Ana Sayfa Mobil WhatsApp kullanıcıları için büyük tehlike!

WhatsApp kullanıcıları için büyük tehlike!

0

{iframe}

Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon Kurumu WhatsApp kullanıcıları için bir rapor yayınladı. Buna nazaran size tanımadığınız bir numaradan gelecek bir kod doğrulama bildirisi, onu açmanız halinde WhatsApp hesabınızın hacklenmesine sebep olabilir.

WhatsApp kullanıcıları için dolandırıcılık tehditi!

Raporda, kelam konusu usulle milyonlarca WhatsApp hesabının hacklendiği belirtildi.

AG Güvenlik Tahlilleri Sağlayıcısı Ortadoğu Yardımcı Şefi Nicolai Solling TechRadar’a yaptığı açıklamada bunun yaygın halde kullanılan bir toplumsal mühendislik dolandırıcılığı olduğunu söyledi.

Nicolai: “Dolandırıcılar dünya çapında milyonlarca WhatsApp hesabını bu teknikle ele geçirdiler. Bu şahısların temel hedefi WhatsApp üzerinde hakimiyet kurmak.”dedi.

Sözlerine devam eden uzman: “Size WhatsApp’tan gönderilmiş üzere bir bildiri gönderiyorlar. İlişkiyi tıklamanız ve telefon numaranız ile gelen kodu girmeniz halinde hesabınız çalınıyor. Kötü niyetli kişiler sizin isminize bildiri gönderebiliyor, gelen bildirileri da okuyabiliyor. Ayrıyeten hackerlar sizin rehberinizi ve ilişkilerinizi da görebiliyor. Bu büyük bir tehdit.” biçiminde konuştu.

Whatsapp Kullanıcıları Için Büyük Tehlike! - Yerli Portal

Normalde WhatsApp sizden yalnızca birinci heyetim yapacağınız esnada telefon numaranızı ister. Verdiğiniz telefon numarasına bir kod gönderilir ve böylelikle telefon numarasının sahibinin siz olduğunuz teyit edilmiş olur.

Hackerlar da bu sistemi taklit ederek gayelerine ulaşmaya çalışıyorlar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta WhatsApp uygulamasının, kurulumunuzu yaptıktan sonra bir daha sizden kod istemeyecek olması.

Böyle bir ileti gelmesi halinde iletisi silmeniz ve göndereni engellemeniz en mantıklı hareket olacaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Emsal bir sıkıntıyla karşılaştınız mı? Uygulamayı inançlı buluyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz