Ana Sayfa Kripto Para Binance, Şeffaflık İçin ‘Rezerv Kanıtı’ Sistemini Yayınladı

Binance, Şeffaflık İçin ‘Rezerv Kanıtı’ Sistemini Yayınladı

0
Binance, Şeffaflık İçin ‘Rezerv Kanıtı’ Sistemini Yayınladı

Kripto para borsası FTX’in iflası ve piyasalardaki dev dalgalanmanın akabinde son vakitlerde yatırımcılar epey telaşlıydı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance de yaşananların akabinde tüm borsalara şeffaflık davetinde bulunmuştu. Dev şirket, bu bağlamda geçtiğimiz haftalarda mevcut varlıklarını ve cüzdan adreslerini de açıkça paylaşmıştı.

Yatırımcılarının inancını sürdürmek isteyen Binance, buna ek olarak Proof of Reserves (Rezerv Kanıtı) sistemini de hayata geçireceğini duyurmuştu. Dev borsa artık de şeffaflık kelamını tutarak birinci başta yalnızca Bitcoin rezervlerini, ilerleyen haftalarda ise başka token’ları ve ağları içerecek sistemini bizlerle buluşturdu.

Nedir bu rezerv delili?

Binance, Şeffaflık İçin 'Rezerv Kanıtı' Sistemini Yayınladı - Yerli Portal

Binance’in resmi internet sitesinden yaptığı paylaşımda, hem Bitcoin rezervlerini hem de yeni sisteminin ne olduğunu açıkladı. Bilgilendirmeye nazaran rezerv ispatı sistemi, şirketin kullanıcılar için tuttuğu varlıkları gösteriyor. Bu da Binance’in tüm kullanıcı varlıklarını kapsayan fonlara ve kimi rezervlere sahip olduğunu kanıtlıyor.

Şirket, bir kullanıcı bir Bitcoin yatırdığında müşteri fonlarının desteklenmesini sağlamak için Binance’in rezervlerinin en az bir Bitcoin arttığını söylerken bunun, Binance’in büsbütün farklı bir yerde tutulan kurumsal varlıklarını içermediğini de ekliyor. Ayrıyeten, Binance’in fevkalâde durumlar için acil durum fonuna da sahip olduğu da yapılan açıklamalar ortasında.

Binance, geçtiğimiz haftalardaki açıklamasında elinde tuttuğu varlıkları paylaşarak yüksek ölçüde para çekme süreci gerçekleştirebileceğini bizlere göstermişti. Lakin bu varlıkların ne kadarının şirkete, ne kadarının ise kullanıcılara ilişkin olduğu paylaşılmamıştı. Şirket bugünkü paylaşımıyla da rezerv delili sistemine dahil olan BTC cüzdanlarının kendi fonlarını içermediğini söyleyerek mevzuya açıklık getirdi.

İşte Binance’in BTC rezervi

Binance, Şeffaflık İçin 'Rezerv Kanıtı' Sistemini Yayınladı - Yerli Portal

22 Kasım’a ilişkin dataların yer aldığı paylaşımda, borsanın zincir üstü rezervlerinin 582.485 BTC’ye muadil olduğu, kullanıcıların da 575.742 BTC’ye (9,5 milyar dolar civarında) sahip olduğu görüldü. Ayrıyeten rezerv oranının %101 olduğu da datalarda yer aldı. Bu, şayet herkes Bitcoin’inini çekerse Binance’in tüm çekim süreçlerini gerçekleştirmek için kâfi BTC’ye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak borsa, buradaki irtibat üzerinden herkesin varlıklarını doğrulayabileceğini de açıklamalarına ekledi.

Binance, son olarak önümüzdeki iki hafta içinde başka varlıkları içeren rezerv ispatı datalarını paylaşacağını ve denetlemeler için üçüncü taraf denetleyicileri kullanmayı planladığını da kelamlarına ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz