Ana Sayfa Oyun Unutamadığımız 9 Efsane Facebook Oyunu

Unutamadığımız 9 Efsane Facebook Oyunu

0
Unutamadığımız 9 Efsane Facebook Oyunu

Geçtiğimiz haftalarda, 10 nostaljik tarayıcı oyunundan oluşan bir içerik ile karşınıza çıkmış ve eski günlerde oynadığımız bu kolay fakat ziyadesiyle eğlenceli oyunlara daima birlikte tekrardan göz gezdirmiştik.

Şimdi ise bir vakitler oyun dünyasını neredeyse büsbütün ele geçiren Facebook’un tepe dönemlerine geri döneceğiz. O hâlde, Candy Crush ve Angry Birds üzere klasikler de dâhil olmak üzere, içerisinde birçok efsaneleşmiş imal barındıran Facebook serüvenimize başlayalım.

Unutulmaz Facebook oyunları

  • Farmville
  • Social Empires
  • Social Wars
  • Sanalika
  • Criminal Case
  • Dragon City
  • Angry Birds
  • Candy Crush
  • Empires & Allies

Bir vakitler onlarca saat uğraşarak çiftlik kurduğumuz Farmville, bir taşınabilir oyun olarak günümüzdeki faaliyetlerini sürdürüyor.

Facebook oyunlarının en popülerlerinden bir tanesi olan Farmville, görünüşte kolay bir çiftlik oyunu üzere duruyor olsa da içerisinde büyük bir rekabet de barındırıyordu. O vakitler, ailemiz ve arkadaşlarımız da dâhil olmak üzere birçok tanıdığımız Facebook kullanıyor ve etkin olarak Farmville oynuyordu. Birbirimizin çiftliğini ziyaret edebiliyor ve kendi çiftliğimizi en gelişmiş çiftlik yapmak için kendi içimizde büyük bir yarış veriyorduk.

Bizlere o günlerde bile koca bir imparatorluk yönetmeyi öğreten Social Empires, büsbütün kapandığına en çok üzüldüğümüz üretimlerden bir tanesi.

Socialpoint tarafından geliştirilen Social Empires, eminiz ki birçok oyuncunun en sevdiği nostaljik yapımlardan bir adedidir. Sıfırdan başlayarak koca bir imparatorluk kurduğumuz, savunduğumuz ve oyun içerisindeki çeşitlilik ile birlikte daima olarak hudutlarımızı genişlettiğimiz Social Empires, maalesef ki yıllar evvel büsbütün kapandı ve silindi.

Gene Socialpoint’in elinden çıkan Social Wars, sunulan tecrübesi apayrı bir düzeye taşımıştı.

Bizleri Orta Çağ’a götüren Social Empires’ın bilakis geleceği mevzu alan bir oyun olan Social Wars, devasa mekaları dahi denetim etmemize imkan sağlıyordu. En az Social Empires kadar geniş bir oyun olan imal, maalesef ki Take Two Interactive’in Socialpoint’i satın almasının ardından lisans sorunları sebebiyle Social Empires ile birlikte yayın hayatına veda etti.

Bazılarımızın yıllar evvel bıraktığı, kimilerimizin ise hala daha ortada sırada oynamaya devam ettiği Sanalika, vaktinde Facebook’un gözdelerindendi.

Unutamadığımız 9 Efsane Facebook Oyunu - Yerli Portal

Sanal bir dünya üzerinde karakter oluşturduğumuz, misyon yaptığımız ve öbür beşerlerle tanıştığımız bir oyun olan Sanalika, biz Türk oyuncular için epeyce kıymetli bir yere sahip diyebiliriz. Günümüzde eski popülerliği ve cümbüşünden eser olmasa da hala daha epey keyifli vakit geçirmek mümkün.

Zamanında her birimizi usta bir dedektife çeviren Criminal Case, devrin en tanınan işlerinden bir tanesiydi.

Bize sunulan bilgiler ve olay mahalli aracılığıyla gizemli cinayetleri çözmeye çalıştığımız, ipuçlarını ararken fazlasıyla baş patlattığımız Criminal Case, Facebook’taki arkadaşlarımıza sık sık bildirim yolladığımız oyunlardan bir tanesiydi.

Kısa mühlet içerisinde bir Facebook oyunu olmaktan çıkıp telefonlarımızdaki yerini alan Dragon City, unutulmaz tecrübelerden bir başkasıydı.

İsmini başlığa üçüncü kez yazmak istemesek de Dragon City de Socialpoint tarafından geliştirilmiş olan bir oyun. Ortadan geçen onlarca yıldan sonra artık dönüp baktığımızda Socialpoint’in bu hoş zamanlardaki değerini ve tesirini artık daha güzel anlıyoruz. Kendi kentimizi kurup, ejderhalarımızı yetiştirdiğimiz ve makul seyahatlerde şiddetli düşmanlara karşı sıra tabanlı olarak savaştığımız Dragon City, hem toplumsal manada hem de strateji bakımından epey başarılı bir üretimdi.

O günden bu güne sağ kalmayı başarmış nadide oyunlardan olan Angry Birds, hala daha bir epey tanınan.

Onlarca yıldır hayatımızda olan Angry Birds, bir vakitler Facebook üzerinden oynanıyordu. Birinci çıktığı vakitlerde herkesin ilgisini cezbeden ve lisanından düşmeyen üretim, şimdilerde de epey popüler.

King’in vazgeçilmez oyunu Candy Crush, o periyottan bu yana ününe ün katmaya devam ediyor.

Günümüzde bile aylık etkin 240 milyondan fazla oyuncusu olan Candy Crush, ortadan geçen çok yıla karşın hâlâ daha dünyanın en tanınan üretimlerinden bir tanesi.

Son olarak da Zynga’nın unutulmaz strateji oyunlarından olan Empires & Allies’ı unutmayalım.

Savaşları, sunduğu idare biçimi ve oynanış içerisinde bulunan birçok eğlenceli element ile hepimizin kalbinde yer edinmiş olan Empires & Allies, günümüzde pek oynanabilir olmasa da kendisini her vakit en uygun halde hatırlayacağımız üretimlerden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz