Ana Sayfa Sektörel ABD’den Huawei ve ZTE’ye Bir Ambargo Daha

ABD’den Huawei ve ZTE’ye Bir Ambargo Daha

0
ABD’den Huawei ve ZTE’ye Bir Ambargo Daha

ABD’nin Çin teknoloji devi Huawei ve ZTE’ye karşı uyguladığı ambargolardan daha evvel sizlere bahsetmiştik. Gerek yazılımsal gerek donanımsal olan bu ambargolara ABD tarafından bir yenisi daha eklendi.

Bu sefer spesifik olarak hangi eserlere ambargo uygulanacağı söylenmese de her iki Çin şirketinin makul bir kategorideki ürünlerinin satışı ve kullanımı ABD’de yasaklanıyor.

Huawei ve ZTE üretimi bağlantı ekipmanlarının satışa çıkarılması yasaklandı

Abd’den Huawei Ve Zte’ye Bir Ambargo Daha - Yerli Portal

Beş üyeli Federal İrtibat Komitesi, Cuma günü yaptığı açıklamada ABD’nin kritik altyapısına güvenlik riski oluşturan makul teknoloji eserlerinin ithalatını yahut satışını engelleyecek yeni kuralların oybirliğiyle kabul edildiğini açıkladı.

Risk oluşturan teknoloji eserleri ise Huawei ve ZTE tarafından üretilmiş olan irtibat ve nezaret araçları. Fakat bilhassa hangi eserler olduğu kamuyla paylaşılmadı. Ek olarak, Huawei ve ZTE’nin yanı sıra yeniden Çin menşeili yaygın kullanılan gözetleme kamerası üreticileri Hikvision ve Dahua da bu ambargodan etkilendi.

Huawei tarafından bahse dair resmi bir açıklama yapılmazken Hikvision, yaptığı bir açıklamada kamera ekipmanlarının bir güvenlik tehlikesi oluşturmadığını ve komite kararının ABD’deki küçük işletmeleri, lokal idareleri, okulları ve kişisel güvenlik arayan insanları ucuz kamera sisteminden yoksun bıraktığını ve zora sokacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz