Ana Sayfa Popüler Bilim Balmumu Kurtları, Plastiği Doğal Yollarla Yok Edebilir!

Balmumu Kurtları, Plastiği Doğal Yollarla Yok Edebilir!

0
Balmumu Kurtları, Plastiği Doğal Yollarla Yok Edebilir!

Günümüzün en büyük tehditlerinden birisi olan plastik çöpüne karşı daima yeni tahliller geliştirilirken, bugün bunlar ortasına bir yenisi daha katıldı. Bilim insanları, tabiata atılan plastiğin doğal yollarla yok olmasını sağlayabilecek büyük bir keşfe imza attı.

Nature mecmuasında yayımlanan araştırmaya nazaran tabiattaki plastik, ‘balmumu kurdu’ yardımıyla yok edilebilir. Bilim beşerlerine nazaran bu kurt cinsinde bulunan kimi enzimler, birçok plastik eserde yaygın bir halde kullanılan “polietilen”in oda sıcaklığında yalnızca birkaç saatte yok edilmesini sağlıyor.

Keşif, büsbütün tesadüftü:

Balmumu Kurtları, Plastiği Doğal Yollarla Yok Edebilir! - Yerli Portal

Özellikle poşetlerde ve ambalajlarda kullanılan polietileni yok edecek bu enzimler, aslında tesadüfen keşfedildi. Tıpkı vakitte amatör bir arıcı olan moleküler biyolog Federica Bertocchini, bir gün depoya koyduğu arı kovanının kurtlarla dolduğunu gördü. Bertocchini, sonrasında bu kurtları toplayarak hepsini bir plastik torbaya koydu.

Fakat kısa mühlet sonra poşete tekrar bakan Bertocchini, poşetin deliklerle dolu olduğunu gördü. Bu olayın akabinde Bertocchini ve takımı, kurtları incelemeye başladı. Yapılan incelemede ‘Demetra’ ve ‘Ceres’ isimli iki enzimin polietileni oksitlendirdiği görüldü.

Plastiği yok edebilen öbür canlılar da daha evvel keşfedilmişti:

Balmumu kurtları, plastiği yok edebilen birinci canlılar olarak tarihe geçmedi. Bilim insanları, 2016 yılında Japonya’daki bir çöplükte poliesteri yok edebilen bir bakteri keşfetmişti. 2021 yılında da okyanuslarda ve toprakta yaşayan ve plastiği sindirmek üzere evrimleşen birtakım mikrop ve bakteriler keşfedilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz