Ana Sayfa Uzay Gök Taşının Mars’a Çarptığı Anın Sesi [Video]

Gök Taşının Mars’a Çarptığı Anın Sesi [Video]

0
Gök Taşının Mars’a Çarptığı Anın Sesi [Video]

NASA’nın 2018 yılında gezegenin derinliklerini incelemek üzere Mars’a gönderdiği InSight uzay aracı, geçtiğimiz gün Mars’ta bir prensip imza attı. Uzay aracı, Kızıl Gezegende birinci kere bir gök taşı çarpmasından kaynaklanan sismik ve akustik dalgaları tespit etmeyi başladı. Bununla birlikte NASA, gök taşının Mars atmosferine girdiği, parçalandığı ve düştüğü ana ilişkin ses kaydını da paylaştı.

Nature Geoscience mecmuasında mevzuyla ilgili yayımlanan araştırmada bilim insanları, toplamda dört uzay taşının Mars’a çarptığını tespit ettiklerini paylaştı. Uzay aracı, bünyesindeki sismometre sayesinde bu çarpmaların sismik dalgalarını yakalamayı başardı. Kayaların, uzay aracından 85 – 290 kilometre uzağına düştüğü tespit edildi.

Gök taşının Mars yüzeyine açtığı delikler de uzaydan görüntülendi:

Gök Taşının Mars'A Çarptığı Anın Sesi [Video] - Yerli Portal

Mars’a düşen gök taşının tespit edilmesiyle birlikte Mars yörüngesinde bulunan Reconnaissance Orbiter uzay aracı, çarpma bölgesinin üzerine yönlendirildi. Uzay aracı, siyah beyaz imaj elde eden ‘Context Camera’ donanımı ile yüzeyde oluşan üç farklı nokta tespit etti. Sonrasında bu noktalara uzay aracındaki daha yüksek çözünürlüklü ‘High-Resolution Imaging Science Experiment’ kamerası ile odaklanıldı. Bu manzaralar de NASA tarafından çarpma anına ilişkin seslerle birlikte aşağıdaki videoda paylaşıldı:

Gök taşının Mars’a düştüğü ana ilişkin ses (Ses için 50. saniye, oluşan kraterlerin imgesi için 85. saniye)

Ses yeterli hoş de, patlama sesi neden çizgi sinemadan fırlamış gibi geliyor?

NASA, patlama sesinin neden garip bir halde yalnızca ‘blop’ olarak duyulduğunu da açıklayan bir bilgi paylaştı:

“Gün batımından sonra atmosfer, gün boyunca biriken ısının bir kısmını meblağ. Ses dalgaları, bu ısıtılmış atmosferde frekanslarına bağlı olarak farklı süratlerde hareket eder. Sonuç olarak, düşük frekanslı sesler yüksek frekanslı seslerden evvel gelir. Çarpmaya yakın bir gözlemci bir “patlama” duyarken, kilometrelerce uzaktaki biri evvel bas seslerini duyar, bu da bir “blop” sesi oluşturur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz