Ana Sayfa internet Google Arama’ya Tonla Yenilik Geldi: İşte Öne Çıkanlar

Google Arama’ya Tonla Yenilik Geldi: İşte Öne Çıkanlar

0
Google Arama’ya Tonla Yenilik Geldi: İşte Öne Çıkanlar

ABD merkezli teknoloji devi Google, tüm kullanıcıları ilgilendiren yesyeni özelliklerini açıkladığı G Search On 22 etkinliğini gerçekleştirdi. Bu aktiflikte Google’ın kullanıcılara sunduğu hizmetlere getirilen tüm yeni özellikler açıklandı. Artık sizlerle G Search On 22 etkinliğinin öne çıkanlarına bakacağız.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çeken birinci özellik, “Sizine İlgili Sonuçlar” isimli yeni bir hizmet. İnternet kullanan herkes için çok değerli olan bu özellik, kullanıcıların konut adresi, telefon numarası yahut e-posta adresi üzere ferdî bilgileri arama sonuçlarında açığa çıktığında bilgilendirme yapacak. Kullanıcı da bu sayede o bilgilerin kaldırılması talebi için harekete geçecek.

Sizinle İlgili Sonuçlar, önümüzdeki yıl herkesin erişimine açılacak!

Sizinle İlgili Sonuçlar aracı işte bu türlü görünecek.

Aslına bakacak olursak bir halde internete düşen bilgilerinizi kaldırabilmek için Google’a istekte bulunabiliyordunuz. Lakin bugüne dek bu bilgileri kendiniz tespit ediyordunuz. Sizinle İlgili Sonuçlar isimli araç ise Google’daki dataları süratlice tarayacak ve elde ettiği sonuçlar hakkında kullanıcıları uyaracak. Kullanıcı da bu sonuçların arama sonuçları sayfasından kaldırılması için Google’a talep gönderecek. 

Google tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda, özelliğin şimdi beta etabında olduğunu görüyoruz. Yani Sizinle İlgili Sonuçlar aracı şu an için tüm kullanıcılar tarafından deneyimlenemiyor. Fakat şanslı bir kullanıcıysanız beta sürüm size de gelmiş olabilir. Şirket, yeni özelliğin 2023’te tüm kullanıcılar için hazır olacağını açıkladı.

Bu ortada; Sizinle İlgili Sonuçlar aracının ferdî bilgilerinizi tüm internetten silmeyeceğini unutmamanız gerekiyor. Google, talepte bulunan bilgileri sadece Arama sayfası içerisinde kaldıracak. Yani öteki kullanıcıların kelam konusu bilgilere ulaşması zorlaşmış olacak. Bilgilerini büsbütün kaldırmak isteyen kullanıcıların o internet sitesinin yöneticilerine ulaşması gerekecek.

Google Aramalar, artık arabaların yakıt tüketim kıymetlerini ve yıllık yakıt maliyetini gösterecek

Google Aramalar hizmetine eklenen bir öbür yenilik, en çok da yeni bir otomobil satın almayı düşünenler için. Şirket tarafından yapılan açıklamalara nazaran birkaç gün sonra Google’a girip bir otomobil için arama yaptığınızda, o aracın fabrika yakıt datalarını ve bu bilgilere nazaran yıllık yakıt maliyetinin ne kadar olacağını göreceksiniz. 

Önceden satın aldığınız kıyafetleri de görebileceksiniz!

Google Arama'Ya Tonla Yenilik Geldi: İşte Öne Çıkanlar - Yerli Portal

Google, gerçekleştirdiği aktiflikte sık sık sürdürülebilirlik vurgusu yaptı. Aslına bakacak olursak arabalarla ilgili özellik bile sürdürülebilirlik kaygısının bir sonucuydu. Bu bağlamda; ilişkilendirilen bir başka özellik de kıyafetlerle ilgili oldu. Google Aramalar, kullanıcıların daha evvelce satın aldıkları kıyafetlerin kayıtlarını tutacak. Sonraki süreçte o kıyafet bir sefer daha arandığında, bu eserin önceden satın alındığına ilişkin bir bildirim yapılacak. Google’a nazaran bu özellik ile kullanıcıların para tasarrufu yapmasına da yardımcı olacaklarını söylüyor. 

Google’ın alışveriş dünyası ile ilgili tek özelliği bu değil. Kullanıcılar bundan sonra daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş tecrübesi yaşayacaklar ve gördükleri bir eseri anında satın alabilecekler. Ayrıyeten bir mağazanın eserleri aranmak istediğinde o markayla ilgili gelişmelere de anında ulaşılabilecek. Eserlerin 3 boyutlu ve etkileşimli imgelerini de göstermeye başlayacak Google Arama, trend olmaya başlayan ürünleri de gösterecek.

Forum siteleri eskisinden daha fazla gösterilecek

Google Arama'Ya Tonla Yenilik Geldi: İşte Öne Çıkanlar - Yerli Portal

Google tarafından yapılan açıklamalarda, forum sitelerinin eskisinden daha fazla gösterileceği söz edildi. Bunun nedeni ise gerçek kullanıcı yorumlarına verilen kıymet. Bunun için Google Arama hizmetine “Tartışma ve Forumlar” isimli yeni bir etiket ekleyecek olan Google, böylece arama yapılan bir sorun hakkındaki kullanıcı görüşlerine anında ulaşacak. Reddit ve Quora üzere tanınan forumlarda yer alan mevzular, saniyeler içerisinde görüntülenmiş olacak.

Farklı lisanlardaki haberler de ana sayfada gösterilecek

2023’ün başında kullanıma sunulacak bir başka yeni özellik de haberlerle ilgili. Google Arama, ilerleyen devirlerde farklı lisanlardaki haber sitelerinin haberlerini de üst sıralarda göstermeye başlayacak. Fakat buradaki lisan sorununu de ortadan kaldıracak olan Google, tercih edilen lisanlar haricindeki lisanlardan haber gösterdiğinde, otomatik çeviri yapacak. 

“Bu Sonuç Hakkında” özelliği ile neyi niçin gördüğünüzü denetim edebileceksiniz

Google Arama'Ya Tonla Yenilik Geldi: İşte Öne Çıkanlar - Yerli Portal

Google’ın arama sayfası sonuçları ile ilgili yesyeni bir özelliği de “Bu Sonuç Hakkında” oldu. Kullanıcılar, bu aracı kullanarak bir arama sonucunu neden gördüklerini tahlil edebilecekler. Üstelik bu özellik sayesinde şahsileştirilmiş sonuçlar almaktan da vazgeçilebilecek. Bu sayede herkes hangi arama sonucuna ulaşıyorsa kullanıcı da o sonuca ulaşacak.

Yemek tanımı bulmak ve restoran seçmek kolaylaşacak!

Google Arama, restoran ve yemeklerle ilgili de bir dizi yenilik getirdi. Bu yeniliklerden bir tanesi, bir restoranın hangi eserlerle öne çıktığını göstermek olacak. Böylelikle kullanıcılar, gitmeyi düşündükleri bir yerde hangi yemeği yiyeceklerini evvelce belirleyebilecekler. Üstelik eser fiyatları da görünecek. Ayrıyeten Google’da bir yemek için arama yapıldığında, o yemeğin tanımı doğrudan sonuç sayfasında yer alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz