Ana Sayfa Oyun Bir Vakitler İnternet Tarayıcılarında Oynadığımız 10 Oyun

Bir Vakitler İnternet Tarayıcılarında Oynadığımız 10 Oyun

0
Bir Vakitler İnternet Tarayıcılarında Oynadığımız 10 Oyun

Bundan yaklaşık 10 yıldan daha uzun bir müddet evvel, birçoğumuzun günümüzdeki oyun alışkanlıkları yoktu. Zar sıkıntı topladığımız, şimdilerde külüstür olarak isimlendirebileceğimiz masaüstü bilgisayarlarımızdan ya MSN üzerinden küçük oyunlar oynuyor ya da internet tarayıcısı üzerindeki oyun siteleri aracılığıyla oyunlarla buluşuyorduk.

Bu o denli bir periyottu ki Facebook’un asıl yükseldiği ve tıpkı vakitte Facebook oyunlarının da ziyadesiyle tanınan olduğu vakitlerdi. Bizler de bu vakitlerde hiç sıkılmadan saatlerce oynadığımız tarayıcı oyunlarından oluşan bir liste ile karşınıza çıkmak istedik. Facebook oyunlarını listemize dâhil etmedik zira o oyunların da başka bir yazıyı hak ettiğini düşündük. O hâlde gelin, başlayalım.

Bir Vakitler İnternet Tarayıcılarında Oynadığımız 10 Oyun - Yerli Portal

Unutulmaz tarayıcı oyunları

  • Achilles
  • Altın Avcısı
  • Ateş ve Su
  • Bilgisayar Parçalama
  • Bomb It
  • Bombom
  • Commando
  • Ed, Edd n Eddy: Candy Machine Deluxe
  • Yönet ve Fethet
  • Çağlar Uzunluğu Savaş

Achilles’i oynarken kendimizi periyodun tanınan sinemalarından 300 Spartalı üzere hissediyor, oyun içerisindeki mızrağı fırlatmanın verdiği eğlenceyi hala daha arıyoruz.

Ekranın solundan sağına gerçek ilerleyerek önümüze çıkan tüm düşmanları keserek yol aldığımız Achilles, şimdilerde çok klişe gözüküyorsa da o devirler aksiyon oyunu ihtiyacımızı oldukça bir karşılıyordu diyebiliriz. 

Dönemin terapi oyunlarından olan Altın Avcısı, eminiz ki herkesin en az bir sefer yolunun düştüğü bir üretimdir.

Sakin sakin koltuğumuzda otururken ekranda beliren altınları yakalamaya çalıştığımız Altın Avcısı, elbet ki periyodun en unutulmaz oyunlarından bir tanesiydi. Üstelik bu oyunun iki kişilik versiyonu da piyasaya sürülmüştü ve bir arkadaşımız ile birlikte bu eğlenceyi katlayabiliyorduk.

Kimimizin en yeterli arkadaşıyla kimimizin ise tüm o klavye tuşları ile tek başına oynamaya çalıştığı Ateş ve Su, hepimizin efsanelerinden.

Ateş ve Su, günümüz oyun dünyasının zorlayıcı bulmacaları ile başa çıkmamızı sağlayan oyun olabilir. Özünde iki kişi için tasarlanmış olan oyun, birlikte hareket etmeye ve iş birliği yapmaya itiyor, bu biçimde tüm kısımları tamamlatmaya çalışıyordu. En yeterli arkadaşımız ile saatlerce oynadığımız, bazen de tek başımıza tüm klavyeyi denetim ederek kısımların üstesinden gelmeye uğraştığımız Ateş ve Su, unutulmaz oyunlar listemizin en kıymetli isimlerinden bir tanesi.

Bilgisayarımızı kıracak olsak nasıl gözükeceğinin merakını bizler için gideren Bilgisayar Parçalama, severek oynadığımız oyunlardan bir başkasıydı.

O vakitler, önümüze geleni parçaladığımız bu şekil oyunlar bir epey popülerdi. Artık piyasaya sürülse birçok oyuncunun yüzüne bile bakmayacağı bu çeşitten üretimler, bizler için bambaşka bir tecrübe misyonu görüyordu. Bilgisayar Parçalama da ekranın başına oturup, faremizin tuşlarına basarak gerilim atmamızı sağlayan nadide yapımlardandı.

Unutulmaz ana menü ekranı ve sunduğu rekabet ile akıllarımıza kazınan Bomb It, kimilerimizin es geçtiği kimilerimizin ise unutulmazlarından bir tanesi hâline gelen bir üretim.

Üç arkadaşımıza kadar toplamda dört kişi oynayabildiğimiz Bomb It, bizlere rekabet deneyimini sunan birinci oyunlardan bir tanesi desek yanlış olmaz. Daima birlikte birbirimize karşı kapıştığımız yahut düzeyleri geçmeye uğraştığımız üretim, devrin tanınan olan bombacı oyunlarından bir tanesiydi.

Bomba demişken periyodun ve dünyanın en tanınan tarayıcı çevrim içi oyunlarından bir tanesi olan Bombom’u anmamak olmazdı.

Çevrim içi oyun dediğimizde aklımıza gelen birinci üretimlerden bir tanesi olan Bombom, dönemin unutulmaz üretimlerinden birisiydi. Klan sistemi ile birlikte sunduğu birlik ve beraberlik hissiyatı, oynanıştaki rekabeti ve birbirimiz ile savaşmayı bırakıp daima birlikte daha güçlü düşmanlara karşı bir ortaya geldiğimiz keşif rıhtımı ile birlikte kendisini her an özletmeyi başarıyor. Günümüzde ise tarihin tozlu sayfalarına karışmış bir efsaneden ibaret, bilhassa de oyunun nostaljik ana ekranını kalıcı olarak değiştiren o üzücü güncellemeden sonra.

Miniclip’in nostaljik üretimlerinden olan Commando, günümüzde hala daha sarfiyatı olan oyunlardan.

O eski hoş günlerde bu şekil oyunları çok seviyor, hatta bu tek kişilik oyunları arkadaşımız ile iki kişi oynamaya bile çalışabiliyorduk. Bazılarımızın ‘’Ben yürüyeyim, sen ateş et’’ mantığı ile yola çıktığı oyunlardan bir başkası olan Commando, günümüzde de en az eskisi kadar şık gözüküyor.

Dönemin tanınan çizgi sinemalarından bir adedinin oyunu olan Ed, Edd n Eddy: Candy Machine Deluxe, bizlere eğlenceli bir formda fabrika kurma tecrübesini vadediyordu.

Ed, Edd n Eddy çizgi sinemasını birçoğumuz izledik ve biliyoruz. Çizgi sinema ile pek bir alakası olmasa da bizlere kesimleri yanlışsız formda yerleştirerek bir şeker makinesi kurdurtan oyun, birçoğumuzun büyük bir biçimde baş yorduğu oyunlardan bir tanesiydi. Ayrıyeten eski hoş Cartoon Network oyunlarını anmak için de hoş bir mazeret oldu.

Belki de birinci strateji oyunu tecrübemiz olan Yönet ve Fethet, günümüzdeki Total War’cıların öğretmeniydi diyebiliriz.

Eğer eski günlerde bu oyunu oynayanlardan biriyseniz, arkadaşınız ile birlikte savaşmadan çabucak evvel ‘’Okçu spamlamak yasak’’ dediğinizi duyar üzereyiz. İster tek başımıza kıssa modunda kaybolduğumuz, istersek de arkadaşımız ile birlikte karşı karşıya geldiğimiz unutulmaz bir strateji tecrübesi olan Yönet ve Fethet, bize strateji konusunda birçok şey öğretmişti.

Yıllar öncesinin en hoş tecrübelerinden bir tanesi olan Çağlar Uzunluğu Savaş’ı da listenin en sonuna sakladık.

Rakibimizin atılımlarını iddia ettiğimiz, hakikat gelir idaresi ve birlik seçimiyle birlikte kazanmaya çalıştığımız Çağlar Uzunluğu Savaş, ordumuzu bastıktan sonra izlemesi en keyifli oyunlardan bir tanesiydi. Evvel çağ atlayanın büyük bir avantaj yakaladığı bu imal, izlerken duygulandığımız ender işlerden.

An prestijiyle eski günlerde oynadığımız tarayıcı oyunlarından oluşan listemizin sonuna geldik. Her nostaljik üretimi listemize dâhil etmemiz mümkün olmasa da sizlerin nostaljik oyunlarını da yorumlarda bekliyoruz. Efsanevi Facebook oyunlarını konuşacağımız bir sonraki listemizde görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz