Ana Sayfa Yaşam Çalışanlar Ne Olursa Olsun Ofise Dönmek İstemiyor

Çalışanlar Ne Olursa Olsun Ofise Dönmek İstemiyor

0
Çalışanlar Ne Olursa Olsun Ofise Dönmek İstemiyor

İnternet kullanımının artmasıyla artık birçok bölümde konuttan çalışmak mümkün hâle geldi. 2020 yılında COVID-19 pandemisinin tüm dünyayı tesiri altına alması da şirketlerin bu çalışma prosedürüne yönelmesine neden olurken, çalışanların meskenlerinden yahut istedikleri rastgele bir yerden çalışmalarına imkan tanıdı.

Tabii bu durum pek uzun sürmedi. Pandeminin tesirinin azalmasıyla birçok şirket, ofislere geri dönüleceğini yahut hibrit çalışma modeline yöneleceğini açıkladı. Pekala çalışanlar hakikaten ofise geri dönmek istiyor mu? Yapılan yeni bir araştırma bu soruyu yanıtlıyor.

Çalışanlar konuttan çalışmaya devam etmek istiyor

Çalışanlar Ne Olursa Olsun Ofise Dönmek İstemiyor - Yerli Portal

Amerika Birleşik Devletleri’nde yürütülen yeni bir anket, her dört çalışandan birinin ofise dönme fikrine karşı çıktığını ortaya koydu. Rali Exchange’in 1000 meskenden çalışan kişi üzerinde gerçekleştirdiği çalışmada, patronların %75’inin ofise dönme davetinde bulunduğu belirtildi. Sonuçlarda, çalışanların %26’sının işverenlerinin ofise dönme zorunluluğuna uymamayı tercih ettikleri görüldü.

Anket, 35-44 yaş aralığındaki kümenin en çok ofise dönmek istemeyenler olduğunu, uzaktan ve hibrit çalışma prensiplerinin sunduğu yararlara alıştıklarını da ortaya koydu. Sıhhat problemleri ve iş-yaşam istikrarı, çalışanların %50’si tarafından meskenden çalışmanın avantajı olarak tanımlandı.

Kovulma ve artırım üzere ihtimaller bile çalışanları ofise döndürmeye kâfi değil

Çalışanlar Ne Olursa Olsun Ofise Dönmek İstemiyor - Yerli Portal

Çalışanlara şayet ofise dönmediklerinde kovulurlarsa ne yapacakları sorusu da yöneltildi. İştirakçilerin %40’ı bu türlü bir durumda kendi işini kuracağını, %40’ı yeni bir iş bulacağını, sırf %11’i ise işini geri isteyeceğini tabir etti. Dikkat çeken bu datalar, kovulma ihtimali bulunsa bile çalışanların konuttan çalışma zorunluluğuna karşı çıkmayı tercih etmeye devam edeceğini ortaya koydu.

Ek olarak hibrit çalışmanın en tanınan model olduğu da göze çarptı. %28’lik kısım, haftada dört yahut daha az kere ofise gelmeleri halinde yeni sisteme uyacaklarını belirtti. Farklı bir halde, iştirakçilerin sadece %8’i artırım yapılırsa ofise dönmeyi kabul edeceğini söyledi. Bu sayı bir kere daha çalışanların meskenden çalışma prensibine ne kadar alıştığını ortaya koymuş oldu.

Türkiye’de daha evvel yapılan araştırmalar da insanların meskenden çalışma prensibinden mutlu olduğunu ortaya çıkarmıştı. Kaspersky’nin 2021 yılında gerçekleştirdiği bir çalışma, ülkemizde meskenden çalışan bireylerin %72’sinin uzaktan çalışırken kendisini daha rahat hissettiğini göstermişti.

Peki siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sizce büsbütün ofise geçmek mi daha güzel yoksa meskenden çalışmak mı? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz