Ana Sayfa Donanım Asrock, Etiketi Çıkarılamayan Anakartları Değiştirecek

Asrock, Etiketi Çıkarılamayan Anakartları Değiştirecek

0
Asrock, Etiketi Çıkarılamayan Anakartları Değiştirecek

Bir periyodun en büyük anakart üreticilerinden olan Asrock, yeni X670E Steel Legend anakartları ile kullanıcılara yeni bir alternatif sunmuştu. Bu anakart, kullanıcılara 128 GB’a kadar RAM kullanma bahtı sunuyordu. 4×32 GB RAM çubuğu takılan durumda, anakartın RAM’leri çalıştırmaya başlaması için birkaç dakika mühlete muhtaçlığı oluyordu. Firma da bu duruma karşı kullanıcıları uyarmak için anakartların bellek yuvalarının üstüne bir etiket koydu. 

Kullanıcılar bu nedenle kartların bozuk olduğunu düşünmesin diye etiket koyan Asrock, etiket yüzünden kullanıcıların kartlarının bozulması üzerine kartları değiştirme kararı aldı. Çünkü etiket çıkarıldığı vakit ardında kalan yapışkan kesimleri, DIMM (RAM girişi) yuvalarının kullanılamamasına neden oldu. 

8 bin liralık kartı 80 kuruşluk etiket yaktı

Asrock, Etiketi Çıkarılamayan Anakartları Değiştirecek - Yerli Portal

İlk olarak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan görsellerde, özellikle reddit’te pek çok kullanıcı bu yapışkanlara reaksiyon gösteriyor. Çünkü etiketin akabinde kalan yapışkan yapı, bellekler ile anakartın ortasında bağlantı kurulabilmesine pürüz oluyor. Ayrıyeten yakışıksız bir manzara de oluşturduğunu ve toz toplayacağını da kestirmek hiç sıkıntı değil.

Öte yandan Asrock’tan gelen açıklamalara nazaran bu sorun, şu anda bu anakartlardan edinmeyi düşünenler için ortadan kalkmış durumda. AMD ile birlikte yavaş yüklenme problemini çözmek için çalıştıklarını belirten Asrock, yeni BIOS ayarları sayesinde sorunun çözüldüğünü açıkladı. Haliyle bu kartlarda ikaza gerek olmadığı için etiket de yok. Etiket sorunu sadece birinci piyasaya çıkan seride bulunuyor.

Aslında yapışkan kalıntılarını temizlemenin yolları olsa da, Asrock anakartları değiştirmeyi de kabul ediyor. Bunun için anakartı aldığınız yere gidip etiket sorunu yaşadığınızı belirtmeniz kâfi oluyor. Yeniden de bu kadar ufak bir şey için bu kadar sorun yaşanmış olması garip bir olay olarak hafızalarda iz bırakacak üzere gözüküyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz