Ana Sayfa Yaşam CA 15-3 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir?

CA 15-3 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir?

0
CA 15-3 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir?

Maalesef insanlık olarak ismine kanser hastalığı dediğimiz bir lanetimiz var. Göğüs kanseri bayanlar ortasında en yaygın görülen, toplamda ise akciğer kanserinden sonra ikinci yaygın görülen kanser cinsidir. Göğüs kanserinde erken teşhisin ne kadar değerli bir defa daha hatırlatalım. CA 15-3 ise bu kanser tipi ile alakalı olmasına karşın erken teşhis devrinde görülen bir paha değildir.

CA 15-3, kanserli hücreler tarafından üretilen bir proteindir ve göğüs kanseri ile direkt alakalı kabul edilir. Farklı kanser çeşitleri de bu proteini oluşturabilir lakin kanser ile bağı olmayan apayrı durum ve hastalıkların da CA 15-3 üzerinde arttırıcı tesir yaptığı görülmüştür. O yüzden çabucak endişelenmeyin. Gelin CA 15-3 nedir, testi neden yapılır, düşüklüğü ve yüksekliği ne manaya gelir gibi merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

Öncelikle, CA 15-3 nedir?

Kan testlerinde karşımıza çıkan CA 15-3, insan bedeninde kanserli hücreler tarafından üretilen ve kana karıştığı vakit ölçülebilen bir cins proteindir, kanser antijeni olarak da geçer. CA 15-3 proteinin temel üreticileri göğüs kanserli hücrelerdir fakat akciğer, pankreas, yumurtalık ve prostat kanserinde de CA 15-3 düzeyinde artış olabilir. Lakin her CA 15-3 artışı da kanser manasına gelmeyebilir. 

Ca 15-3 Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

CA 15-3 testi neden yapılır?

Kandaki CA 15-3 testi kolay bir kan testi ile ölçülür lakin standart olarak ölçülen bir paha değildir. Birebir formda erken teşhis için de kullanılmaz çünkü bedende kanserin yayılması ile artan bir proteindir. Bu nedenle CA 15-3 testi daha çok kanser teşhisi konulmuş ve hatta tedaviye başlamış bireylerde kanserin durumunu takip etmek ve tedavinin karşılıklarını görmek için yapılır.

İdeal CA 15-3 kıymeti kaç olmalı, kaç olursa tehlikeli?

CA 15-3 genel olarak birinci evre göğüs kanserlerinin yüzde 9’unda, ikinci göğüs kanserlerinin ise yüzde 19’unda yükselmektedir. Kan analizi sonuçlarında 25 U / ml üzerindeki CA 15-3 kıymeti yüksek olarak kabul edilmektedir. Elbette bu kıymet direkt olarak bir kanser belirtisi olmadığı için farklı testlerle de desteklenmelidir.

CA 15-3 yüksek ise kanser midir?

Meme kanseri hastalarının yalnızca yüzde 31’inde CA 15-3 yükselmesi görülür ve birebir vakitte bu kıymetin artışına başka hastalıklar da sebep olacağı için farklı testlerle desteklenmediği sürece kanser ya da tehlikeli olarak kabul edilmez. Bu nedenle kan analizi sonuçlarınız uzman bir tabip tarafından değerlendirilip de kesin bir teşhis yapılmadığı sürece telaş etmeyin.

Ca 15-3 Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

CA 15-3 yüksekliği neden olur?

 • CA 15-3 yüksekliğine neden olan kanser cinsleri;
  • Meme kanseri
  • Akciğer kanseri
  • Pankreas kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Prostat kanseri
 • CA 15-3 yüksekliğine neden olan öbür durumlar;
  • Hamilelik
  • Kronik karaciğer hastalığı
  • İyi huylu göğüs tümörleri
  • Üriner enfeksiyonlar
  • Akut pankreatit

Kandaki CA 15-3 kıymetini yükselten kanser çeşitleri ve öteki durumlar genel olarak bu biçimde. CA 15-3 ile kanser ortasında direkt bir bağ olduğu aşikar fakat hamilelik üzere durumların bile bu bedeli yükselttiğini göz önüne alırsak her CA 15-3 yüksekliğinin de kanser demek olmadığı ortada. Aslında kesin bir kanser teşhisi için daha pek çok test yapılması gerektiğini unutmayın.

CA 15-3 düşüklüğü nedir?

Aslında CA 15-3 düşüklüğü diye bir durum yok. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan şahıslarda CA 15-3 düzeyi olağan kıymetler ortasındadır. Şayet daha evvel teşhisi konmuş bir kanser ya da farklı bir hastalık varsa CA 15-3 düzeyi yükselmiştir ve ne keyifli ki tedavi işe yaradığı için CA 15-3 düşmüş, olağan bedeller ortasına inmiştir.

Ca 15-3 Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

CA 15-3 nasıl düşürülür?

Maalesef CA 15-3 düzeyiniz yüksek çıktıysa bunu düşürmek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir uygunlaştırma yolu bulunmuyor. CA 15-3 yüksekliğine neyin neden olduğu bulunduktan sonra doktorunuz hastalığa uygun bir tedavi sistemi izleyecektir. Yapmanız gereken bu tedaviye doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda harfiyen uymak olacaktır.

Erkeklerde CA 15-3 yüksekliği ne manaya gelir?

Daha az rastlanan bir durum olsa bile erkeklerde de göğüs kanseri görülmektedir ve CA 15-3 yüksekliği buna işaret edebilir. Lakin birçok durumda CA 15-3 bedelinin erkeklerde yüksek çıkmasının nedeni prostat kanseri ve yumurtalık kanseridir. Yine de bu duruma neden olabilecek farklı rahatsızlıklar olabileceği için teşhisi uzman bir tabip koymalıdır.

CA 15-3 hakkında kısa bilgiler:

 • Glikoprotein yapılı olan CA 15-3, membran proteindir.
 • CA 15-3, MUC-1 geninde kodlanmıştır.
 • Meme kanseri teşhisinde ve takibinde kullanılır.
 • Vücuttaki CA 15-3 düzeyi arttıkça kanser de ilerlemektedir.
 • Kanserin kemiğe ve karaciğere ulaştığı durumlarda CA 15-3 en yüksek düzeyleri görmektedir.
 • Erken evre göğüs kanserinde CA 15-3 yükselmez, bu nedenle erken teşhisinde kullanılmaz.
 • CA 15-3 ile göğüs kanseri ortasında direkt bir bağlantı olsa bile her hastada yükselmeyebilir.
 • CA 15-3 kıymetini yükselten öteki hastalıklar da olduğu unutulmamalıdır. 

Ca 15-3 Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Manaya Gelir? - Yerli Portal

Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler:

Meme kanseri, bayanlar ortasında en yaygın görülen kanser cinsidir. Birden fazla durumda ortada bir risk faktörü olmasa bile meme kanseri gelişebilir. Bunun temel nedeni olarak östrojen hormonuna uzun mühlet maruz kalmak görülüyor. 

Erken menopoz, geç menopoz, gebelik olmaması, birinci doğumun geç olması, emzirme eksikliği, oral kontraseptif haplar, hormon replasman tedavisi ve obezite; bayanlarda göğüs kanseri için risk faktörü olarak kabul edilir. Ailede kanser geçmişi olması da bir risk faktörüdür fakat göğüs kanseri teşhislerinin sırf yüzde 5’i genetiktir.

Meme kanseri belirtilerini ise her bayanın bilmesi gerekir zira erken teşhis hayat kurtarır. Meme büyüklüğünde değişiklik, şişlik, cilt kalınlaşması, göğüs ucu akıntısı, inversiyon, kolları başın üzerine kaldırdığınızda göğüste büzüşme ve çukurlaşma ile koltuk altında şişlik üzere belirtiler en yaygın olanlardır. Sistemli olarak göğüs denetim edilmeli ve en ufak bir kuşkuda bile en yakın sıhhat kuruluşuna gidilerek uzman bir tabibe muayene olunmalıdır. 

Meme kanserinin gelişmesi ile birlikte yükselme eğilimi gösteren CA 15-3 nedir, düşüklüğü ve yüksekliği ne manaya gelir gibi merak edilen soruları yanıtladık. Anlattıklarımız sırf bilgilendirme hedeflidir. Tüm sıhhat bahislerinde olduğu üzere CA 15-3 bedeliniz hakkında da en hakikat ve size özel bilgiyi uzman bir tabipten almanız gerektiğini unutmayın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz