Ana Sayfa internet err_ssl_protocol_error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür?

err_ssl_protocol_error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür?

0
err_ssl_protocol_error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür?

Pek çok farklı işletim sistemindeki pek çok farklı internet tarayıcısında yaşanıyor olsa da genel olarak Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarının Google Chrome masaüstü internet tarayıcısı üzerinden Twitter ya da rastgele bir internet sitesi açmak istedikleri vakit karşılarına çıkan err_ssl_protocol_error kusuru bir cins SSL kusurudur ve karşılaştıkları vakit kelam konusu internet sitesi bir türlü açılmaz. Oldukça can sıkıcı bir durumdur.

err_ssl_protocol_error kusuru genel olarak açılmak istenen internet sitesi ile istemci ortasındaki HTTPS protokolünün uygulanmıyor olması nedeniyle ortaya çıkar. Yani sitenin SSL sertifikası istemciye ulaşmaz. Bu nedenle bazen bu sorun giderilmez fakat bilinen sitelerde bu türlü bir kusur ile karşılaşırsanız tahlili kolaydır. err_ssl_protocol_error yanılgısı nedir, neden olur, nasıl çözülür gelin yakından bakalım ve tahlili için uygulayabileceğiniz kolay prosedürleri görelim.

Temelden başlayalım, err_ssl_protocol_error kusuru nedir?

Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarının Google Chrome masaüstü internet tarayıcısı üzerinden bir internet sitesi açmak istedikleri vakit bu sürecin başarısız olması sonucu karşılarına çıkan err_ssl_protocol_error kusur uyarısı, açılmak istenen internet sitesi sunucuları ile istemci yani kullanıcı sunucusu ortasında yaşanan bir cins uyumsuzluktur. Bu türlü bir yanılgı ile karşılaştığınız vakit kelam konusu internet sitesi açılmayacaktır.

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

err_ssl_protocol_error kusuru neden olur?

Kullanıcı, internet tarayıcısı üzerinden bir internet sitesi açmak istediği vakit kelam konusu internet sitesinin HTTPS protokolü kapsamında tarayıcıya bir SSL sertifikası sunması yani muteber olduğunu kanıtlayacak bir kimlik sunması gerekir. Bu sertifikanın sunulmadığı durumlarda Google Chrome ve gibisi internet tarayıcılarında kelam konusu internet sitesi açılmaz ve kullanıcı, err_ssl_protocol_error ve gibisi kusur ikazlarıyla karşılaşır.

err_ssl_protocol_error yanılgısı nasıl çözülür? İşte en kolay tahlil prosedürleri:

  • Yöntem #1: Proxy ayarlarına müdahale eden eklentileri devre dışı bırakın.
  • Yöntem #2: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın.
  • Yöntem #3: İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizleyin.
  • Yöntem #4: QUIC protokolünü devre dışı bırakın.
  • Yöntem #5: Bilgisayarınızın tarih ve saatini güncelleyin.
  • Yöntem #6: err_ssl_protocol_error yanılgısı veren internet sitesi ile bağlantıya geçin.

Yöntem #1: Proxy ayarlarına müdahale eden eklentileri devre dışı bırakın:

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Tüm masaüstü internet tarayıcıları, kullanıcılarına pek çok farklı süreci kolay kolay gerçekleştirebilecekleri eklentiler sunar. Bu eklentiler bazen Chrome Web Mağazası üzere platformlar üzerinden şahsen tarayıcı tarafından kullanıcıya sunulurken bazen üçüncü taraf uygulama mağazalarından indirilerek kurulmaları ve bu halde kullanılmaları gerekir. Bu suram sırasında eklentinin hangi ayarlara müdahale ettiğine dikkat edin.

Çok daha inançlı bir internet tecrübesi için VPN kullanıyor ve bu hizmeti bir eklenti üzerinden alabiliyor olabilirsiniz. VPN eklentileri direkt olarak internet tarayıcınızın proxy ayarlarına müdahale ederek bu hizmeti verir. Farklı eklentiler de proxy ayarlarınıza müdahale edebilir ve bu durum err_ssl_protocol_error kusuruna neden olabilir. Bu bir çeşit eklenti kullanıyorsanız devre dışı bırakın ve kusur veren internet sitesini yine açmayı deneyin.

Yöntem #2: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Bazı antivirüs yazılımları sadece bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz belgeleri tarayarak muhtemel makus maksatlı yazılımları ve virüsleri mahzurlar. Bazıları ise anlık olarak internet gezintinizi tarayarak indirmeseniz bile online olarak bilgisayarınıza sızmaya çalışan berbat gayeli yazılımları ve virüsleri pürüzler. Bu engelleme sırasında kuşkulu internet siteleri açılmaz ve err_ssl_protocol_error üzere kusurlar çıkabilir.

err_ssl_protocol_error yanlışının tahlili için süreksiz de olsa antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın ya da alternatif bir antivirüs yazılımına geçin. Ancak bu noktada dikkatli olmanız gerekiyor. Hata veren site hakikaten makus hedefli yazılım ya da virüs barındırıyor olabilir. Bu nedenle kesin olarak güvendiğiniz internet siteleri dışında err_ssl_protocol_error kusuru aldığınız vakit antivirüs yazılımınıza güvenmeniz gerekiyor. Yani o siteyi açmayın. 

Yöntem #3: İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizleyin:

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Eğer daha evvel err_ssl_protocol_error kusuru aldığınız internet sitesini açmaya çalıştıysanız ve daha evvel de bu türlü bir yanılgı aldıysanız internet tarayıcınızın önbelleği bu yanılgıyı kaydetmiştir. Belki internet sitesi sunucuları kaynaklı süreksiz bir SSL sertifikası yanlışı yaşanmış ve bu durum önbelleğinize kusurlu olarak kaydedilmiş olabilir.

Önbellekte yanılgılı olarak kaydedilen bir internet sitesi düzelmiş olsa bile tekrar tekrar err_ssl_protocol_error kusuru vermeye devam edecektir. En düzgünü internet tarayıcınızın ayarlar sayfası üzerinden önbelleğinizi büsbütün temizleyin. Önbellek temizleme süreci sonrası tarayıcınız bir mühlet daha yavaş çalışabilir lakin en azından artık yanılgı almazsınız. 

Yöntem #4: QUIC protokolünü devre dışı bırakın:

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

Google Chrome internet tarayıcısı, daha evvelden ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin yeniden ziyaretiniz sırasında çok daha kolay bir biçimde açılması için Quick UDP Internet Connections, kısaca QUIC isimli bir protokol kullanır ancak bu protokol bazen err_ssl_protocol_error yanılgısına neden olabilir.

QUIC protokolünü devre dışı bırakmak için Google Chrome internet tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna chrome://flags/#enable-quic yazarak adrese gidin. Bu sayfadaki Experimental QUIC Protocol seçeneğini Disabled olarak belirledikten sonra tarayıcıyı tekrar başlatırsanız err_ssl_protocol_error kusurunun büyük ihtimalle çözülmüş olduğunu göreceksiniz 

Yöntem #5: Bilgisayarınızın tarih ve saatini güncelleyin:

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

21. yüzyıldayız, kullandığımız aygıtlar ve işletim sistemleri artık çok akıllı fakat maalesef bunlar kul imali makineler ve kusur yapabiliyorlar. Pek çok farklı nedene bağlı olarak bilgisayarınızdaki tarih ve saat ayarları bozulmuş olabilir. Bilgisayarınızın tarih ve saat bilgisi ile açmak istediğiniz internet sitesi sunucusunun tarih ve saati uymayınca ortaya err_ssl_protocol_error kusuru çıkabiliyor. Bilgisayarınızın tarih ve saatini güncelleyerek yanlışın çözülmesini sağlayabilirsiniz. 

Yöntem #6: err_ssl_protocol_error yanılgısı veren internet sitesi ile bağlantıya geçin:

Err_Ssl_Protocol_Error Yanlışı Nedir, Nasıl Çözülür? - Yerli Portal

err_ssl_protocol_error yanlışının tahlili için üstteki metotları uygulamanıza karşın hala yanılgı almaya devam ediyorsanız sorun size olmayabilir. Sonuçta bu yanlışın nedeni zati internet sitesinin SSL sertifikasının size ulaşamıyor olması. İnternet sitesi husus ile ilgili süreksiz bir sorun yaşıyor olabilir, bir müddet bekledikten sonra tekrar deneyin. Şayet hala yanılgı almaya devam ediyorsanız internet sitesi ile bağlantıya geçin. Tahminen sitenin SSL sertifikalarının yenilenmesi gerekiyor olabilir. 

Windows 10, 11 kullanıcılarının Google Chrome’da karşılaştıkları err_ssl_protocol_error yanılgısı nedir, neden olur, nasıl çözülür gibi soruları yanıtlayarak yanılgının tahlili için uygulayabileceğiniz en kolay yollardan kimilerini anlattık. Kusurun kaynağı siz değilseniz internet sitesine pek güvenmemenizde fayda var. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz