Ana Sayfa Sosyal Medya YouTube’dan Sıhhat Konusundaki Aramalar İçin Yeni Özellik

YouTube’dan Sıhhat Konusundaki Aramalar İçin Yeni Özellik

0
YouTube’dan Sıhhat Konusundaki Aramalar İçin Yeni Özellik

Popüler görüntü paylaşım platformu YouTube, kullanıcı tecrübesini uygunlaştırmak için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Son olarak ‘Shorts’ kısmına TikTok’tan aşina olduğumuz ‘seslendirme’ ekleme seçeneği getiren platform, artık de sağlıkla ilgili arama sonuçları için yeni bir atılım yaptığını duyurdu.

Bugün yapılan duyuruda, kullanıcıların sıhhatle ilgili aramalarını uygunlaştırmak için yeni bir kısım ekleneceği söz edildi. ‘Kişisel Hikâyeler’ ismi verilen bu kısım,  muhakkak sıhhat durumları ile ilgili arama yapıldığında, bu rahatsızlıklara yakalanan insanların görüntülerini gösterecek.

Kullanıcılara hastalığı yaşayan insanların tecrübeleri gösterilecek

Youtube'Dan Sıhhat Konusundaki Aramalar İçin Yeni Özellik - Yerli Portal

YouTube’un yeni özelliğini biraz daha açalım. ‘Kişisel Hikâyeler’ kısmıyla karşımıza çıkacak görüntüler, kullanıcıların ‘Bu hastalıkla nasıl yaşarım?’, ‘Diğer beşerler bununla nasıl yaşadı?’, ‘Hastalığım güzelleşir mi?’, ‘Sevdiklerime bu mevzularda nasıl dayanak olabilirim?’ ve bunun üzere birçok merak edilen soruya cevap bulmasına yardımcı olacak. Yani kullanıcılar, belirtilen sıhhat meselesini yaşayan bireylerin kıssalarına yeni eklenen bilhassa kolaylıkla ulaşabilecek.

Platform, özelliğin tanıtımında ‘Kişisel Hikâyeler’ kısmının şimdilik kanser, ansksiyete ve depresyon üzere hususları göstereceğini tabir ederken ABD’de kullanılabileceğini aktardı. İlerleyen vakitlerde ise özelliğin husus kapsamının genişleyeceği ve öbür bölgelerde kullanıma sunulacağı belirtildi.

YouTube, hususa ait yaptığı açıklamalarda görüntülerin bu kısma uygun olması için belli fizikî ve zihinsel sıhhat durumlarında yaşanmış tecrübeleri içermesi gerektiğini söyledi. Tanıtım niteliğindeki içeriklerin ise özellik için uygun olmadığı tabir edildi. Ayrıyeten tüm görüntülerin sıhhat konusunda dezenformasyon yayılmasını önleyen siyasetlere uygun olacağı da açıklamalara eklendi.

Dev uygulama, görüntülerin yanlış bilgi yayılımını engelleyeceğini söylüyor. Lakin COVID-19 salgını sırasında başka platformlarda da olduğu üzere YouTube da dezenformasyon konusunda eleştirilere maruz kalmıştı. Platformun, ‘Kişisel Hikâyeler’ kısmındaki görüntülerin ne kadar güzel denetleyebileceğini ve tenkit alıp almayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz