Ana Sayfa Uzay DART, James Webb ve Hubble Tarafından Bu türlü Gözlemlendi!

DART, James Webb ve Hubble Tarafından Bu türlü Gözlemlendi!

0
DART, James Webb ve Hubble Tarafından Bu türlü Gözlemlendi!

İnsanlığın görülmeyen ve pek çok kişinin farkında olmadığı en büyük tehlikelerinden biri olan Dünya’ya çarpabilecek büyük bir meteor, bilim dünyasını yıllar evvel harekete geçirmişti. Bu kapsamda NASA, ‘DART’ ismini verdiği misyonunu planlamış ve insanlığın bir gök taşının yörüngesini bozacak birinci temasını gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz gece gerçekleşen temasta geliştirilen özel bir uzay aracı, aslında Dünyamız için hiçbir tehdit olmayan ‘Dimorphos’ isimli gök taşına gönderildi. Uzay aracı, muvaffakiyetle gök taşına çarptı. Çarpışmadan sonrasına ilişkin imajlar elbette araç tarafından çekilemezken, bugün değerli bir yerden yeni fotoğraflar geldi.

Uzay aracının gök taşına çarpması bu türlü gözlemlendi:

Dart, James Webb Ve Hubble Tarafından Bu Türlü Gözlemlendi! - Yerli Portal

  • James Webb Uzay Teleskobu

Dart, James Webb Ve Hubble Tarafından Bu Türlü Gözlemlendi! - Yerli Portal

  • Hubble Uzay Teleskobu

Aralık ayında uzaya gönderilen ve yakın vakitte faaliyetine başlayan James Webb Uzay Teleskobu, bu sefer NASA’nın DART vazifesini gerçekleştirmek için gönderdiği gök taşını ve uzay aracını gözlemledi. Üstelik bu müşahede, Hubble Uzay Teleskobu ile eş vakitli olarak yapıldı. İki teleskop, böylelikle birinci defa birebir anda tıpkı maksada odaklandı.

Söz konusu manzaralarda gök taşına yapılan çarpışmanın akabinde gök taşından uzaya yanlışsız saçılan toz ve parçacıklara dair iz görülebiliyor. Bununla birlikte hem Hubble hem de Webb’in lensleri, çarpışmayla birlikte uzaya saçılan bu parçacıklar nedeniyle yapıyı daha parlak formda görmeye başlıyor.

James Webb Uzay Teleskobu’nun manzarası, çarpışma anından çabucak öncesinden 5 saat sonrasına kadarki süreyi kapsarken, Hubble ise çarpışmadan 22 dakika, 5 saat ve 8,2 saat sonrasını gösteriyor. NASA, birebir gök taşı sisteminin Webb tarafından gözlemlenmeye devam edeceğini ve Dimorphos’un kimyasal yapısının inceleneceğini açıkladı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz