Ana Sayfa Popüler Bilim Cazibeli Öğrencilerin Daha Yüksek Not Aldığı Ortaya Çıktı

Cazibeli Öğrencilerin Daha Yüksek Not Aldığı Ortaya Çıktı

0
Cazibeli Öğrencilerin Daha Yüksek Not Aldığı Ortaya Çıktı

Akademik başarıyı sağlayan şey nedir? Çok çalışmak? Analitik niyet yapısı? Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak? Bu özellikler olağan ki çok değerli fakat İsveç’te yapılan bir araştırmaya nazaran akademik muvaffakiyete katkı sağlayan bir diğer öge var, o da çekici bir yüz

307 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya nazaran cazip bir yüze sahip olmak öğrencilerin notlarına katkı sunabiliyor. Çekici kız öğrenciler yüzyüze eğitimde, cazip erkek öğrenciler uzaktan eğitimde daha güzel sonuçlar elde edebiliyor lakin bu durum nicel olmayan derslerde görülüyor.

Nicel olmayan derslerde çekicilik yarar sağlıyor.

Cazibeli Öğrencilerin Daha Yüksek Not Aldığı Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Çalışmaya nazaran öğrencilerin çekiciliğinin notlarını etkilemesi durumu, öğrenci ile öğretmen ilgisinin daha fazla olduğu nicel olmayan derslerde ortaya çıkıyor. Kelam konusu matematik, fizik üzere nicel dersler olduğunda ise çekiciliğin bir yararı olmuyor. 

Economic Letters mecmuasında yayımlanan ve Lund Üniversitesi’nden Adrian Mehic’in kaleme aldığı çalışmada, öğrencilerin “güzelliğini” ise kalabalık bir heyet kıymetlendirdi. 74 kişilik heyet üyelerinin her biri, deneye katılan öğrencilerin yarısı için hoşluk puanı verdi. Heyetler, önlerine gelen öğrenci fotoğraflarını 1 ila 10 arasında derecelendirdi. 1 en az cazip, 10 en cazip olacak formda bir oy skalası düzenlendi.

6’sını erkek, 2’sini bayan öğretim üyelerinin verdiği derslerin notlarını da 1-5 arasında derecelendiren araştırmacılar, dersleri de nicel ve nicel olmayan olarak ikiye ayırdı. Bu araştırmadan enteresan sonuçlar çıktı. 

Bu sonuçlara nazaran alımlı erkek öğrenciler hem yüzyüze hem de uzaktan eğitimde daha yüksek notlar alıyor. Kız öğrenciler ise yüzyüze eğitimde aldıkları yüksek notları uzaktan eğitimde devam ettiremiyor. “Sözel” dersler olarak isimlendirilen ve öğrenci-öğretim vazifelisi bağlantısının fazla olduğu derslerde bu durum ortaya çıkıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz