Ana Sayfa Otomobil Tarihte Birinci Sefer Hidrojenle Çalışan Dizel Motor Üretildi

Tarihte Birinci Sefer Hidrojenle Çalışan Dizel Motor Üretildi

0
Tarihte Birinci Sefer Hidrojenle Çalışan Dizel Motor Üretildi

Belki başlıktan ötürü yanlış anlayabilirsiniz: Daha evvel yalnızca hidrojen ile çalışan motorlar olağan ki üretildi. Lakin bugüne kadar hidrojen ile çalışabilen dizel motor hiç üretilmemişti. Otomotiv sanayisinde bir prensip imza atıldı ve hidrojen yakıtı ile çalışabilen dizel otomobil motoru üretildi. Daha da doğrusu daha evvel dizel yakıtla çalışan bir motor hidrojen uyumlu hibrit hale getirildi.

Peki bu nasıl gerçekleşebiliyor? Sahiden dizel motor tam olarak hidrojen ile mi çalışıyor? Gelin Avustralyalı mühendislerin bu yeni buluşunun ayrıntılarına daima bir arada göz atalım.

Hidrojen yakıt ile çalışabilen dizel otomobil motorunda karbondioksit emisyonu %85 daha düşük:

Tarihte Birinci Sefer Hidrojenle Çalışan Dizel Motor Üretildi - Yerli Portal

Avustralya menşeili bir mühendislik firması, neredeyse 2 yıl boyunca yürüttükleri bir çalışmada karbondioksit emisyonunu %85 oranında azalttıkları yeni bir hibrit otomobil motoru ürettiler. Dahası, bunu dizel bir motoru dönüştürerek başardılar.

Mühendislerin dönüştürdükleri bu dizel otomobil motoru, %90’ı hidrojenden oluşan bir yakıt ile birlikte çalışabiliyor:

Tarihte Birinci Sefer Hidrojenle Çalışan Dizel Motor Üretildi - Yerli Portal

 İşin teknik kısımlarını ve nasıl yaptıkları biraz baş karıştırıcı olduğundan, biz bunun nelere yol açabileceğini inceleyelim. Bu hibrit motorlarda kullanılan hidrojen yakıtı, yeşil hidrojen olarak isimlendiriliyor ve rüzgar yahut güneş gücü üzere kaynaklarla üretilebiliyor. Üstelik bayağı bir de etraf dostu bir yakıt olduğu da kanıtlanmış.

Projede çalışan mühendislerin dediğine nazaran ulaşım, tarım ve madencilik endüstrilerindeki kamyonlarda ve ekipmanlarda kullanılan dizel motorlar, kendi ürettikleri bu hidrojen-dizel hibrit motorlarla değiştirilebilir.

Bu sayede dünyaya fabrika, inşaat ve gibisi sanayi makinelerinin yaydığı karbondioksit salınımı kıymetli bir seviyede azaltılabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz