Ana Sayfa Mobil Apple, App Store Fiyatlarına Artırım Yaptı!

Apple, App Store Fiyatlarına Artırım Yaptı!

0
Apple, App Store Fiyatlarına Artırım Yaptı!

ABD merkezli teknoloji devi Apple’dan tüm kullanıcılarını ilgilendiren bir açıklama geldi. Şirket, birkaç ülke ile euro para ünitesinin kullanıldığı tüm ülkelerdeki App Store fiyatlarına artırım yaptığını açıkladı. Değişikliğin abonelikler dışındaki tüm fiyatlar için geçerli olacağını söyleyen Apple yetkilileri, artırımlı fiyatların 5 Ekim 2022 itibarıyla geçerli olacağını belirttiler.

Apple tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda; Şili, Mısır, Japonya, Malezya, Pakistan, Polonya, Güney Kore, İsveç ve Vietnam’daki fiyatlara artırım yapıldığını görüyoruz. Ayrıyeten euro para ünitesinin kullanıldığı Avrupa ülkelerinde de fiyatlara artırım yapıldı. Bu artırımın euronun dolar karşısındaki paha kaybının bir sonucu olduğu düşünülüyor.

Peki Türkiye’deki kullanıcıları ne bekliyor?

Apple, App Store Fiyatlarına Artırım Yaptı! - Yerli Portal

Zira euro para ünitesinin kullanıldığı tüm ülkeler ile kimi ülkelere artırım yapılmış olması, “App Store Türkiye’de zamlanır mı?” sorusunu gündeme getirdi. Mevcut açıklamada Türkiye ibaresinin kullanılmaması, Apple’ın şu an için ülkemizdeki fiyatlarını değiştirmeyeceği anlamına geliyor.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Apple’ın resmi olarak kabul ettiği para ünitesi dolar ve dolar kullanılmayan ülkeler için güncel kurdan faydalanıyor. Apple’ın geliştiriciler için hazırladığı Türk lirası tablosuna baktığımızda, 1 doların Türkiye’deki karşılığının 16,99 TL’ye denk geldiğini görüyoruz. Bu belirleme, Aralık 2021’de yapılmıştı. Bugünün dolar/TL paritesi ise 18,30 seviyesine dayanmış durumda. Apple, bu farkı göz önünde bulundurarak Türkiye için de yeni bir karar alıp, yakın fiyatlara artırım yapabilir gibi görünüyor. Bu türlü bir şeyin olup olmayacağını ilerleyen devirlerde yapılacak açıklamalarla göreceğiz…

Apple’ın yeni Türkiye fiyat listesini buradan inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz