Ana Sayfa Otomobil Dacia, Türkiye’deki Amaçlarını Açıkladı

Dacia, Türkiye’deki Amaçlarını Açıkladı

0
Dacia, Türkiye’deki Amaçlarını Açıkladı

Türkiye’de en çok satan birtakım araba modellerinin üreticisi Dacia, geçtiğimiz hafta Fransa’nın Paris kentinde Avrupa basınına yeniliklerini tanıttı. Bu aktifliği ortalarında bizim de olduğumuz Türkiye’den de bir küme gazeteci takip etti.

Dünya basını ile birlikte takip ettiğimiz Dacia’nın 2022 Manifesto toplantısı görkemli bir salonda gerçekleştirdi. Logosu değiştirilen marka, 2023 yılından itibaren çıkartacağı tüm modelleri sıraladı. Buna nazaran, bu yılın kasım ayında Türkiye yollarına çıkacak olan yeni Dacia Jogger’ı yüzde 100 elektrikli Spring izleyecek. 2023 yılı ise başlı başına Dacia’nın atak yılı olacak. Dünya’da savlı bir 2023’e hazırlanan Dacia, Türkiye’de de çıtayı yükselttiğini açıkladı. Biz de Dacia Türkiye’nin mevcut durumu ve geleceği hakkında değerli bir röportaj gerçekleştirdik.

Dacia Türkiye’nin gayesi birinci %5! İşte Renault Genel Müdürü ile yaptığımız röportaj:

Dacia, Türkiye'Deki Amaçlarını Açıkladı - Yerli Portal

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Dacia’nın Paris’te yapılan basın toplantısında sorularımızı yanıtladı. Çağdaş, Dacia Türkiye’nin 2022 ve 2023 amaçlarını şu biçimde paylaştı: 

“Dacia özelinde Mais olarak 2022 yılı için daha güzel beklentilerimiz vardı. 2022 yılı için da daha olumlu bir bütçe yapmıştık. Sonra Ukrayna-Rusya sorunu ortaya çıktı. Tedarik sorunu da gündeme getirdi. Esasen cip krizi de vardı. Yerli üretim yapıyor olmamızın, o eserlerinin satış yükünün, toplam satış adetlerimizin içinde daha yüklü olması nedeniyle bir avantajlı hissediyorduk kendimizi. Bilhassa lojistik sıkıntılar ve hammadde badiresi bütün bölümü etkiledi. Türkiye’de Renault ve Dacia olarak önemli bir performans gösterdik. Ağustos sonu itibariyle 58.500 Renault, 23.700 adet de Dacia satışı gerçekleştirdik. Biliyorsunuz Dacia yalnızca binektir, Ticari aracımız yok. Renault’nun da 52 bin adedi binektir. Münasebetiyle 88 bin adetle bugüne geldik. 

Bundan sonra Dacia’da sene sonu amaçlarımıza ulaşırız. pazar hissesi olarak yüzde 5 civarıydı. Ağustos prestijiyle geçtik bu pazar hissesini. Sorun şu, biz var olan bir talebi elimizdeki kısıtlı tedarikle doyurmaya çalışıyoruz. Öncelikle bayi tarafındaki perakende talep, sonra kurumsal talebi filo ve büyü filo taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Öncelik her vakit bayi tarafında yani perakende de oluyor. Bu sene yaptığımız satışlarla ve seneye yapmayı planladığımız satışlarla 500 bin adedi Türkiye’de Dacia olarak geçeceğiz. Yaklaşık 10 yılda 500 bin adet araç satılmış bir pazara ulaşmak bizim için kıymetli. Ben ferdî olarak bu Dacia markasına çok inanıyorum. Küme olarak Oyak olarak inanıyoruz. Zira Türkiye’nin satın alım gücüne, hayat standardına, aile ömrüne son derece uyumlu, yarar maliyet oranında araçlar sunuyoruz. Duster modeli için bir şey eksik diyebilir misiniz? Artık Dacia Spring’le herkes elektrikli araca ulaşabilmeli ve herkes binebilmeli sloganıyla yola çıktı. 2023’ün birinci çeyreğinde lanse etmeye planladığımız Dacia Spring büyük motoruyla Türkiye’ye gelecek. Ben hem ferdî hem de kiralama tarafında büyük bir ilgi bekliyorum. Bilhassa genç jenerasyonda ilgi bekliyorum. 

Dacia Spring’in Türkiye’ye ne kadar tedarik verileceğini bilemiyorum. Lakin bir satıcının, Türkiye’de bir distribütörün bizim üzere B ve C segmentine hakim, pazar liderliği olan bir üreticinin yüzde 20-25 filo gayesi olmalı. Filo satışsız bir araç olmaz. Filo oranını yüzde 25 olarak hesap etseniz bile bunun Dacia’ya düşen hissesi yaklaşık yüzde 25-30’dur. Renault yüklüyüz tabi orada. Onun büyük kısmını Dacia Spring teşkil edecek diyebiliriz. 

Dacia 2023 amacı muhakkak bu yılki başarıyı sürdürmek olacak. Yani birinci 7 ortasındayız. 6. yahut 5. Olmak benim için muvaffakiyet olacaktır. Ben olacağımıza inanıyorum. Duster yenilenecek. Model ve eser kabuk değiştiriyor. Mobiliteyi ön plana koyan kullanıcı kitlesine hitap eden herkese her türlü aracı veriyor Dacia. Ben markaya çok güveniyorum. 2023’te de buna devam edecektir. Olağan şartlar altında başa güreşen markalardan biri olması gerekir, mevcut trendde… Buna inanıyorum.”

“Öncelikle müşteri şad olacak, sonra bayii”

Dacia, Türkiye'Deki Amaçlarını Açıkladı - Yerli Portal

“Öncelikle müşteri mutlu olacak, sonra ikinci olarak bayi mutlu olacak ve üçüncü olarak da çalışanınız memnun olacak. Benim 6 yıldır kurmaya çalıştığım iş disiplini bu. Benim toplumsal medyam müşteriye açık. Bana herkes ulaşabilir. Gerekirse kendim arıyorum. Müşterinin inanç duyması çok değerli. 

Dacia müşteri profili, çoklukla Türkiye’de orta segment dediğimiz genç çalışanlar, bayanlar, B segmente C segmente birebir uyan bir müşteri profilimiz var. Spring te genç nüfusu hedefliyoruz. Yeni mezun, yeni çalışmaya başlayan, yeni evli çiftler hedefimiz…”

Türkiye, en çok Duster satılan dördüncü ülke:

Dacia, Türkiye'Deki Amaçlarını Açıkladı - Yerli Portal

Türkiye, 2022 Ağustos sonu prestijiyle 169 bin adet ile dünyada en çok Duster satılan dördüncü ülke olarak dikkat çekiyor. Dacia’nın müşterilerinin hayat usulleriyle uyumlu, özgün, sağlam, çok emelli ve etraf dostu araçlar sunduğunu belirten MAİS A.Ş. Genel Müdürü Berk Çağdaş, şirketin bulunduğu pozisyon hakkında ise şu açıklamada bulundu:

“Bir arabada sahiden olması gereken özellikleri gelişen teknolojiyle daima güncelleyen Dacia, akıllı tahliller sunan bir fiyat performans markası olarak müşterilerinin gereksinimlerine karşılık veriyor. Yenilenen eser yelpazesi ve MANIFESTO konsept arabası, yeni marka kimliğiyle birlikte Dacia’nın maceracı ruhunun bir göstergesi. 2022 Ağustos sonu prestijiyle Dacia Türkiye olarak yüzde 5,2 pazar hissesi ve 23 bin 861 adet satışla toplamda yedinci, binek araba pazarında altıncı, ithal markalar ortasında ise en çok satılan ikinci marka pozisyonunda bulunuyoruz. Duster ise birebir periyotta 16 bin 936 satış adeti ile SUV pazarının başkanı ve en çok satılan ithal model. SUV segmentinde birinci günden bu yana ezber bozarak istikrarları değiştiren Duster birebir vakitte son 10 yıldır 4×4 segmentini aralıksız liderliğiyle domine ediyor. Türkiye, 2022 Ağustos sonu prestijiyle 169 bin adet ile dünyada en çok Duster satılan dördüncü ülke olarak dikkat çekiyor. Tüm bu bilgiler Dacia’nın Türk tüketicisi tarafından ne kadar beğeni topladığını ortaya koyuyor. Temel ideolojisinden vazgeçmeyerek kendini yenileyen Dacia markası, emin adımlarla yoluna devam edecek. 2023 yılında gayemiz, 2004 yılında giriş yaptığımız Türkiye pazarında toplamda yarım milyonluk satış adedine ulaşmak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz