Ana Sayfa Mobil Apple, AB’de PWA dayanağını sonlandırıyor

Apple, AB’de PWA dayanağını sonlandırıyor

0
Apple, AB’de PWA dayanağını sonlandırıyor

Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone kullanıcılarının ilerici web uygulamalarıyla etkileşim halinde değerli bir adım attı. Bu atılım, iOS 17.4 güncellemesinde bu uygulamalara takviyesi sonlandırma kararı üzerine inşa edilmiş olup, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için değerli bir ikilem oluşturuyor.

Peki, Apple neden bu türlü bir tavır içinde? Şirketin kararı, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Dijital Pazarlar Yasası (DMA)’nın karmaşık gerekliliklerinden kaynaklanıyor. DMA, ahenk sağlamak için değerli mimari değişiklikler talep ediyor. Apple, mevcut şartlar altında yeni bir entegrasyon mimarisi geliştirmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu karar, bilhassa bildirimler ve bilgi depolama üzere özelliklerle lokal uygulamalar üzere fonksiyon görebilen web uygulamalarının iOS aygıtlarda nasıl çalışacağını etkiliyor.

Apple, AB’de PWA takviyesini sonlandırıyor

iOS 17.4’ün tanıtımıyla birlikte, bir vakitler bağımsız web uygulamaları artık yalnızca yer imleri olarak hizmet verecek. Bu değişiklik, DMA’nın, üçüncü parti tarayıcıların kendi motorlarını kullanmalarına müsaade veren zorunluluğuna bir karşılıktır. Bu durum, web uygulamalarının iOS’ta çalışmasının temelini oluşturan ve onların platformun güvenlik ve saklılık standartlarına ahengini sağlayan Apple’ın WebKit’inden sapmaları manasına gelir.

Bu değişikliğin tesirleri çok taraflıdır. Apple, güvenlik telaşlarını ve makus maksatlı web uygulamalarının bu yeni özgürlükleri berbata kullanma potansiyelini münasebet gösterse de, daha geniş bağlamı görmemek sıkıntı. Bu, uygulama mağazası fiyatları etrafındaki devam eden tartışmayı ve Facebook Gaming üzere şirketlerin bu maliyetlerden kaçınmak için web uygulamalarını nasıl kullandığını içerir.

Apple, bu değişikliğin yalnızca az sayıda kullanıcıyı etkileyeceğini, ana ekranda web uygulamalarının düşük benimseme oranlarına atıfta bulunarak belirtiyor. Tekrar de, şirket, bu ahenk odaklı karardan ötürü geliştiricilere ve kullanıcılara yaşatılan rastgele bir rahatsızlıktan dolayı keder duyduğunu söz ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz