Ana Sayfa Donanım Qualcomm Yeni ‘Çip’ Markasını Duyurdu: Oryon

Qualcomm Yeni ‘Çip’ Markasını Duyurdu: Oryon

0
Qualcomm Yeni ‘Çip’ Markasını Duyurdu: Oryon

Günümüzde taşınabilir dünyanın büyük bir çoğunluğuna yonga setleriyle güç veren Qualcomm, bugün dev duyurularla tüm ilgiyi üstüne çekmeyi başardı. Qualcomm, 2022 Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde Apple’ın M2 üzere en üst seviye işlemcileriyle yarışacak yeni CPU’sunu duyurdu.

Öte yandan Qualcomm’un yeni çipi, şirketin yaptığı tek büyük duyuru da değildi. Gelin, Qualcomm’un yakın gelecekte hayatımıza sokacağı yeniliklere yakından bakalım.

Apple işlemcileriyle yarışacak yeni CPU: Qualcomm Oryon

Qualcomm Yeni 'Çip' Markasını Duyurdu: Oryon - Yerli Portal

Bugüne kadar Snapdragon serisiyle liderliğini sürdüren Qualcomm, geleceğin mümkün amiral gemisi Snapdragon yonga setlerinde artık Oryon CPU’yu barındıracak. Qualcomm, yeni işlemci modelinin özellikleri hakkında şimdi detaylı bilgi paylaşmadı. Ama bu işlemcilerin ARM mimarisine sahip olacakları biliniyor.

Şirket, sırf yeni Oryon çiplerinin Windows bilgisayarlar, akıllı telefonlar, dijital kokpitler, gelişmiş şoför asistanı sistemleri, genişletilmiş gerçeklik (XR) ve altyapı tahlillerinde kullanılacağını paylaştı. Bununla birlikte işlemci için yapay zekâ ve 5G teknolojilerinin de büyük değer taşıyacağı belirtildi.

Çip hakkındaki gelişmelerin de 2023 yılı içinde paylaşılacağı açıklandı. Hasebiyle yeni işlemcinin de aygıtlarda 2024 yılında görülmesi bekleniyor. Bu tarihte çıkacak işlemcinin Apple’ın o zamanki M3 yahut M4 işlemcileriyle rekabet edip edemeyeceğiyse şimdilik merak konusu olarak kalmaya devam edecek.

Artırılmış gerçeklik gözlüklerine özel yeni işlemci tanıtıldı:

Qualcomm Yeni 'Çip' Markasını Duyurdu: Oryon - Yerli Portal

Qualcomm, Snapdragon platformu için yeni işlemcisiyle birlikte artırılmış gerçeklik gözlükler için geliştirdiği yeni işlemcisini de tanıttı. Yeni işlemci, Snapdragon AR2 Gen 1 ismini taşıyacak. İşlemci, bir evvelki kuşak XR2 Gen 1 platformuna nazaran %50 daha yeterli güç tüketimi ve 2,5 kat daha âlâ yapay zekâ performansı sunacak.

Paylaşılan ayrıntılara nazaran Snapdragon AR2, şu anda Lenovo, LG, Nreal, OPPO, Pico, QONOQ, Rokid, Sharp, TCL, Vuzix ve Xiaomi’ye gönderildi ve bu işlemciyle gözlükler geliştiriliyor.

Adobe ile iştirakini genişletiyor:

Qualcomm, tepede Adobe ile ortaklıklığını genişleteceğini de paylaştı. Yeni iştirakle birlikte Snapdragon işlemciye yer veren aygıtlarda ‘yaratıcı deneyimlerin’ destekleneceği söz edildi. Bu kapsamda bilhassa genişletilmiş gerçeklik tecrübeleri ve bu tecrübelerin geliştirilme süreci güzelleştirilecek.

Bununla birlikte Snapdragon işlemci taşıyan Windows bilgisayarlar, artık standart olarak Adobe Fresco ve Adobe Acrobat yazılımlarına konut sahipliği yapacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz