Ana Sayfa Kripto Para Güç Krizi, Kripto Para Madencilerini Zora Sokacak

Güç Krizi, Kripto Para Madencilerini Zora Sokacak

0
Güç Krizi, Kripto Para Madencilerini Zora Sokacak

Kripto para madenciliği sık sık yüksek güç tüketimi ile suçlanıyor. Hatta kimi raporlara nazaran Bitcoin madenciliğinin getirisi, etrafa olan götürüsünden az olabiliyor. Ukrayna-Rusya Savaşı üzere etmenlerden ötürü kapıda olan güç krizinin de kripto para madencilerini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Başta kimi Avrupalı devletler olmak üzere pek çok ülke, kripto para madenciliğini kısıtlama ya da verilmiş olan ayrıcalıkları kaldırma yoluna gitmeyi düşünüyor. 

Daha önce kripto para madencilerine vergi indirimi sağlayan Norveç hükümeti, aldığı yeni bir kararla bu indirimi kaldırmaya hazırlanıyor. Bahisle ilgili olarak bir açıklama yapan ülkenin Maliye Bakanı Tygve Slagsvold Vedum, kararın mantığını “Şu anda, 2016 yılında bilgi merkezlerine daha düşük vergi oranları sunduğumuz vakitten, güç pazarı açısından büsbütün farklı bir durumdayız. “ şeklinde açıkladı. 

Enerji krizi, madenciliğe verilen vergi avantajlarını sorgulatıyor

Güç Krizi, Kripto Para Madencilerini Zora Sokacak - Yerli Portal

Pek çok bölgede şu anda enerji tedariği açısından ağır bir baskı var. Bu durumun da güç fiyatlarını arttırdığını söyleyen Vedum, “Bu güce kamu için gereksinimimiz var. Hükümet bu nedenle (indirim) düzenlemesine devam etmeyecek.” sözlerini kullandı. 

Aslında bütün kripto paralar madencilikle üretilmiyor. Birtakım kriptolarda proof-of-stake anlayışı hakim ve bu sistem daha farklı bir mantıkla çalışıyor. Tekrar de elektriğin madencilik için mi yoksa işletme için mi kullanıldığını ayırabilecek bir metot bulunmadığından, daha evvelki kimi teşebbüslere karşın madencilik yapılan sistemler düzenlenebiliyor. 

Daha evvel de ABD’de Beyaz Saray’dan gelen açıklamalarda kripto madencilerinin en düşük çevresel tesire neden olacak halde düzenlenmesi gerekliliği söz edilmişti. Avrupa Birliği de kripto paraların güç tüketimini denetlemeyi amaçlayan birtakım kuralları yürürlüğe koymak için adımlar atmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz