Ana Sayfa Popüler Bilim Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur mu?

Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur mu?

0
Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur mu?

Bazen yaşanan trafik kazaları araçların patlayıp yanmasına neden olabiliyor. Bu durum, trafikte seyir halinde olan öteki araçlar için büyük bir tehlike arz ediyor.

Peki araca ateş edildiği vakit böylesi bir patlama yaşansaydı oldukça korkutucu olmaz mıydı? Birçoğunuz buna içinden evet dedi bile. O vakit gelin bu türlü bir durumun mümkünatı var mıymış, bakalım.

Araçlar üretilirken bu tip durumların gerçekleşme ihtimaline karşı çeşitli tedbirler alınıyor.

Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur Mu? - Yerli Portal

The New Yorker

Düşündüğünüzde trafik kazalarının bile araç için ne kadar harap edici olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, araçları yapan mühendisler ve çalışanlar, bu tip ekstrem durumlar için araçlara katı güvenlik prosedürleri uyguluyor. Bu sayede şayet araç yolda giderken rastgele bir çarpışma falan olursa ortaya çıkan sürtünmenin yarattığı aşındırıcı kuvvetler araca ziyan veremiyor.

Yine bu kuvvetlerin yaratacağı ısının, gaz deposunda patlama yaratmaması için bu tedbirlerin alındığını söyleyebiliriz. Lakin şunu da unutmamak gerek, bir araç ne kadar güvenli olursa olsun uzmanların hesapladığı risklerin üzerinde tesirler yaratan olaylara karşı dirençsizdir. Bu nedenle benzin deposunun patlama ihtimali, bir yerlerde gizlice o günün gelmesini bekliyor olabilir.

Kısacası akaryakıt deposunu patlatmak o denli kolay değil.

Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur Mu? - Yerli Portal

Benzin deposunun kapağını kırmak bile sıkıntı ancak yapılabilir mi; evet, mümkün. Bir de patlama olabilmesi için evvel öteki bir yangının meydana gelip patlamayı tetikleyecek ısıyı çıkarması lazım. Yangının başlayabilmesi için yakıt, ısı ve oksitleyici husus, yani oksijen gerekiyor. Ayrıyeten yakıt tankında, yangının fitilini ateşleyecek kadar oksijen yoksa patlama hiç olmaz diyebiliriz.

Gaz deposunda küçük oranda bir boşluğun olması, yangını önleyicidir zira bu durumu meydana getirecek kâfi oranda oksijenin olmaması manasına gelir. Birebir formda depodaki büyük boşluk da gereğince gaz olmadığı için yangının çıkmamasını sağlar. Eğer bu yer alev almaya başlıyorsa büyük ihtimalle depo boştur diye düşünebilirsiniz. Bu saydıklarımızdan biri bile eksik olduğunda akaryakıt deposunun bir mermiyle havaya uçacağını zannetmemelisiniz. 

İyi de mermiler gaz deposunu ateşleyecek güçteyse…

Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur Mu? - Yerli Portal

Science Abc

Tam olarak o denli değil fakat tahminen olabilir. Mermiler bir yangını başlatacak kadar güçlü halde tasarlanmıyor. Hatta bir TV show’unda, patlama çıkıp çıkmayacağını denemek için Cadillac model aracın akaryakıt bölümüne ateş ediliyor ancak hiçbir patlama olmuyor.

Bir Aracın Akaryakıt Deposuna Ateş Edilince Patlama Olur Mu? - Yerli Portal

Wallpapers

Bu durumun gerçekleşmesi için tek bir yol var: O da olağan mermi yerine yanıcı tesirli mermi kullanmak. Zira bunlar tıpkı vakitte zırh delici özellikte olduğu için gaz deposunda bir yangına sebebiyet verebiliyor. Tabii ki tekrar de akaryakıt deposunu patlatmak için tek bir atış yetmeyebilir. Sözün özü, böylesi tehlikeli bir durum yaratabilmek için uzun mühlet uğraşılması gerekebilir.

Kaynaklar: Science Abc, Fevkalâde Kanıtlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz