Ana Sayfa Popüler Bilim Dünyada bir ilk! Bir kara delik birinci kere fotoğraflandı!

Dünyada bir ilk! Bir kara delik birinci kere fotoğraflandı!

0
Dünyada bir ilk! Bir kara delik birinci kere fotoğraflandı!

{iframe}

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında bir kara deliğin etrafını gözlemlemek maksadıyla Event Horizon Teleskobu’nu inşa etti. Teleskop, o günden beri kara delik hakkında bilgi topluyordu. Merakla beklenen kara delik fotoğrafı da sonunda vakıf tarafından yayınlandı. Vakıf kara delik fotoğrafı paylaşarak dünyada bir birincisi gerçekleştirmiş oldu.

Söz konusu yayın ve fotoğraflar NASA tarafından da paylaşıldı. NASA üst seviye vazifelisi Paul Hertz olayı “EHT için harikulade bir başarı” olarak nitelendirdi.

Kara delik fotoğrafı ile bir unsur imza atıldı!

Bugün harika toplantı kararı alan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, Horizon Teleskobu’nun çektiği birinci kara delik fotoğrafını dünya ile paylaştı. Heyet, kelam konusu gelişmeyi “çığır açan gizem” olarak kıymetlendiriyor.

40 milyar kilometre çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan devasa kara deliği bilim insanları “dev canavar” olarak tanımladı.

Dünya’dan 500 bin katrilyon (500 kentilyon) kilometre uzakta olan kara deliğin fotoğrafını çekmek için dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 8 adet teleskop kullanıldı.

Kara delik Mieser 87 galaksisinin mekezinde yer alıyor.

Dünyada Bir Ilk! Bir Kara Delik Birinci Kere Fotoğraflandı! - Yerli Portal

işte dünyanın birinci kara delik fotoğrafı

Bu olayın yaşanması ile birlikte dünyada da bir birinci gerçekleştirilmiş oldu. İlk kez bir kara delik fotoğraflamak mümkün oldu. Bu değerli fotoğrafın ve bulguların Astrofizik dünyasında bir dönüm noktası olabileceği belirtildi. Zira kara deliklerin etrafı evrenimizdeki en dehşetli ve gizemli yerlerden biri olarak gösteriliyor. Kara delikler; kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gazı, tozu ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez halde yutuyor ve yok ediyor.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezinde, Event Horizon Teleskopu Yöneticisi Astrofizikçi Sheperd Doeleman Reuters’a yaptığı konuşmada: “ Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek epeyce vizyoner bir proje. Kelam konusu projede dünya çapında 200 iştirake sahibiz.” dedi. Proje ABD’nin liderliğinde olsa da birden fazla ülkenin iştirakiyle sonuca ulaştı.

Projede vazifeli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis’e nazaran araştırma Albert Einstein’ın izafiyet teorisine katkı sunacak.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı’nın düzenlediği basın toplantısı Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo’da eş vakitli olarak yapıldı. Toplantı da kara delik haricinde de uzay ile ilgili değerli bilgiler paylaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz