Ana Sayfa Sektörel Twitter Avrupa’da Yasaklanabilir!

Twitter Avrupa’da Yasaklanabilir!

0
Twitter Avrupa’da Yasaklanabilir!

28 Ekim prestijiyle Elon Musk’ın özel şirketi olan Twitter, yalnızca birkaç haftada pek çok çarpıcı gelişmeye konut sahipliği yaptı. Binlerce çalışan işten çıkarıldı, daha evvel banlanan hesapların banı açıldı, reklamverenler Twitter’dan uzaklaşmaya başladı.

Bugünse bu haberler ortasına bir yenisi daha katıldı. Financial Times, Twitter’ın Avrupa’daki faaliyetlerinde ana merkez olan Brüksel ofisini büsbütün kapattığını tez etti. Argüman, ‘konuyla ilgili olan’ beş anonim şahsa dayandırıldı.

Twitter’ın AB kurallarına uymasından sorumlu iki yönetici ofisten ayrılmıştı:

Twitter Avrupa'Da Yasaklanabilir! - Yerli Portal

Twitter’ın Avrupa ofisini dağıtışı, habere nazaran iki üst seviye yöneticinin ayrılmasıyla başladı. Platformun AB’deki dezenformasyon maddesine ahenginden sorumlu olan Julia Mozer ve Dario La Nasa, teze nazaran Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta yaptığı ültimatom sonrasında şirketten ayrılma kararı aldı. Ama tekrar de ikilinin istifa mı ettiği yoksa işten mi atıldığı kesin değil.

  • Musk, ültimatomunda sırf ‘hardcore’ çalışanlarla yoluna devam edeceğini söylemişti.

Öte yandan işin bu yöneticilerin ayrılışından evvelki durumu da vardı. Brüksel ofisinde yer alan birtakım yöneticiler de Twitter’daki toplu işten çıkarmada işinden olmuştu.

Twitter’ın Avrupa ayağında yaşanan sarsıntı, kaygılı fikirlere yol açtı:

Twitter’dan gelen haberler sonrasında Avrupa Birliği’ndeki yöneticiler de bir açıklamada bulundu. AB’nin dezenformasyon kanunundan sorumlu lider yardımcısı Věra Jourová, Financial Times’a yaptığı açıklamada kaygılarını şu biçimde lisana getirdi:

“Avrupa’da bu kadar çok sayıda Twitter çalışanının işten çıkarılmasıyla ilgili haberler beni endişelendiriyor. Dezenformasyon ve propagandayı tesirli bir halde tespit etmek ve bunlara karşı tedbir almak istiyorsanız, bunun için kaynak gerekir.

Özellikle Rusya’nın dezenformasyon savaşı bağlamında, Twitter’ın AB maddelerine büsbütün hürmet duymasını ve taahhütlerini yerine getirmesini bekliyorum. Twitter, dezenformasyon ve yasa dışı nefret telaffuzuyla uğraşta çok faydalı bir ortak oldu ve bu değişmemeli.”

Açıklamadan da anlaşılabileceği üzere telaşlar, Twitter’ın AB’deki dezenformasyon maddesine uymaması ihtimali üzerine. Şayet bu türlü bir durum gerçekleşirse, Twitter’a yönelik soruşturmalar da açılabilir ve bu iş, Twitter’ın Avrupa’da yasaklanmasına kadar varabilir.

Konu hakkında Twitter tarafından şimdi bir açıklama gelmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz