Ana Sayfa Yaşam Steve Jobs, Yapay Zekâyla “Hayata Döndürüldü”

Steve Jobs, Yapay Zekâyla “Hayata Döndürüldü”

0
Steve Jobs, Yapay Zekâyla “Hayata Döndürüldü”

Hayatını kaybetmiş ünlü isimlerin yapay zekâ ile “hayata geri getirilmesi” etik bir tartışma konusu olmaya devam ederken, geçtiğimiz günlerde bu tartışmayı alevlendiren bir proje daha hayata geçti. Dünyaca ünlü podcast yayıncısı Joe Rogan, Steve Jobs ile röportaj yaptı. Ancak aslında Joe Rogan bile gerçek değildi.

Söz konusu röportaj, yapay zekâ ile podcast üretmeye odaklanan Podcast.ai tarafından gerçekleştirildi. Proje kapsamında birinci konuk olarak “teknoloji dünyası üzerindeki tesiri ve vefatından çok sonra bile insanlara ilham vermeye devam etmesi” nedeniyle Steve Jobs seçildi.

Yapay zekâ, Steve Jobs’ın ‘LSD’ kullandığını bile anlatıyordu:

Steve Jobs, Yapay Zekâyla &Quot;Hayata Döndürüldü&Quot; - Yerli Portal

Steve Jobs’ın podcast’teki sesiyse “907 çok gerçekçi ses” kütüphanesine sahip olduğu belirtilen play.ht tarafından sunuldu. 20 dakikalık podcastte Joe Rogan ve Steve Jobs ortasında geçen tüm konuşmalar, yapay zekâ tarafından oluşturuldu.

Joe Rogan – Steve Jobs podcasti, neredeyse her Joe Rogan sohbetinde olduğu üzere bir halde uyuşturucu kullanımına bağlandı. Rogan, mevzuyu LSD hususuna çekti. Yapay zekâ, Jobs ismine konuşurken LSD’yi birinci kere kullandığı andan bahsediyor, akabinde tecrübenin ‘solduğunu’ ve en sonunda LSD’yi kullanmayı bıraktığını söylüyordu. Natürel bunların hiçbiri gerçek değildi.

Etik tartışmalarını alevlendiren etmense, kelam konusu röportajda Steve Jobs’ın doğal olarak bir isteğinin olmamasıydı. Hayatını kaybeden Jobs, bugüne kadar yaptığı konuşmalarının kaydedilmesi ve tahlil edilmesi ile kullanılmış, gerçekte olmayan şeyleri yapay zekâ aracılığıyla söylemiş üzere gösterilmişti.

Steve Jobs ve Joe Rogan’ın yapay zekâ ile yapılan podcast’ine bu ilişkiye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz