Ana Sayfa Otomobil Dünyanın En Çevreci Arabaları Aşikâr Oldu

Dünyanın En Çevreci Arabaları Aşikâr Oldu

0
Dünyanın En Çevreci Arabaları Aşikâr Oldu

Genellikle araçların duvara vura vura test edip sağlamlıklarını ölçen Avrupa Yeni Araba Kıymetlendirme Programı, ya da bildiğimiz ismiyle Euro NCAP, yıllardır arabaları test ederek belli bahislerde ne kadar güzel olduklarını anlamamıza imkan sağlıyor.

NCAP’in testlerinden biri olan Green NCAP ise elektrikli araçların ne kadar çevreci olduklarını ölçmek için yapılan testler zincirine verilen isim. NCAP yetkilileri, bugün yaptıkları testte dünyanın en çevreci arabaları olarak bilinen 3 arabası inceledi ve araçların hakikaten sav edildiği üzere çevreci olup olmadığı tespit edildi. Gelin daima birlikte bu teste giren 3 arabaya yakından bakalım.

Elektrikli arabaların en üst noktası: Tesla Model 3

Dünyanın En Çevreci Arabaları Aşikâr Oldu - Yerli Portal

Green NCAP testine giren birinci aracımız Tesla’nın gözbebeği olan Model 3. Markanın en küçük arabalarından olan Model 3, 60 kWh güce sahip 325 beygirlik bir elektrik motoruyla gelen araba, yapılan testlerde uzunluğundan büyük bir performans gösterdi. Soğuk hava, sıcak hava ve otoyol testlerine olağan tutulan araç, aerodinamik açısından özel olarak tasarlanan gövdesi sayesinde güç tüketimini en aza indirmeyi başarıyor. Aracın iç ısıtma sisteminin de “batarya dostu” olması sayesinde soğuk havalarda bile araç, mümkün olan en uzun arayı gitmesi için optimize ediliyor. Bu nedenle Tesla Model 3, Green NCAP testinden 5 yıldız alan birinci arabamız oluyor.

Tesla katili: Nio ET7

Dünyanın En Çevreci Arabaları Aşikâr Oldu - Yerli Portal

İkinci araba olan Nio T7 ise Çin’in Tesla’ya rakip olarak piyasaya sürdüğü Nio markasının en lüks arabalarından birisi olarak biliniyor. Görünüş olarak Tesla ve Audi’nin birleşimi üzere duran bu “gemi gibi” araba, 100 kWh’lik elektrikli bataryasıyla dikkat çekebiliyor. Olağan kullanımda yaklaşık 700 km, ekonomi modunda ise 900 km’ye kadar menzile sahip olan bu teknoloji mükemmeli araç, 2.5 tonluk yüküne kıyasla ziyadesiyle etrafı ve uzun menzilli bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Aracın tek eksisi ise soğuk havada çalıştığında güç tüketiminin %70 civarında artması. Bu nedenle araba soğuk havalarda tez edildiği üzere 700km menzil yerine sadece 340 km yol gidebiliyor. Lakin yeniden de büyüklüğüne nazaran ziyadesiyle güç dostu olan bu araba de Green NCAP’ten 5 yıldızla geçiyor.

Renault’un gözbebeği: Renault Megane E-Tech EV60

Dünyanın En Çevreci Arabaları Aşikâr Oldu - Yerli Portal

Testin son arabası ise Renault’un dikkat çeken SUV’u Megane E-Tech EV60. Araç tıpkı Tesla üzere 60 kWh’lik bir bataryaya sahip ve 218 beygir güç üreten bir motorla geliyor. Yaklaşık 470 km kullanılabilir menzilli bir bataryaya sahip olan araç, otoyol testi ve sıcak hava testinde Model 3 ve ET7’den çok daha güzel performans göstererek dikkat çekiyor. Lakin soğuk hava testinde %78’lik güç tüketimi ile ET7’den bile fazla güç tüketen araba, tüm testlerin toplamında 10 üzerinden 9.6 puanla 5 yıldız alıyor ve Tesla’nın çabucak yanına, yani bir numaraya yerleşiyor.

Peki siz olsanız bu 3 modelden hangisini satın alırdınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz