Ana Sayfa Yaşam Antarktika, ‘Drone Sürüleri’ ile İncelenecek

Antarktika, ‘Drone Sürüleri’ ile İncelenecek

0
Antarktika, ‘Drone Sürüleri’ ile İncelenecek

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren insansız hava araçları (drone), askeriyeden tarıma kadar birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, bu araçları artık de gezegenimiz için büyük değer arz eden hususlarda kullanmayı planladıklarını açıkladı.

Birleşik Krallık’ta bulunan Sheffield Üniversitesi’nden araştırmacılar, insansız hava araçlarında oluşan sürülerle Antarktika’da hava araştırmaları yapmak ve değerli çevresel bilgileri toplayacaklarını duyurdu. Heyecan verici yeni projede bulunan uzmanlar, Antarktika’yı daha süratli ve daha az insan ile incelemek için sürü drone teknolojisini geliştirecek.

Çevre ve yabanî hayat hakkında değerli datalar toplanacak

Antarktika, 'Drone Sürüleri' Ile İncelenecek - Yerli Portal

Araştırmacılar, bu uçak sürüleriyle bölgenin çevresel durumu ve yırtıcı hayatındaki değişikliklere ilişkin kritik verileri toplamayı hedefliyor. Kutup bölgelerinde araştırmalar gerçekleştiren British Antarctic Survey (BAS) tertibi da yırtıcı ömür, buz birikimi ve hava şartları üzere bilgileri toplayarak teknolojiyi test edecek. Sürünün, Birleşik Krallık’ın en büyük ticari İHA’ları olan Ultra UAV’lerden oluşacağı da gelen açıklamalarda yer alıyor.

Hava araçlarının Antarktika dışında Birleşik Krallık’ta da test edileceği söz ediliyor. Uzmanlar, droneları orman yangınlarını tespit etmeye yardımcı olması için de kullanacak. Böylelikle dünya çapında son vakitlerde önemli derecede artan bu biçim felaketlerin yıkıcı sonuçlarını sınırlamak ve yangınları olabildiğince erken tespit etmek amaçlanacak.

Açıklamalara nazaran uçakların teknolojilerinde geliştirmeler de yapılacak. Bu, araçların uçuş sırasında sıralanmalarını denetim edebileceği, mahzurları tespit edip aşabileceği ve rotalarını dinamik olarak değiştirebileceği manasına geliyor. Projenin 2023 yılı prestijiyle başlatılmasının planlandığı da aktarılan bilgiler ortasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz