Ana Sayfa Popüler Bilim Simülasyonda Yaşayıp Yaşamadığımız Kanıtlabilir mi?

Simülasyonda Yaşayıp Yaşamadığımız Kanıtlabilir mi?

0
Simülasyonda Yaşayıp Yaşamadığımız Kanıtlabilir mi?

Antik Maya ve Aztek uygarlıklarından beri insanlık, içinde yaşadığımız dünyanın gerçek olup olmadığını sorguluyor. O vakitlerde dünyanın bir fotoğrafın içinde olduğunu sav ediyordu. Daha sonraları ise bu soru “Acaba bir simülasyonda mı yaşıyoruz” sorusuna evrildi.

Geçtiğimiz günlerde Alman fizikçi Melvin Vopson, insanlığın bir simülasyonda yaşayıp yaşamadığını kanıtlayabilecek bir deney yapacağını açıkladı. Hatta Vopson, bu deney için gereken parayı bağışlarla toplamaya başladı bile.

Peki bunu nasıl kanıtlayacak?

Simülasyonda Yaşayıp Yaşamadığımız Kanıtlabilir Mi? - Yerli Portal

Vopson, 2019 yılında ortaya attığı ve Einstein’in genel görelelik kuramına dayandırdığı teorisinde, kozmostaki her bilgi modülünün sonunun olduğu ve ölçülebilir olduğunu ortaya atmıştı. Bu teoriye nazaran bilginin de bir kütlesi vardı ve gerekli teknoloji sayesinde bu kütle hesaplanabilirdi. Ünlü fizikçi de bu kütleyi hesaplamak ve olağanda erişilemeyen bilgi modüllerini bu sayede “elde ederek” incelemek istediğini, bu sayede evrenin simülasyon olup olmadığını kanıtlayacağını sav ediyor.

Elektronların bile bilgi depoladığını ve tüm objelerin bu bilgi kesimleri nedeniyle var olduğunu argüman eden Vopson, bu bilgi kesimlerini bilgisayar programlarındaki bitlere benzetiyor. Teoride bu bilgi modüllerini elde edip birleştirerek evrenin sırrını çözebileceğine inanan fizikçi, bu teorisini yetersiz teknoloji nedeniyle kanıtlayamadığını lakin yakın gelecekte ve gelecek bağışlar sayesinde kanıtlayabileceğini de belirtiyor.

Bir kez de örneklerle açıklayalım

Simülasyonda Yaşayıp Yaşamadığımız Kanıtlabilir Mi? - Yerli Portal

Vopson’ın teorisi hakikaten de hayli karmaşık ve bir noktadan sonra anlaşılmaz hale gelebiliyor. İsterseniz gelin bir de simülasyon örneği üzerinden açıklayalım. Diyelim ki hakikaten de bir simülasyon içerisinde yaşıyoruz. O vakit bu mantığa nazaran kendimiz de dahil olmak üzere etrafımızdaki her şey aslında tıpkı Matrix sinemasındaki üzere birer kod yığını. Vopson’ın teorisine göreyse bu kod kesimlerinin belli bir yükü var ve şayet gereğince hassas ölçüm yaparsak bu kodları tespit edebiliriz. Hakikat şartlar sağlandığında bu kodlara ulaşabileceğimizi tez eden Vopson, tıpkı bilgisayar programlarındaki üzere “tersine mühendislik” yaparak bu kodların içeriğini öğrenerek programı istediğimiz üzere manipüle edebileceğimizi sav ediyor.

Daha sonrasında ise tek yapmamız gereken simülasyonu istediğimiz biçimde baştan yazmak olacak. GTA’da hile yazmaya emsal bir halde insanlığın dünyayı değiştirebileceğini sav eden Vopson’a nazaran çok yakında bu söylediklerimizin hepsi gerçek olacak.

Tabii ki Melvin Vopson’ın teorisinin şimdi kanıtlanmadığını ve bilim dünyasının bile bu teoriye biraz kuşkucu yaklaştığını belirtmemiz gerek. Fakat kendisi teorisinin doğruluğundan epeyce emin ve gerekli teknolojiyle birlikte bunu kanıtlayabileceğini sav ediyor. Pekala sizce nitekim bir simülasyonda mı yaşıyoruz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz