Ana Sayfa Yaşam 17. Yüzyıldan Kalmar Az Bir Kılıç Keşfedildi

17. Yüzyıldan Kalmar Az Bir Kılıç Keşfedildi

0
17. Yüzyıldan Kalmar Az Bir Kılıç Keşfedildi

1500’lerde Osmanlı İmparatorluğu, Doğu Akdeniz’deki bütün ticaret yollarına hakim olmayı başarmıştı. Sonrasında da Batılı toplumlar kendilerine yeni ticaret yolları aramaya başlamıştı. Misal bir durum, Avrupa’nın en kuzeyinde de yaşanıyordu. 

O zamanki ismiyle İsveç İmparatorluğu, o zamanki ismiyle Danimarka-Norveç Devleti ile ticaret yolları açısından meseleler yaşıyordu. Baltık Denizi ile Kuzey Denizi ortasındaki boğaz, Danimarka-Norveç denetimindeydi. Devlet gelirlerinin 3’te 2’si bu boğazdan elde edilen gümrük paralarından geliyordu. İsveç de koskoca bir devletin yıllık gelirinin büyük kısmını vergi olarak vermemek için alternatif bir ticaret yolu kullanmaya başlamıştı. Bunun üzerine ufak bir toprak uyuşmazlığının da tesiriyle Danimarka-Norveç Devleti, İsveç’e savaş açtı. Bu savaşın ismi da Kalmar Savaşı oldu. 

İskandinavya’nın tarihini etkileyen savaştan az bir keşif

17. Yüzyıldan Kalmar Az Bir Kılıç Keşfedildi - Yerli Portal

Kalmar, “İsveç’in anahtarı” olarak isimlendirilen bir kent olarak dikkat çekerken, 6000 Danimarkalı asker kenti zaptetmek için yola çıktı. Bugün bile tesirleri hissedilen bu savaş ile birlikte İskandinav ülkeleri ortasındaki alakalar de düzenlenmiş oldu. 

Bu ilgi cazibeli ve kıymetli savaşa dair çalışmalarına devam eden arkeologlar, o periyottan kalma bir kılıç ortaya çıkarmayı başardı. Arkeologerna araştırmacılarına nazaran bu kılıç, savaşta yıkılmış eski bir çiftliğin kalıntıları arasından çıktı. Kılıcın, klasik Orta Çağ kılıçlarının yerini almaya başlayan daha çağdaş kılıçlara geçişteki orta çeşitlerden biri olduğu düşünülüyor.

Kalmar Savaşı pek çok uzmana nazaran Avrupa orduları için önemli bir noktada gerçekleşmiş bir olay. Orduların çağdaşlaşma hareketi, yeni silahlar ve taktikler bu devirde test ediliyordu. Kılıç da bu geçişi gösteren bir silah olarak kayıtlara geçti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz