Ana Sayfa Yaşam Diorama Sanatkarı Didem Kalaycı’nın Yapıtları

Diorama Sanatkarı Didem Kalaycı’nın Yapıtları

0
Diorama Sanatkarı Didem Kalaycı’nın Yapıtları

Ülkemizde birbirinden farklı alanlarda yeteneğini sergileyen ve eşsiz yapıtlarıyla bizleri büyüleyen çok sayıda sanatçı bulunuyor. Bu bağlamda illüstrasyonlardan göz alıcı mimari dizaynlara, gülmekle ağlamak ortasında bırakan karikatürlerden hipnotize eden NFT’lere kadar birbirinden çeşitli alanda eşsiz çalışmalar gördük.

Şimdiyse yeniden ülkemizden bir isim olan ve diorama sanatını icra eden Didem Kalaycı’ya odaklanıyoruz. Küçük yerler ve nesneler ortaya koymasına karşın ayrıntılardan taviz vermeyen sanatkarın, buna ek olarak ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyacak olan teşebbüsü de bulunuyor.

Eski bir televizyonun içine yerleştirilen, terk edilmiş CD dükkanı. Görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz

()

Bu dövme stüdyosunda ufak ayrıntıların bile atlanmamış olması göze çarpıyor. Lavaboya bakınca bile bunu görebiliyoruz

()

()

Burada ise Pera Palas otelinde bulunan ve Agatha Christie’nin de birçok sefer konakladığı 411 numaralı oda var:

()

()

()

Sanatçının öne çıkan öteki çalışmaları:

Hiçbir evlenme teklifinin reddedilemeyeceği yüzük

()

Oldukça tatlı duran minyatür bilardo masası

()

Michael Myers’ın Evi

()

Diaspora sinema setinin içinde gördüğümüz, ütü ve ütü masası

()

Sanatçının şimdiki maksadı, diorama sanatını sinemayla buluşturmak

Başta bahsettiğimiz ‘ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan’ teşebbüs de bu. Kalaycı’nın direktörlük ve senaristlik vazifelerini üstlendiği Diaspora isimli kısa sineması, ülkemizde minyatür bir sette çekilen birinci kısa sinema olma unvanını elinde tutuyor olacak.

Söz konusu sinemada göçmen bir Türk ailenin, kendilerine yabancı olan öbür bir yerde alışkanlıklarıyla yaşama mücadelesine tanıklık edeceğiz. Ana karakterimiz ise bu ailenin çocuğu olacak. Yaşanan bu meşakkatler ise karakter ve diyalog olmadan, mekânlar aracılığıyla izleyiciye aktarılacak ve karakterin hem çocukluğunu hem de yaşlılığını içeren bir öykü anlatılacak.

()

Koca dünyaları her bir ayrıntısıyla minyatüre sığdırıp bu minyatür yerler aracılığıyla öykü anlatma girişimi hayli cesurca. Kelam konusu sinemanın gelişimine ve takıma katkı sağlamak isterseniz hem destek fonunu görebileceğiniz hem de sinema hakkında daha ayrıntılı bilgileri görebileceğiniz Fongogo sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

Sanatçının Instagram ve Twitter adreslerine ilgili ilişkilerden ulaşabilirsiniz.

Ülkemizden başka diorama sanatkarları:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz