Ana Sayfa Yaşam Dall-e 2’ye İnsan Yüzü Kullanma ve Düzenleme Müsaadesi Verildi

Dall-e 2’ye İnsan Yüzü Kullanma ve Düzenleme Müsaadesi Verildi

0
Dall-e 2’ye İnsan Yüzü Kullanma ve Düzenleme Müsaadesi Verildi

Geçtiğimiz aylarda en çok konuştuğumuz sorunlardan bir tanesi, metinleri anında imajlara dönüştüren Dall-e isimli yapay zeka teknolojisiydi. OpenAI isimli bir şirket tarafından geliştirilen ve 2021 yılında duyurulan yapay zeka, kısa bir müddet evvel de 1 milyon civarı kullanıcının hizmetine açılmıştı. Şimdiyse Dall-e ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı.

OpenAI, birinci basamakta Dall-e’de yüz kullanılmasını engellemişti. Bunun nedeni, makûs gayeli kullanıcıların gerçek insanlara ilişkin yüzleri kullanmalarını engellemekti. Fakat artık, bu karardan vazgeçilmiş durumda. OpenAI tarafından yapılan açıklamada yepyeni Dall-e’den daha gelişmiş bir yapıda olan Dall-e 2’ye yüz kullanma ve düzenleme müsaadesi verildiği belirtildi. Böylece kullanıcılar, metinlerden oluşturulan imgelerde insanlara ilişkin yüzler kullanabilecekler.

Kötüye kullanımın en aza indirildiği söyleniyor

Dall-E 2'Ye İnsan Yüzü Kullanma Ve Düzenleme Müsaadesi Verildi - Yerli Portal

Konuyla ilgili olarak kullanıcılarına bir e-posta gönderen OpenAI, yüz düzenleme için çok sayıda geri dönüş aldıklarını ve bu bahis üzerine çalışarak yeni algılama ve cevap tekniklerini geliştirdiklerini söylüyor. İşte bu yeni teknikler, yüz kullanımı özelliğinin kötüye kullanımını en aza indirmiş. Ayrıyeten Dall-e 2 kullanım şartlarını da güncelleyen şirket, kullanıcıların haklarına sahip olmadıkları yüz fotoğraflarını sisteme yükleyemeyeceklerini söylüyor. Bunun pratikte ne kadar kullanılabilir olacağını ilerleyen periyotlarda göreceğiz.

Betimlenen metinlerde yüz kullanılsa ne olur ki?

Açık konuşmak gerekirse OpenAI’nin evvelki kararı daha doğruydu. Çünkü yapay zekanın gerçek insanlara ilişkin yüzleri kullanmasının ne kadar tehlikeli olduğunu, deepfake teknolojisinde görmüştük. Aranızda hatırlayanlar olacaktır; deepfake teknolojisi ile dünyanın en ünlü isimlerine ilişkin düzmece içerikler oluşturuldu ve bu içerikler internet aracılığıyla servis edildi. Dall-e 2’nin yüz kullanma özelliğinin ne üzere sonuçlara yol açacağı şimdilik bilinmiyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz