Ana Sayfa Sinema Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir?

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir?

0
Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir?

Lord of the Rings, Game of Thrones, Star Wars gibi bizi adeta o cihanların içinde yaşıyormuşuz üzere hissettiren fantastik kurgular için sıfırdan yapay lisanlar yapıldığını bilmeyenimiz yoktur. Pekala bu lisanların oluşum sürecinde nasıl yollar izlendiğini, lisanların ne üzere niteliklere sahip olduğunu öğrenmek ister misiniz?

İlk olarak bu fevkalade hayal gücünden oluşan evrenlerde neden bir yapay lisana gereksinim duyulduğunu belirtelim. Kurgulanan evrenlerdeki dünyaya, karakterlere ilişkin gerçekçiliği yansıtabilmek için müellifler doğala yakın yapay lisan geliştirmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu lisanı oluştururken de gerçek olabilmesi için karakterlerin dünyasında onlara atfedilen kültürel ve fizikî etmenlerden yola çıkılarak lisanlar oluşturuluyor. Bu kurgusal lisanları dilerseniz detaylı inceleyelim. 

Türkçe de dahil birçok lisandan esinlenilen Dothraki ve Valyrian lisanıyla başlayalım.

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir? - Yerli Portal

Aktif olarak yayınlandığı devir sona erse de hala izlenmeye devam eden Game of Thrones dizisinin Dothraki ve Valyrian dillerinin yaratıcısı olan David J. Peterson, bu süreçte çeşitli doğal lisanların özelliklerini kendi lisanlarına uyarlama prosedürünü benimsemiş. Dothraki ırkına baktığımızda barbar, savaşçı ve şiddetli mizaçlarıyla öne çıktıklarını görüyoruz. Peterson bu ırkın kültürel varlıklarından yola çıkarak oluşturduğu Dothraki lisanının, kulağa kaba ve korkutucu gelmesi için uğraştığını belirtiyor. Rusça ve Türkçenin cümle dizilişlerinden, Arapçanın ise fiil ve isim çekimleme kurallarından esinlenerek Dothraki lisanını yapıta nazaran uyarlıyor.

Eski Valyrian lisanı ise Game of Thrones evrenindeki vakit örgüsünden evvel, kaybolan bir imparatorluğun lisanı olduğu için Alçak ve Yüksek Valyrian dili olarak iki farklı lehçe halinde karşımıza çıkıyor. Alçak Valyrian yalnızca seçkin kesim tarafından konuşulduğu için, vakit geçtikçe uzun ünlülerin ve çift sesli ünlülerin kaybı, lisan bilgisi kurallarının sayısında azalma ve daha sabit bir sözcük sırası üzere dilsel farklılıklara uğrayarak Yüksek Valyrian lehçesinin oluşmasını sağlıyor. Araştırmacılar Peterson’ın lehçe oluşturma süreçlerinin de yapısı bakımından Romen dillerinin farklı lehçelerine benzediğini belirtmekte.

Yeni Zelanda’dan Pandora’ya ulaşan Na’vi dili

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir? - Yerli Portal

Dil bilimci Paul Frommer tarafından oluşturulan Na’vi dili, Avatar cihanında Pandora gezegeninde yaşayan Na’vi halkının konuştuğu bir lisan. Frommer, bu lisanı kurgularken Yeni Zelanda’nın üç resmi lisanından biri olan “Maori”den fazlasıyla yararlanmış. Na’vide yer alan ses özellikleri İngilizce ve Maori lisanından karışık olarak eklenmiş ancak bu seslerden oluşturulan sözcüklerin sonu, Maori lisanında olduğu üzere daima sesli harfle bitiyor. Frommer bunu “Bazı yer isimleri ve kimi karakter isimleri vb. buldum. Bilirsiniz, yalnızca bir nevi özgür çağrışım yapıyordum ve birkaç yıl evvel Yeni Zelanda’ya gitmiştim ve Maori lisanının sesini ve kimilerinin sesini nitekim çok beğendim. Polinezya formu, ben de onu koydum.” formunda açıklıyor.

Konuşan ırkları üzere eşsiz lisan bilimsel özelliklere sahip Klingon dili

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir? - Yerli Portal

Klingon lisanı Star Trek cihanında karşımıza çıkan Klingonlar tarafından konuşulan bir öbür kurgusal lisanımız. Klingonca veya Kligon lisanı, İspanyolca, Fransızca ve Güneydoğu Asya dillerini bilen Marc Okrand tarafından üretilmiş. Çok lisanlı olması sebebiyle Klingon için sözvarlığı bulurken, aşina olduğu lisanlara benzetmesi durumunda, daima değişik kurallar oluşturmaya çalışmış. Bunu yaparken de lisana sıra dışı özellikler atfetmiş olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Öbür yapay lisan üreticileri üzere Okrand da doğal lisanlardan farklı özellikler oluşturmak istediği için, Klingonca “nesne+fiil+özne” üzere eşsiz bir cümle dizilişine sahip. Hint-Avrupa lisan ailesinin öğrenmekte çok zorlanacağı bir dilken, esnek cümle dizilişine sahip Türkçe konuşucularının basitçe öğrenebileceği bir lisan olduğunu da belirtelim. 

Kurgusal cihan kültürünün lisanda tesirli olduğunu gösteren bir öteki örnek olarak, Dothraki ırkında olduğu üzere savaşçı ve kaba, sert mizalı yaşayış üslubuna sahip Klingoncayı öne sürebiliriz. Klingonlular bahsettiğimiz üzere yapıları gereği kaba ve sonuç odaklı oldukları için selam vermek için “merhaba” manasında bir sözcüğe sahip değillerdir zira gereksinim duymazlar. Bu sözcük yerine biriyle karşılaştıklarında “Ne istiyorsun?” manasına gelen “nunqeH” sözcüğünü kullanırlar.

Biz diyelim Dünyalıların, siz deyin Biçicilerin lisanı: Trigedasleng

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir? - Yerli Portal

David J. Peterson tarafından oluşturulan bir lisan daha. The 100 kurgusal cihanında gerçekleşen Nükleer kıyametten sonra da Dünya’da yaşamaya devam eden yerliler, ortak dilin İngilizce olması sebebiyle, savaş planlarının anlaşılmaması için kendi ortalarında üretilen bu lisanı konuşuyorlar.

Trigedasleng kurgulanırken, farklı lisanlara sahip toplulukların oluşturduğu ortak lisan pidgin ve kreol terimleri temel alınmış. Peterson, Amerikan İngilizcesinin üç kuşak öncesinden itibaren değişen lehçelerini inceleyerek bu lisana uyarlamış. İngilizcenin transkripsiyon alfabesi ile yazıya geçirildiği için İngilizceden farklı üzere görünse de okuyuşundan benzerliğini anlamak mümkün. Örneğin “get knocked down (yıkılmak) sözcüğünün Trigedasleng lisanındaki karşılığı “ge smak daun” şeklinde. Bu da İngilizce “get smacked down” (yere serilmek) ile birebir tıpkı.

Sıradaki kurgusal lisan, Huttlar tarafından konuşulan Huttça

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir? - Yerli Portal

Bir çeşit solucana benzeyen Huttlar tarafından konuşulan Huttça, Yıldız Savaşları: Kısım VI Jedi’ın Dönüşü sineması için tasarlandı. Ben Burtt bu lisanı, İnka lehçelerinden biri olan Quechua’dan uyarlayarak türetmiş. Lisandaki pek çok cümleyi lisan alıştırma kaseti yardımıyla örneklendirerek oluşturmuş, bu sayede oyuncuların öğrenebilmesi de kolaylaştırılmış. Doğal lisandan direkt olarak uyarlama yapıldığı için kendine özel lisan bilgisel kuralları yahut alfabetik nitelikleri bulunmuyor.

En varlıklı niteliklere sahip Elf lisanını sona sakladık.

Fantastik Evrenlerdeki Yapay Lisanlar Sıfırdan Nasıl Üretilir? - Yerli Portal

Hobbit serisi boyunca karşımıza çıkan Elf lisanı, Tolkien tarafından oluşturulan bir yapay lisan. Ama bahsettiğimiz öteki yapay lisanlardan farklı bir özelliği var. Öbür lisanların bilakis Tolkien, yarattığı fantastik cihan bir lisana muhtaçlığı olduğu için değil, çok öncesinde ürettiği Elf lisanı için Hobbit fantastik kozmosunu kurgulamaya karar veriyor.

Kendisi “dilsel estetik” yaratma emeli olan bir lisan bilimci ve filolog olması sebebiyle, Latinceden tutun da Norsçaya kadar hakim olduğu farklı lisanlar sayesinde 15’ten fazla Elf lisanı lehçesi üretiyor. En çok bilinenler ise Quenya ve Sindarin. Birçok lisan bilmesine karşın Fincenin Elf lisanının oluşmasında büyük bir tesiri olduğunu da belirtmeden geçmiyor.

Yapay lisanları üretirken İbranice de dahil olmak üzere birçok lisanın ses bilgisel yapısal özelliklerini karşılaştırarak, alfabesinden başlayarak cümle dizilişi ve lehçe kaymalarına sebep olacak birçok farklı varyasyon oluşturuyor. 13 yaşından itibaren ilgilendiği yapay lisan üretme sevdası ise karşımıza tahminen yüzyıllar sonra bile hatırlanacak Yüzüklerin Efendisi üzere bir fantastik cihanın çıkmasına sebep oluyor.

  • Kaynaklar: The Things, Attractions Magazine, Star Wars Fandom, Tolkien Gateway

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz