Ana Sayfa Uzay Perseid Meteor Yağmuru Bu Hafta Gecemizi Aydınlatacak

Perseid Meteor Yağmuru Bu Hafta Gecemizi Aydınlatacak

0
Perseid Meteor Yağmuru Bu Hafta Gecemizi Aydınlatacak

Yılda bir sefer, temmuz ortasından ağustos sonuna kadar Dünya, gezegenimizi bir kum adedinden daha geniş olmayan binlerce küçük uzay kayasıyla dolduran kozmik bir çöp yığınından geçer. Bu yıllık olaya Perseid meteor yağmuru yahut kısaca Perseid denir.

Perseid meteor yağmuru bu yıl 11 ve 12 Ağustos ortasındaki karanlık geceyi aydınlatacak. Lakin uzmanlara nazaran tıpkı saatlerde gökyüzünde parlak dolunayın olması bu görsel şöleni gölgeleyebilir. NASA’ya nazaran, dolunay olmayan bir gecede 50-60 civarı Perseid görebilirken, dolunayolduğu vakit 10 ila 20 ortasında meteor görebilirsiniz.

1992’den kalma enkazı izliyoruz

Perseid Meteor Yağmuru Bu Hafta Gecemizi Aydınlatacak - Yerli Portal

Perseid meteor yağmuru, yılın en tanınan ve dengeli meteor yağmurlarından biridir. Perseidler her yaz, 1992 yılında Dünya’ya son yakınlaşmasını yapan Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının geriye bıraktığı enkazdan geçerken ortaya çıkar. Dünya, kuyruklu yıldızın buzlu, gök taşı artıkları ortasında süratle ilerlerken, küçük enkaz modülleri atmosferimize dalıyor, bu yıldızlar1.650 Santigrat’tan fazla ısınıyor ve gökyüzünde 160.000 km/s üzerinde süratle ilerliyor.

Bu küçük göktaşlarının birçok atmosferde kıtır kıtır yanarken, az birkaç çarpışma gezegenin yüzeyine düşer ve bunun üzerine yeni “göktaşı” unvanını kazanırlar. Perseidler birkaç hafta sürerken, en büyük şov Dünya, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının enkaz bulutunun en ağır kısmından geçtiğinde başlar.

Perseid meteor yağmuru Türkiye’den nasıl gözlemlenir?

Perseid Meteor Yağmuru Bu Hafta Gecemizi Aydınlatacak - Yerli Portal

Bu yıl 11 Ağustos’u 12 Ağustos’a bağlayan gece gökyüzünde dolunay olacağı için bu görsel şöleni çok net göremeyeceğimiz varsayım ediliyor. Fakat uzmanlar, 12 Ağustos gecesi şafak sökmeden evvel kentin ışıklarından uzak, bulabileceğiniz en karanlık yerde meteor yağmurunu rahatlıkla gözlemleyebileceğinizi söylüyor.

Gözlerinizin karanlığa alışması 30 dakika kadar sürebileceği için bu yere erken gitmeniz öneriliyor. Tam kuzeye bakarsanız parlak W formundaki takımyıldızı Cassiopeia’nın gerisinden gelen Perseus grup yıldızını görebilir ve meteor yağmurunu çıplak gözle görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz