Ana Sayfa Kripto Para Bitcoin Madenciliği Savunulduğu Kadar Çevreci Olmayabilir

Bitcoin Madenciliği Savunulduğu Kadar Çevreci Olmayabilir

0
Bitcoin Madenciliği Savunulduğu Kadar Çevreci Olmayabilir

Kripto paralar birinci çıktığından bu yana en değerli savunma noktalarından biri Bitcoin kullanımının çevreci olduğu ve iklim üzerinde olumlu tesiri olduğu idi. Son çalışmalara nazaran Bitcoin madenciliği, altın çıkarma, petrol çıkarma ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği üzere iklime ziyanlı dallarla tıpkı düzeyde yer alıyor. 

Scientific Reports isimli mecmuada yer alan bir araştırmaya göre kripto para madenciliği gittikçe daha sürdürülebilir hale gelmiyor. Hatta tam aksi doğrultuda giderek büyük etraf sıkıntılarını da beraberinde getiriyor. 

Bitcoin’in astarı yüzünden değerliye geliyor

Bitcoin Madenciliği Savunulduğu Kadar Çevreci Olmayabilir - Yerli Portal

Araştırmacılardan Profesör Benjamin Jones, yaptığı basın açıklamasında Bitcoin madenciliğinin vakit içerisinde daha sürdürülebilir hale geldiğine dair hiçbir bilgi olmadığını açıkladı. Jones, açıklamasında “Aksine, sonuçlarımız tam karşıtını savunuyor: Bitcoin madenciliği gitgide daha kirli ve vakit içerisinde iklime daha ziyanlı oluyor.” sözlerini kullandı. O denli ki Bitcoin madenciliği, .çevreye en olumsuz tesir eden bölümler olan petrol çıkarma ve kırmızı et yetiştiriciliği kadar yıkıcı olabiliyor.

Araştırmacıların açıklamalarına nazaran 2016-2021 ortasında bir devir, Bitcoin madenciliği yapmak etrafa verdiği zararı karşılamaya yetmeyecek derecede düşük çıkara neden oluyordu. Çünkü kripto para piyasaları bu periyotta epeyce kırılgandı. Ayrıyeten Bitcoin süreçlerinin gerektirdiği elektrik ölçüsü da tek bir coin başına 126 kat artış göstermişti.

Öte yandan bu bulgular kesin olarak kripto paraların etraf açısından makus olduğu manasına da gelmiyor. Örneğin Ethereum yakın vakitte proof-of-work sisteminden daha çevreci olan proof-of-stake sistemine geçiş yapmıştı. Bitcoin de benzeri bir tahlil üretebilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz