Ana Sayfa Popüler Bilim Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil!

Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil!

0
Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil!

Nature’s Scientific Reports isimli mecmuada yayımlanan bir çalışmada, araştırmaya katılan 460 heteroseksüel bireye iki tane bir sayfalık makale okutuluyor. Bu makalelerde ise cinsellikle ilgili bilgilendirici içerikler bulunuyor. Araştırmacılara nazaran iştirakçiler bu makaleleri okuduktan sonra cinsel yönelimlerinde farklılaşma görülüyor. 

Çalışmaya nazaran bu bireyler artık hemcinsleriyle cinsel deneyim yaşamaya daha istekli ve meraklı olabiliyor. Birçoğunuz şimdiden buna ‘’hadi canım, ne alaka’’ diyeceksinizdir lakin bunu demeden evvel gelin hususun ayrıntılarına bir bakalım.

Araştırmacı Dr. James Morandini’ye nazaran bu çalışma; insanların iç dünyalarında gizli kalan cinsel hislerini nasıl yorumladıkları anlamayı amaçlıyor.

Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil! - Yerli Portal

Görsel: Medium

Avustralya’da çevrim içi olarak yürütülen araştırmada 232 bayan ve 228 erkek heteroseksüel iştirakçi bulunuyordu. Başta da belirttiğimiz üzere bu kişilerden ilgili makaleleri okumaları isteniyor. İştirakçilerin okudukları makalelerdeki cinsel içerikli bildirilerden birkaç örnek ise şöyle: ‘’Erkekleri ve bayanları cinsel olarak alımlı bulmanın birçok derecesi vardır’’, ‘’cinsel yönelim kişinin hayatı boyunca değişebilir’’, ‘’bir kişi hangi cinsiyete ilgi duyuyorsa o daima sabittir’’.

Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil! - Yerli Portal

Görsel: Vulture

Daha sonra iştirakçilerden cinsel yönelimlerini, 1 ve 9 ortasında puanlamaları isteniyor. 1’den 9’a puanlama yapmak ise heteroseksüellikten eş cinselliğe yanlışsız olan gidişatı tabir ediyor. Yani ”ne kadar heteroseksüelsin yahut ne kadar eş cinselsin?” gibi düşünebilirsiniz bu ölçeklendirmeyi. Araştırmacılar, iştirakçilerin yaptıkları puanlandırmalar sonucunda, onların cinsel yönelimlerinden ne kadar emin olduklarını ortaya koymak istiyor. 

Bu sürecin akabinde iştirakçilerin okudukları birinci makaleden sonra, kendilerini %28 daha fazla heteroseksüel olarak tanımladıkları görülüyor. Ayrıyeten şahısların %19’unun da kendileriyle aynı cinsiyetteki insanlarla cinsel deneyimler yaşamaya daha istekli olacaklarını belirttiği tespit ediliyor.

Yani bu araştırmaya nazaran kendini heteroseksüel sananlar aslında o denli olmayabilir.

Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil! - Yerli Portal

Cosmopolitan

Araştırmacılara nazaran birden fazla kişi, cinsel yönelimleri konusunda hissettiklerinden yüzde yüz emin olmayabilir. Uzmanlar, toplumsal olarak eş cinsel birlikteliklere yüklenen olumsuz mana nedeniyle insanların bu mevzuda direkt olarak hislerini açık etmeyebileceğini düşünüyor. Bu nedenle heteroseksüel olduğunu sav eden birçok bireyin de aslında eş cinsel eğilimler taşıdığına inanıyorlar.

Yapılan öbür bir çalışmada eş cinsel yönelimi olan şahıslara 5 yıl süren bir çeşit terapi formülü uygulanıyor. Bu sayede yönelimlerinin heteroseksüel olma tarafında değişip değişmeyeceği test ediliyor. 143 erkek ve 57 bayan iştirakçi ile yürütülen araştırmada iştirakçilere cinsel fantezileri, eş cinselliği ve cinsiyetleri nasıl algıladıkları ayrıyeten bunları çekici bulup bulmadıkları soruluyor.

Bilimsel Araştırmalar: Kimse %100 Heteroseksüel Değil! - Yerli Portal

Görsel: The Guardian

Tüm görüşmeler bir evvelki yıl yapılanlarla karşılaştırılıyor. İştirakçilerin birçoklarının terapiden evvel eş cinsel eğilimde olduklarını doğrularken, terapiden sonraki bir yılda yüklü olarak heteroseksüel yönelime geçtiklerini bildirdikleri görülüyor. Yani bir evvelki ele aldığımız çalışma üzere bu araştırma da cinsel yönelimin değişmezliği kabulünü bilakis çeviren sonuçlar elde etmiş diyebiliriz.

Kaynaklar: Phys Org, Scitech Daily, Pub Med

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz