Ana Sayfa Yaşam 2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu

2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu

0
2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu

Yunan mitolojisinde ilahi bir kahraman, Zeus ve Miken’in kızı Alkmene’nin oğlu olan Herakles (Herkül), bugün büyük bir keşifle gündeme geldi. Yunanistan Spor ve Kültür Bakanlığı, Philippi kentinde yapılan kazıların tamamlandığını, 2.000 yıllık Herkül heykelinin gün yüzüne çıkarıldığını açıkladı.

Paylaşılan ayrıntılara nazaran heykel, antik kentin ana caddelerinden birinin doğu tarafında yapılan hafriyatlarda, iki sokağın birleşme noktasında yer alan ve güçlü biçimde dekore edilmiş bir yapıdan çıkarıldı. Kelam konusu yapı, dekorasyonun yanı sıra Herkül heykeline de yer veriyordu.

Gün yüzüne çıkarılan Herkül heykeli:

2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu - Yerli Portal

Heykelin genç Herkül’ün tasviri olduğu aktarılırken gerçek boyutundan daha büyük olduğu da paylaşıldı. Heykel, hasarlı bir biçimde bulundu. Bilim insanları, heykelin yepyeni halinin çeşitli objeleri tutmak için tasarlandığını tabir etti. Herkül heykeli, çelenk, aslan derisi ve sopa üzere eşyalar tutuyordu. 

2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu - Yerli Portal

Herkül heykelinin yanı sıra birebir yerde heykelin tuttuğu düşünülen sopa ve sol elden sarkan aslan da keşfedildi. Heykelin bulunduğu yapının 8. ya da 9. yüzyıla ilişkin olduğu paylaşılırken heykelin kendisi ise 2. yüzyıldan kalmaydı. Kazılar, önümüzdeki yıl tıpkı bölgede devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz