Ana Sayfa Yaşam Dünyada Birinci Sefer Bir Elektrikli Yolcu Uçağı Uçtu!

Dünyada Birinci Sefer Bir Elektrikli Yolcu Uçağı Uçtu!

0
Dünyada Birinci Sefer Bir Elektrikli Yolcu Uçağı Uçtu!

Tüm dünya daha sürdürülebilir bir gelecek için elektrikli taşıtlara yönelmeye son süratle devam ederken, bugüne kadar bu taşıtları yalnızca otomobillerde görmedik. Hizmete giren elektrikli trenler ve gemiler dahi gördük. Ama bu teknolojinin en güç uygulandığı alan havacılık idi.

Elektrik ile yüksek güçlü jet motorları kadar güç üretmek hala pek mümkün değil iken daha küçük çapta elektrikli uçaklar şimdi yeni yeni çıkmaya başladı. Bugünse gelecekte isminden ziyadesiyle kelam ettirecek bir gelişme yaşandı. Dünyada birinci defa bir elektrikli yolcu uçağı birinci uçuşunu tamamladı.

Alice’in kalkış yaptığı anlar:

Henüz bir prototip olan ve Washington merkezli Eviation tarafından üretilen ‘Alice’ isimli uçak, dün lokal saat ile sabah 7.10’da Washington Grant County Memleketler arası Havalimanı’ndan kalkış yaptı. Uçak, sadece 8 dakika uçtu, 3.500 feet (1.066 metre) yüksekliğe ulaştı. Uçuşun maksadı, uçağın dizaynının geliştirilmesi için bilgiler toplamaktı.

Dünyada Birinci Sefer Bir Elektrikli Yolcu Uçağı Uçtu! - Yerli Portal

Elbette bu birinci uçuşta uçakta rastgele bir yolcu bulunmuyordu. Lakin paylaşılan bilgilere nazaran Alice, Federal Havacılık Yönetimi tarafından yolcu taşımak üzere onay aldığında 9 yahut 6 kişilik lüks yolcu uçağı yahut elektrikli kargo uçağı olarak hizmet verecek. Bununla birlikte Alice, bu onayı almayı başarırsa büsbütün elektrikli birinci yolcu uçağı olacak.

Öte yandan Eviation, Alice’in onay alması için hala yıllarca test uçuşları yapılması gerektiğini paylaştı. Bu uçağın önündeki en büyük mahzur ise batarya teknolojisi olarak görüldü. Şirketin CEO’su Greg Davis, “Beş yıl içinde hayli uygun pil teknolojisine sahip olacağız üzere görünüyor.” tabirlerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz