Ana Sayfa Donanım Apple Yetkilileri: “Kaza Sensörü Kazara Çalışamaz” Dedi

Apple Yetkilileri: “Kaza Sensörü Kazara Çalışamaz” Dedi

0
Apple Yetkilileri: “Kaza Sensörü Kazara Çalışamaz” Dedi

Geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone 14 ailesi, sahip olduğu özelliklerde ziyadesiyle dikkat çekmişti. Android kullanıcılarının yıllardır kullandığı “Always on Display” özelliğini iPhone’lara getiren Apple, Dynamic Island ve Kaza Algılama özellikleri ile akıllı telefon dünyasında küçük çaplı bir ihtilal yapmıştı.

Tabii ki iPhone 14’ün kaza algılama özelliği her vakit beklenildiği kadar düzgün çalışmıyor. Geçtiğimiz günlerde bu özelliğin hem başarısız olduğunu hem de hayat kurtardığını sizlere aktarmıştık. Hatta kaza algılama özelliğinin ABD’de bir sürat treninde tekraren defa kazara etkinleşerek polislere bildirim gönderdiğinden de bahsetmiştik.

Apple kaza algılama sisteminin nasıl çalıştığını açıkladı

Apple Yetkilileri: &Quot;Kaza Sensörü Kazara Çalışamaz&Quot; Dedi - Yerli Portal

AppleInsider’ın haberine nazaran Apple yetkilileri Kaiann Drance ve Ron Huang’ın geçtiğimiz hafta bu yeni kaza algılama özelliği hakkında yaptığı bir röportaj bugün itibariyle yayınlandı. Röportaj’în dikkat çeken kısmı ise Huang ve Drance’in bu özelliğin “şansa yer vermeyen” sistemini açıkladığı nokta oldu.

Yapılan açıklamada Huang, bu sistemin en değerli kesiminin jiroskop olduğunu açıkladı. 100 Gs’e kadar algılama kapasitesine sahip olan jiroskopun kâfi olmadığını belirten Huang, bu sistemin birden fazla sensörü kullandığını belirtti. Yapılan açıklamada “Sistem jiroskoba ek olarak yüksek süratlerde hareket ettiğinizi anlamak için GPS sinyalinizi, Airbag’lerin patlamasında oluşan basıncı algılamak için barometreyi ve kaza olduğuna emin olmak için mikrofonları kullanıyor.” diyen Huang, sistemin hayli karmaşık bir algoritmaya sahip olduğunu ve “şans eseri” çalışamayacağını belirtti.

Ancak Huang her ne kadar bu sistemin baht yapıtı çalışmadığını belirtse de kullanıcılar tam karşıtını söylüyor. Kimi kullanıcılar yaptıkları testlerde kaza anında sistemin çalışmadığı belirtirken kimi kullanıcılar ve mahallî polis kuvvetleri ise sürat treni üzere yerlerde (kaza olmadığı halde) bu sistemin etkinleşerek bildirim gönderdiğini bildiriyor.

Kaza algılama modu nasıl kapatılır?

Apple Yetkilileri: &Quot;Kaza Sensörü Kazara Çalışamaz&Quot; Dedi - Yerli Portal

iPhone 14 ailesi ve yeni Apple Watch modelleriyle gelen kaza algılama modu, son günlerce pek çok kullanıcıya sorun çıkarmaya başladı. Peki bu özellik nasıl kapatılır?

  1. Telefonunuzun ya da akıllı saatinizin ayarlarını açın
  2. Ayarlar kısmından aşağı kaydırarak “Acil SOS” sekmesine dokunun
  3. Açılan menüde “Kaza Algılama” özelliğine dokunun
  4. Karşınıza çıkan “Kaza Anında Arama” özelliğine dokunarak karşınıza çıkan uyarıyı onayladıktan sonra bu özelliği kapatabilirsiniz.

Kaza algılama özelliğini Apple Watch’ınızdan kapatmak içinse yeniden yukarıdaki adımları izlemeniz gerekiyor. Zira Apple Watch’un kaza algılama özelliği iPhone ile ortak bir altyapıyı kullanmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz