleti gerektireceğini düşünüyor.

Nasa Spacex Ile Değerli Bir Mutabakata Imza Attı! - Yerli Portal

Bu öngörü yüzlerce kilometre çapa sahip daha büyük asteroitler için 20 yıldan daha fazla bir vakte gereksinimimiz olabileceğinin göstergesi oluyor.

Çok fazla test verisine sahip olmadığımız için, kinetik çarpıcıların ne kadar işe yarayacağı net değil. 2021 Haziran‘ında, Dünya’dan yalnızca 11 milyon kilometre uzakta olacak olan asteroit için Kaliforniya‘daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 4E‘den bir Falcon 9 roketi fırlatılacak. Ve bu durumun sonuçlarını daima bir arada görmüş olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz