Ana Sayfa Sektörel Elon Musk, 3.9 Milyar Dolarlık Tesla Payı Sattı!

Elon Musk, 3.9 Milyar Dolarlık Tesla Payı Sattı!

0
Elon Musk, 3.9 Milyar Dolarlık Tesla Payı Sattı!

Şu sıralar daha çok Twitter’ı satın alması sonrası yaptıklarıyla gündemde olan milyarder iş insanı Elon Musk‘tan dikkat çeken bir atılım geldi. Dünyanın en tanınan mikroblog platformu uğruna 44 milyar doları gözden çıkaran Musk, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu bir raporda, 3.9 milyar dolarlık Tesla payı sattığını açıkladı.

Elon Musk, 2022’nin başından beri Tesla payı satıyor. Nisan 2022’de 8.4 milyar dolarlık satış yapan iş insanı, o periyot yaptığı açıklamada bir daha satış yapmayacağını söylemişti. Fakat her zamanki üzere kelamının eri olan Musk, Ağustos 2022’de 6.9 milyar dolarlık daha pay satmıştı. Şimdi yüksek meblağlı satışlarına bir yenisini daha ekledi. Böylece Elon Musk’ın 2022’deki Tesla payı satışları, 20 milyar dolara ulaşmış oldu. Bu da Musk’ın yalnızca bu yıl içinde yaklaşık 2 milyar dolara mal olan Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nden 10 tane yapılabilecek kadar Tesla payını nakide çevirdiği manasına geliyor.

Satışların nedeni Twitter’ın satın alınması için alınan borçlar!

Elon Musk, 3.9 Milyar Dolarlık Tesla Payı Sattı! - Yerli Portal

Elon Musk, geçtiğimiz periyotlarda yaptığı açıklamalarda bu satışların nedeni olarak Twittter için toplanması gereken 44 milyar doları göstermişti. Bu parayı tek seferde toplayamayan Elon Musk, iş insanlarından ve bankalardan da borç aldı. Bugün gelinen nokta ise bu borcun yüklü ölçüde Tesla payına mal olduğu görülüyor. Bu ortada; Twitter’ın faal geliri olmadığını, karların önemli bir kısmının reklamverenlerden karşılandığını belirtelim. Satın alma sürecinde, Twitter’daki reklamların durdurulmaya başladığı da gündeme gelmişti.

Edinilen bilgilere nazaran Elon Musk’ın aldığı borcun faizi, yıllık 1 milyar dolar düzeyinde. Analistler, Elon Musk’ın bu faizi Twitter bilançosundan değil de kendi cebinden ödeyeceğini düşünüyorlar. Elbette bunun için de nakit paraya gereksinim var ve Tesla paylarının satılması, Elon Musk için süratli bir sıcak para kaynağı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz