Ana Sayfa Donanım Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor?

Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor?

0
Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor?

Faks makineleri internetin yaygın olmadığı 80’li ve 90’lı yıllarda tanınan olarak kullanılmaktaydı.İnternetin günlük hayatta artık her konuta kadar indiği bir dönemde biri sizden faks çekmenizi istediğinde muhtemelen çok şaşıracak ve elinizin altında faks makinesi olmadığı için faksınızı anında çekemeyeceksiniz. İnternetten de eski bir teknoloji olan ve popülerliğini günümüzde yitiren faks kulağa biraz demode geliyor değil mi?

İnternet yaygınlaşmasına rağmen neden faks makineleri tercih ediliyor. Bu husus hakkında düşünmüş müydünüz? Haydi, daima birlikte faksın neden hala daha tercih edildiğine değinelim.

Faks makinelerini anlamak için tarihine kısaca bakalım.

Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor? - Yerli Portal

Telefon faksı olarak kabul edilen, tanıtılabilir birinci faks 1964’lü yıllarda Xerox isimli bir şirket tarafından icat edildi; ancak bu teknolojinin altında öteki bir tekoloji de yatıyordu. Bu teknoloji 1843’te elektrikbaskı telgrafını icat eden Alexander Baine’ye aitti. Baine, kağıt üzerinde 2 boyutlu bir görüntü simüle etmeyi sağlayan bir teknoloji ortaya koymuştu. Baine’ye ek olarak elektrikli baskı teknolojisini geliştirmek hedefiyle birçok farklı deneme yapıldı.

Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor? - Yerli Portal

Faks’ın ilk patentini 1843 yılında Alexander Bain aldı. Günümüz faksına en çok benzeyen faks ise 1924 yılında Richard H. Ranger’in araştırmaları sonucunda ortaya çıktı. Bu faks sayesinde 24 Kasım 1924 tarihinde New York ve Londra arasında fotoğraf transferi yapılmıştır.

Faks makineleri günlük hayatta nasıl yaygınlaştı?

Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor? - Yerli Portal

Amerikalılar, faks makinesini 1939 yılında düzenlenen New York Dünya Fuarı’nda tanıtılmasıyla öğrendiler. Faks kullanımının yaygınlaşması ve dünya geneline yayılması on yılı aşan bir süreyi buldu. Faksınticari süreçlerde sürat artışına sebep olması, şirketten şirkete değerli dokümanları süratli formda gönderme imkanı sunması onuniş dünyasında kısa müddette yaygınlaşmasında büyük rol oynadı. Sunduğu bu imkanlar sayesinde fakslar kamu kurumlarında ve özel bölümde kendine sağlam bir yer edindi.

Faks teknolojisi bunca imkana sahip olmasına rağmen popülerliğini çok fazla sürdüremedi. 1995’li yıllara girildiğinde faks makinelerine olan talep yavaş yavaş azaldı ve günümüze geldiğimizdeyse yerini internet tabanlı irtibat araçlarına bırakmaya başladı.

Peki ya faks makineleri günümüzde hala daha neden kullanılıyor?

Faks aygıtları kullanılmaya başlandığından beri bağlantı araçlarının öncüleri ortasında yer alıyor. Şaşırtıcı bir halde hala daha faks makineleri birçok kurumun günlük olarak kullandığı irtibat araçlarının başında yer alıyor. Faksı kullanan kurumların sayısıysa sandığınızdan daha fazla. Günümüzde faks kullanan yerlerin başında kamu kurumları, bankacılık kesimi, sıhhat bölümü ve özel sektörde birçok tanınmış firma yer alıyor.

Faks makinesini anladıktan sonra gelelim sorumuzun karşılığına: Faks makineleri neden hala daha kullanılıyor?

Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor? - Yerli Portal

Faks ile gönderilen mesaj teyit edilmiş olmak şartıyla ve kimi prosedürlerden geçtiği takdirde yasal olarak geçerli mesaj sayılabiliyor. Birçok kurumda bu yüzden faks mesajlarıyla doküman göndermeyi e-posta mesajlarıyla doküman göndermeye tercih ediyor. Şayet birtakım fakslar yasal olarak geçerli mesaj özelliğine sahip olmasaydı, yasal geçerli olarak gönderilmesi gereken dokümanlar ya elden teslim edilecekti ya da teknolojinin sunduğu öbür alternatiflerle iletilecekti.

Diğer bağlantı araçlarına nazaran biraz daha inançlılar.

Geleneksel faks makineleri altyapı olarak telefon hatlarını kullanıyor, bilgisayar korsanlarının mesajlara erişmesini sağlayabilecek herhangi bir dijital ağ kullanmıyor. Bu yüzden de gönderilen faks mesajlarının üçüncü şahıslar tarafından okunması ve ele geçirilmesi biraz daha zorlaşıyor.

Geleneksel faks makinelerinin daha güvenliği olan imkanlar sağlamasıysa güvenliğe ehemmiyet veren kurumlar tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Eski şirketler yüzünden de faks tercih ediliyor.

Faks Makineleri Günümüzde Neden Hala Kullanılıyor? - Yerli Portal

Ülkemizde de olduğu üzere dünyada da kökeni eskilere dayanan ve faksın çıktığı birinci yıllarda bu teknolojiyi edinmiş birçok şirket bulunuyor. Bu şirketler hala daha bağlantı hedefleri için faks kullanmayı tercih ediyor. Bunun sebepleri ortasındaysa ya güvenlik önlemleri yatıyor ya da yeni bir teknolojiye geçiş güç olacağı için öbür araçları tercih etmemek yatıyor. Nede olsa eski alışkanlıklarkolay kolay bırakılmıyor değil mi?

Sizler faks teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz. En son ne vakit faks iletisi gönderdiniz?

Kaynaklar: HP, Science ABC, Make Use Of

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz