Ana Sayfa Mobil Android 15 geliştirici önizlemesi yayında

Android 15 geliştirici önizlemesi yayında

0
Android 15 geliştirici önizlemesi yayında

Bugün Android 15’in birinci geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı. Bu sürüm, küçük saklılık iyileştirmeleri ve yeni özellikler içeriyor. Lakin bu sürümün bilhassa geliştiricilere yönelik tasarlandığını ve günlük kullanım için uygun olmayabileceğini belirtmek gerekir. Şayet Pixel aygıtınızda denemek istiyorsanız, biraz daha beklemeniz yeterli olabilir. Google, Mart ve Nisan ayları ortasında kamu beta sürümünü yayınlayabileceklerini duyurdu.

Android 15, gördüğünüz reklamlar üzerinde daha ayrıntılı bir denetim sağlayacak formda tasarlanmış. Ayarlar kısmındaki “Gizlilik & güvenlik” altında yer alan “Reklamlar” isminde yeni bir menü eklenmiş. Bu menüde, hangi uygulamaların telefonunuzdaki aktifliğinizi izleyerek size reklam gösterdiğini denetim edebilirsiniz.

Bazı uygulamalar, telefonunuzdaki aktifliğinizi izleyerek şahsileştirilmiş reklamlar sunabilir. Android 15’teki FLEDGE API ile artık uygulamaların sizi izlemesini engelleyebilirsiniz. Bu, cihazınızdaki reklamların büsbütün kaldırılacağı manasına gelmiyor, lakin bilgilerinizin seçilen 3. parti uygulama ile paylaşılmayacağını garanti ediyor.

Android 15 geliştirici önizlemesi yayında

Android 15‘te sunulan bir öbür yeni özellik ise kısmi ekran kaydı yapabilme yeteneği. Ekran kaydı yaparken yahut ekranı yayınlarken artık tüm ekranı değil, yalnızca uygulamanın muhakkak bir kısmını kaydedebilirsiniz. Bu özellik, sık sık telefon ekranlarını kaydeden yahut görüntü araması sırasında telefon ekranını yayınlamak zorunda kalan kullanıcılar için yararlı olabilir.

Google, nihayet 3. parti uygulamalar için daha yeterli bir kamera optimizasyonu üzerinde çalışıyor. Düşük ışık ortamında çekilen manzaralar artık gerçek vakitli olarak işlenecek, böylelikle çekim düğmesine bastıktan sonra göründüğü üzere tıpkı anda parlak bir ön izleme elde edebileceksiniz. 3. parti uygulamalar da geliştirilmiş ön izleme manzaralarından faydalanabilecek.

Kötü haber ise, Android 15 Geliştirici Ön İzlemesi şu anda yalnızca Pixel 6 serisi ve daha yeni Pixel’ler için mevcut. Bu, Pixel 5 serisi aygıtlar için yazılım takviyesinin resmi olarak sona erdiği manasına geliyor. Android 15, Pixel 6a, Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 7a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel Fold ve Pixel Tablet dahil olmak üzere bir dizi aygıt için kullanılabilir olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz