Ana Sayfa Yaşam Seri Katil Ted Bundy Kimdir?

Seri Katil Ted Bundy Kimdir?

0
Seri Katil Ted Bundy Kimdir?

1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi cinayet işlenmeye başladı ve Ted Bundy isimli bir kişi kuşkulu olarak tutuklandı. Son derece kibar ve güzel olan bu adam konuştukça insanların tüyleri diken diken oldu zira işlediği cinayetler nedeniyle kendisi seri katil terimini literatüre kazandırdı. Yaptıkları belgesellere, sinemalara ve kitaplara mevzu olan Ted Bundy’nin öldürme dileği çocukluk yıllarında başlamıştı. 

Ted Bundy’nin yaşadıkları kimi beşerler için yaptıklarını güzel göreceğimiz şeyler olarak kabul ediliyor lakin insan öldürmenin rastgele bir mazereti olamaz. Tekrar de bu türlü sıra dışı bir karakterin nasıl onlarca kişiyi gözünü kırpmadan öldürecek bir seri katil haline geldiği bilhassa toplumsal psikoloji açısından epeyce farklı bir durum. Gelin Ted Bundy kimdir yakından bakalım ve imza attığı tüyler ürperten olayları görelim.

Ted Bundy kimdir? Babası bilinmeyen bir çocuk:

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

Ted Bundy, Theodore Robert Cowell ismiyle 14 Kasım 1946 yılında dünyaya geldi. Annesi Eleanor Louise Cowell, doğumu Elizabeth Lund Bekar Anneler Konutunda yapmıştı ve bebeğin babası kayıtlara ‘Bilinmeyen’ olarak geçmişti. Bazı eski sevgililerinin isminden bahsediliyor olsa bile Ted’in babasının kim olduğu bilinmiyor.

Ailesiz büyümemesi için Ted’e büyükannesi ve büyükbabası tarafından bakıldı. Onları anne ve babası, gerçek annesini ise ablası olarak bildi. Gerçek annesi olduğunu çok geç itiraf ettiği için annesine ölene kadar nefret besledi. Büyükbabasıyla özdeşleşmişti lakin bu adam da kasabada gerçek bir manyak olarak tanınıyordu. Büyükannesi uyurken etrafına bıçaklar dizmesi Ted’in birinci kuşkulu hareketlerindendi.

Annesi Ted’i yanına alarak 1950 yılında Washington’a taşındı. Burada Johnny Culpepper Bundy isimli bir adamla tanışarak evlendi ve Ted’in ismi Ted Bundy oldu. Ted’in dört tane üvey kardeşi oldu. Üvey babası ona düzgün davranıyordu lakin Ted uyumsuz bir çocuktu. Alkol alıp mahalledeki meskenleri röntgenliyordu. Hırsızlık kuşkusuyla iki kere tutuklanmıştı lakin eyalet kanunları yeterince bu sabıka kayıtları 18 yaşına girdiği vakit silindi.

Ted Bundy’nin üniversite yılları hoş başladı:

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

1965 yılına geldiğimiz vakit Ted Bundy, Çince eğitimi almak için  Washington Üniversitesi’ne gitti. Burada birtakım romantik bağları oldu. Nelson Rockefeller’ın başkanlık kampanyasında istekli çalıştı, Miami’deki 1968 Cumhuriyet Ulusal Konvansiyonuna katıldı. 1969 yılında Elizabeth Kloepfer tanıştı ve ikilinin bağı uzun yıllar sürdü.

1970’lere geldiğimiz vakit Ted Bundy psikoloji okumaya karar verdi. Washington Üniversitesi’nde onur öğrencisi oldu ve hocaları tarafından takdir gördü. Bu devirde Vali Daniel J. Evans’ın seçim kampanyasında istekli çalıştı, okuldan mezun oldu ve hocalarının tavsiye mektuplarıyla Utah Üniversitesi’ne hukuk okumaya gitti. İşte tam da bu sırada haberlerde arka arda kayıp genç bayanların haberleri yayınlanmaya başladı.

Ted Bundy, seri katil olarak anılmasına neden olacak cinayetlerine başlıyor:

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

Ted Bundy pek çok cinayetini itiraf etmiş olsa da bir kısmını onun biyografisini yazan Ann Rule’dan öğreniyoruz. Bundy birinci defa 1969 yılında bir bayanı kaçırmaya çalıştı lakin başaramadı. Aynı yıl  Philadelphia’daki ailesini ziyarete gittiği sırada iki bayanı öldürdü. 1972 yılında bir cinayet daha işledi. 1973 yılında bir otostopçuyu öldürdü. 

Kayıtlara geçen birinci cinayetini ise 1974 yılında 27 yaşındayken işledi. Kurbanı, 18 yaşındaki Karen Sparks oldu. Aynı yılın birinci yarısında her ay bir bayan öğrencinin kaybolduğu haberleri duyuluyordu. 19 yaşındaki Donna Gail Manson’ın akabinde Central Washington öğrencisi iki genç bayan kahverengi bir Volkswagen Beetle marka araçtan bahsettiler.. 6 Mayıs günü Kathleen Parks’ın kaybolduğu haberi yayıldı. 

Haziran’ın birinci günü 22 yaşındaki Brenda Carol Ball’un kaybolmadan çabucak evvel kahverengi saçlı bir adamla konuştuğu görüldü. 10 gün sonra Georgann Hawkins ortadan kayboldu. Temmuz ayında kendini Ted olarak tanıtan kuşkulu bir adamdan bahsedilmeye başladı. Eylül ayına geldiğimizde kaybolan bayanlardan kimilerinin beden modülleri bulundu. Sonraki aylarda bulunan beden kesimlerinin sayısı arttı. 

Kaybolan bayanların sayısı her geçen gün artıyordu:

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

Bu süreçte okuldan ayrılmış olan Ted Bundy yine hukuk kısmına kabul edildi ve Kloepfer’i geride bırakarak ancak ayrılmadan Salt Lake City’ye taşındı. Bu sefer burada kaybolan bayan haberleri duyulmaya başladı. 2 Eylül’de bir otostopçu öldürüldü. 2 Ekim’de 16 yaşındaki Nancy Wilcox ortadan kayboldu, 18 Ekim’de ise polis şefinin kayboldu ve cesedi günler sonra bulundu. 

8 Kasım’da Carol DaRonch, kendini polis olarak tanıtan bir adamdan son anda kurtuldu. Tıpkı akşam 17 yaşındaki Debra Jean Kent ortadan kayboldu. 1975 yılında kayboluşlar sürerken Ted Bundy, İsa Mesih’in Son Vakit Sevgililer Kilisesi’ne vaftiz edildi. Bu sırada polis en sonunda Bundy’den şüphelendi ve onu tutukladı.

Bir tünel kazarak yüksek güvenlikli hapishaneden kaçabildi: 

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

Ted Bundy tutuklanmıştı lakin ispatlar kâfi olmadığı için özgür bırakıldı. Birlikte olduğu Kloepfer’in meskenini inceleyen polisler birtakım kuşkulu eşyalar buldular ama bunlar da tam manasıyla kâfi değildi. Onlarca dedektif Ted Bundy’nin hatalı olduğuna inansalar bile ellerinde kâfi ispat yoktu. En sonunda 1976 yılında DaRonch kaçırılması olayı davasında hatalı bulunarak 15 yıl mahpusa mahkum edildi. 1977 yılında ise Aspen’e transfer edildi. 

Ted Bundy kendi kendinin avukatı olduğu için kütüphaneye gitmesine müsaade veriliyordu. 7 Haziran 1977 günü görülen davasının ortasında kütüphaneye gitti ve buradan ikinci kat penceresinden kaçtı. 6 gün sonra yakalandı ve bu sefer her vakit zincirli olmasına karar verildi.

Bu sırada davası giderek lehine dönüyordu. Ancak onun bir kaçış planı daha vardı. Tutulduğu yüksek güvenlikli hapishaneden bir tünel kazarak 30 Aralık 1977 günü kaçtı. Bu kaçış daha uzun ve kanlı sürdü. Florida’da bir kız yurduna giderek genç bayanlara saldırdı. 12 ve 14 yaşındaki iki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu ve öldürdü. En sonunda 15 Şubat günü yakalandı. 

Seri katil Ted Bundy nasıl idam edildi?

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

Ted Bundy’nin artık kaçacak yeri kalmadığı için arka arda itiraflar geldi. Garip bir biçimde bu sırada sinemalardaki üzere halkın en çok konuştuğu kişi olmuştu. FBI Davranış Tahlili Ünitesi’nden Özel Casus William Hagmaier’e güvenen Bundy cinayetleri itiraf ediyor olsa da bunlara 1974’ten sonra başladığını söylüyor, öncesini sadece ima ediyordu.

Ted Bundy hukuk konusunda bilgili olduğu için mahkemeyi manipüle ediyor ve idam kararının devamlı ertelenmesine neden oluyordu. En sonunda karar verildi, 30’dan fazla bayanı öldüren ve tecavüz eden bu sapık katil idam edilecekti. 24 Ocak 1989 günü 7.06’da bedenine 2 bin volt elektrik verildi. Vefat saati 7.16 olarak açıklandı. Cesedini taşıyan otomobil alkışlandı ve kutlamak için havai fişekler atıldı. 

Ted Bundy belgeseli, sinemaları, kitapları:

Seri Katil Ted Bundy Kimdir? - Yerli Portal

 • Filmler;
  • The Deliberate Stranger
  • Ted Bundy
  • The Stranger Beside Me
  • The Riverman
  • Bundy: An American Icon
  • The Capture of the Green River Killer
  • Bundy And The Green River Killer
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • American Boogeyman
  • No Man of God 
 • Kitaplar;
  • The Stranger Beside Me
  • Bundy: Kasıtlı Yabancı
  • Hayalet Prens
  • Yaşayan Tek Tanık
  • The Riverman: Ted Bundy and I Hunt for the Green River Killer
  • Ted Bundy: Bir Katil ile Konuşmalar 
  • Şeytanı Savunmak: Ted Bundy’nin Son Avukatı Olarak Hikayem
  • Seri Katiller
 • Belgeseller;
  • Ted Bundy: Kılık Değiştiren Şeytan
  • Ted Bundy: Bir Amerikan Canavarı
  • Ted Bundy: Ne Oldu
  • Bir Katilin Sözleri: Ted Bundy, Netflix belgesel serisi
  • Ted Bundy: Bir Katile Tutulmak, Amazon Prime Görüntü belgesel serisi 

Tarihin gördüğü en itidalli seri katillerden bir tanesi olan Ted Bundy kimdir sorusunu yanıtlayarak tüyler ürperten kıssasından bahsettik. Yazı boyunca şuurlu olarak Bundy’nin cinayet biçiminden bahsedilmemiştir. Husus hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz